Görüş Bildir
Haberler
Barajların Yeni Kurbanı İnsanlar

Barajların Yeni Kurbanı İnsanlar

MAHMUT TANAL
28.08.2014 - 09:55 Son Güncelleme: 28.08.2014 - 12:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Siirt’in Botan Çayı üzerinde bulunan Alkumru Barajı’nda 24.08.2014 tarihinde baraj kapaklarının açılmasıyla vatandaşlarımız baraj suyu altında kalmıştır. Kazanın ardından barajın sahibi olan şirket sorumluluğun kendinde olmadığını açıklarken, Hükümet ise bundan sonra gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Gerekli önlemlerin alınması için kaç insanımızın ölmesi gerektiği ise merak konusu. Alkumru civarında piknik yapan insanlar haftalar

öncesinden kazanın 'geliyorum' dediğini iddia ediyor. Doğayı katlettiği aşikar olan barajların insanlarımızı da katletmeye başladığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na verdiği yazılı soru önergesi ile konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Bakan Veysel Eroğlu’na

1-    Siirt’in Botan Çayı üzerindeki Alkumru Barajı’nda 24.08.2014 tarihinde 18.00 saatlerinde baraj kapaklarının açılması suretiyle bir taşkın meydana gelmiş midir?

2-   Alkumru Barajı’nın ve hidroelektrik santralin işletmecisi Limak Şirketler Grubu mudur? Limak Holding, sık sık baraj, HES ve yapmış olduğu inşaatlarda yaşanan işçi kazalarıyla gündeme gelen, adeta Hükümetin projelerinin taşeronluğunu yapan bir firma haline mi gelmiştir?

3-   Limak Holding’in, 2011 Mayıs ayında Siirt Botan Çayı üzerinde inşa ettiği Alkumru Barajı'nın açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu katılmış mıdır? Burada konuşan Recep Tayyip Erdoğan, barajın sahibi Limak Grubu'nu vatansever ilan etmiş midir? Limak Grubu Başkanı Nihat Özdemir de barajın 3 yılda bitirildiği ile övünerek süre açısından dünya rekortmeni olduklarını ilan etmiş midir? Hızla bitirilen barajın yapımında ciddi aksaklıklar olduğu yaşanan olayla açığa çıkmamış mıdır?

4-   Limak Grubu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı binası yapımında devletin 1 trilyondan fazla zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davanın sanığı mıdır?

5-  Limak Şirketler Grubu, İstanbul’daki 3. Havalimanını yapacak şirketlerden biri midir?

6-  Alkumru Barajı medya tarafından 'Siirt'in Çılgın Projesi' diye nitelendirilmiş midir?

7-  Taşkının olduğu saatte vatandaşların piknik yaptıkları alan yasak bölge midir? Şayet yasak bölge ise niçin girişlerine izin verilmiş, gerekli uyarılar yapılmamıştır? Bölgede hiçbir uyarı levhası, kamera takip sistemi, bekçi yok mudur? Barajda uyarı mekanizması varsa bile yaşanan bu elim olayla mekanizmanın yetersiz olduğunu söylemek mümkün hale gelmemiş midir?

8-   Baraj kapakları açılmadan önce herhangi bir uyarı yapılarak, insanların tahliyesi sağlanmış mıdır? İnsanların alanı boşaltması için uygun bir süre verilmiş midir? Şayet böyle bir uyarı yapılmadı

veya uygun bir süre tanınmadı ise bu açıkça cinayete teşebbüs değil midir?

9-  Hafta sonu ve insan yoğunluğunun olduğu bir vakitte baraj kapakları neden açılmıştır? Olayla ilgili sorumlular tespit edilmiş midir? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır veya başlatılması düşünülmekte midir?

10-   Baraj bölgesinde daha evvel de işletmeci firmaca suyun tedbirsiz ve kontrolsüz olarak bırakılması neticesinde birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş midir?

11-  Olay sonrası Limak Şirketler Grubu'ndan yapılan açıklamada, Botan Çayı'ndaki su yükselmesine ilişkin, 'Grubumuza ait Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin olağan çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların__ açılması söz konusu değildir' ifadesi kullanılmış mıdır? Kapaklar açılarak su boşaltılmadı ise vatandaşlar nasıl su altında kalarak boğulmuş ve hayatlarını kaybetmiştir?

12-  Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala, olayla ilgili “6 kişinin kayıp, 6 kişinin yaralı__ olarak tedavi altında” olduğuna ilişkin bir açıklama yapmış mıdır? Gerçekte aha fazla kişi ve araç hakkında kayıp ihbarında bulunulduğu doğru mudur? Kayıp kişi sayısı az belirtilerek olayın vahameti azaltılmaya mı çalışılmaktadır?

13-  Arama ve kurtarma ekipleri, olaydan kaç dakika sonra alana intikal etmiştir? Yaklaşık 40 dakika sonra ancak gelebildikleri iddiası doğru mudur? 40 dakika yüzme bilmeyen bir insan açısından hayatta kalabilmek için çok ciddi bir süre değil midir?

14-  Taşkın suyunun Cizre bölgesine gelme ihtimali var mıdır? Böyle bir ihtimal dikkate alınarak gerekli önlemler alınmış, vatandaşlar uyarılmış mıdır?

15-  Barajların doğayı katlettikleri artık su götürmez bir gerçekken şimdi de insanlarımızı katletmeye mi başlamıştır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın