Görüş Bildir
Haberler
Basın Konseyi, Yayın Yasağına Karşı Mahkemeye Başvurdu

Basın Konseyi, Yayın Yasağına Karşı Mahkemeye Başvurdu

ATKN
28.11.2014 - 12:34

Basın Konseyi, dört eski bakan hakkında verilen yayın yasağının kaldırılması için, 8. Asliye Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

Basın Konseyi, başvuru ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün başvurusu üzerine Ankara 7. Sulh Ceza Hâkimliği'nin, dört eski bakan hakkında aldığı yayın yasağı kaldırılmalıdır.

AİHM içtihatlarına göre de kamu yararı söz konusu olduğunda, kamuoyunun öğrenme hakkı, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın şöhretlerinin korunmasından ve kişilik haklarından daha önceliklidir.

Basın Konseyi olarak, kamu yararı dışında, yayın yasaklarının açıkça sansür olduğuna ve demokrasilerle ters düştüğüne inanmaktayız.

Yasağın her türlü haber ve yayını kapsayacak şekilde uygulanması, Anayasa'mıza ve taraf olduğumuz uluslararası antlaşmalara da aykırı düşmektedir.

Basın Konseyi, ifade ve basın özgürlüğü adına kabullenemediğimiz yayın yasağının kaldırılması için bir üst mahkemeye, Ankara 8. Asliye Ceza Hakimliği'ne başvurmuştur.

Bundan böyle basın özgürlüğüne yönelik her türlü müdahaleye karşı mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz.'

Evrensel

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/98497/b...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0