Bakanları Soruşturan Komisyonda Tartışma

 > -
Abone ol

TBMM'de 4 eski Bakan ile ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu'nda çıkan tartışma üzerine CHP'li vekiller salonu terk etti.

Komisyon üyesi olan CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, komisyonda yaşananlarla ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Çok uzun bir toplanamama maratonundan sonra tekrar komisyonun tekrar toplandığını belirten CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, "Alt komisyon çalışmaları kapsamında bizim itirazlarımız vardı onları dile getirdik. Davanın baş aktörü olan Rıza Zarraf'ın mecliste dinlenmesi noktasındaki itirazlarımızı tekrar dile getirdik. Meclis iradesi hiçe sayılmıştır Rıza Zarraf konusunda. Kendisinin bir alt komisyon tarafından çağırılması bizim taraf olacağımız bir konu olmadığını beyan etmiştik. Çünkü biz dinleme listeleri konusunda mutabık kalmadık. Ama Komisyon Başkanı Hakkı Köylü kendi inisiyatifinde bu komisyonu götürmeye ve kendine göre bu komisyonun siyasi olduğunu ispat etmeye kararlı gözüküyor" dedi.

Aksünger, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayrıca Rıza Zarraf'ı tekrar çağırmak istiyoruz ve bunu tekrar dile getirdik. Orada dinlenenlerinde hepsinin burada dinlenmesini dile getirdik. Buna itirazlar geldi. Komisyona tekrar dinleme listesi tekrar tartışma konusu oldu. Kendisi karar aldı 8 kişiyi dinlemek istedi. Biz listeyi gördüğümüz anda bunların bakan lehine ifade verme ihtimali olan insanlar olduğu konusunda hepimiz aynı kanaati getirdik. Bunun yanı sıra bu davada çok önemli insanlar olduğunu beyan etmiştik. Bazı emniyet müdürleri ve savcıların dinlenmesini istedik. Kendileri bunları dinleyemeyeceği imajı verince itirazlar üst boyutta oldu tartışmalar çıktı ve biz komisyonu terk ettik. Eğer komisyon böyle karar alacaksa CHP üyelerinin hiç birinin bu kararlar altında imzası olmayacak. Alacaklarsa kendi çoğunluklarıyla alırlar. Biz bu senaryonun bu tiyatronun içinde olmayız" dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise, "Biz, dile getirilen hangi kişilerin alt komisyon tarafından özellikle dinlenmesi i gerektiğini isim isim belirtmiştik. Ancak gördük kü alt komisyon bu taleplerimizi dikkate almadan devam etti. Kilit isimleri alt komisyon sadece kendisi dinleyerek bizim önümüze getirmeye çalıştı. Biz buna itiraz ettik. Komisyonun diğer üyelerinin de alt komisyonda dinlenenlerin dinlenmesini talep ettik. Talebimiz dikkati alınmadı ve komisyon başkanı kimseye danışılmadan şu kişileri dinlemek istiyoruz talebiyle önümüze geldi. Biz buna karşı çıktık" dedi.

Köprülü, komisyonun diğer toplantılarına katılacaklarını söyledi.

Haber: Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir