Görüş Bildir
Haberler
Balyoz Davasının 'Hesabı' Tartışması

Balyoz Davasının 'Hesabı' Tartışması

adem kara
19.06.2014 - 07:35

Balyoz davası, Türkiye'de genel olarak 'siyasi yönüyle' tartışılan başlıca davalardan biri.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, kararların siyasi olmadığını savunarak, Fethullah Gülen cemaatini işaret ediyor.

Kuzu, diğer yandan, davanın 'özünde' doğru olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Davanın başından itibaren 'hukukun katledildiğini' savunanlar ise bu süreçte yer alanların hesap vermesi gerektiğini savunuyor.

BBC Türkçe'ye konuşan ve AKP'li milletvekili Kuzu, kararın siyasi yankıları olur mu sorusuna 'Çok olmamalı. (Kararı veren) siyasiler değil' diye yanıt verdi.

Hükümetin Ergenekon ve Balyoz davalarında 'Şunları tutuklayın, içeri alın' dediğinin sanıldığını söyleyen Kuzu, 'paralel devlet' iddialarına gönderme yaparak, 'Böyle bir şey yok. Böyle bir şey olmadığı 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarında gözüktü. Hükümet bu işin dışında; biz kendi canımızı zor kurtardık, daha kurtardığımız belli değil, her tarafı sarmışlar' dedi.

'Bundan çok siyasi birşey çıkarmamak lazım' diyen Kuzu, kapatılan Özel Yetkili Mahkemelerin Fethullah Gülen cemaatinin elinde olduğu iddialarını hatırlatarak şöyle konuştu: 'Ergenekon ve Balyoz kararlarını bu yapıdaki hakim ve savcıların verdiği iddiası doğru ise muhalefete bakıyorum kol kola, 30 Mart seçimlerinde gördük, gerek CHP gerek MHP paralelle birlikte Ak Parti'ye karşı tek vücut oldular, siyasi sonuç çıkacaksa buradan çıkabilir, bizimle alakası yok.'

Türkiye'nin yasalarında yeniden yargılama kurumu var diyen Kuzu, 'Şartlar değişir, yeni deliller gelirse bu her zaman mümkün' dedi.

Alt mahkeme karar verirse Balyoz sanıkları için de yeniden yargılamanın mümkün olacağını belirten Kuzu, Balyoz davasının özü itibarı ile doğru bir dava olduğnu düşündüğünü söyledi.

'Gerek Balyoz gerek Ergenekon'da darbe teşebbüsü yok dersek geçmişimizi inkar ederiz, Türkiye'de o kadar çok darbe olmuş ki sayısı belirsiz' diyen Anayasa Komisyonu Başkanı şu ifadeleri kullandı: 'Bu anlamda bu davalar özünde doğru olmuş davalar ama ne var ki ÖYM'ler biraz güvenini kaybettiği için toplumda acaba birilerine farklı bir takım muamele yapıldı mı veya işte CD'lerde sorun var deniyor... Kişi bazında cezalarda dengesizlik olmuş olabilir.'

Kuzu, hükümetten Ergenekon ve Balyoz için yasa çıkarmasının ve yeniden yargılamanın sağlanmasının istendiğini söyleyerek, 'Yasa ile yapılamaz bu, onu yapamazdık. Yargı kendi içinde çalışıyor' dedi.

Balyoz davasını yakından takip eden gazetecilerden İsmail Saymaz, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, 'Balyoz davası, sözde demokrasi adına hukukun katledildiği, utanarak hatırlayacağımız bir dava olarak tarihteki yerini alacak' dedi.

Gazeteci Enver Aysever tartışmaya şu ifadelerle katıldı: 'Bu sürecin tüm unsurları hesap vermeli. Özellikle operasyon gazetecileri, uydurma belge üretenler, siyasiler...'

Dava sanıklarından emekli Orgeneral ve eski Genelkurmay İkinci Başkanı Ergin Saygun'un kızı Ece Saygun ise, davanın savcı ve hakimlerinin yargılanma ihtimaliyle ilgili olarak, 'Zaten hak ancak öyle yerini bulur' yorumunda bulundu.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam