Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aydın'da Jeotermal İçin Asırlık Zeytin Ağaçları Yok Ediliyor

-

Manisa’nın Soma ilçesinde yapılacak termik santral için kamulaştırılan alan içerisinde kalan zeytin ağaçlarının kesilmesinden sonra şimdi de Aydın’da, jeotermal enerji alanları için asırlık zeytin ağaçları kesilmeye başlandı.

Efeler ilçesinde özel bir firma tarafından jeotermal sahası olarak satın alınan arazideki ağaçlar, iş makineleri tarafından sessiz sedasız kökleniyor, dalları da yakılarak imha ediliyor. Kökünden sökülen zeytinler, arabalarla başka yerlere götürülürken yerleri de toprakla kapatılıyor. Olayın basına yansıması üzerine firma, yaklaşık 50 zeytin ağacından sonra çalışmalarını durdurdu. Zeytinlerin köklenmesine bazı köylüler tepki gösterirken firma yetkilileri, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Yılmazköy Mahallesi sınırları içerisinde firmanın, daha önceden satın aldığı sahadaki zeytin ağaçlarını keserek jeotermal kuyu açtığı ve etrafını betonladığı görüldü. Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, yaptığı açıklamada tarım alanlarının enerjiye feda edilmemesi ve başka seçenekler üretilmesi gerektiğini söyledi. Barış, “Bu tür zeytinliklerin yok edilmesine karşıyız. İnsanların geleceğini yok etmeyelim. Üç kuruşluk çıkar için bu yapılmamalı. Dünya nüfusu hep artıyor. Gelecekte insanların karnını elektrikle mi doyuracaksınız? Bu yanlış. Enerjiye karşı değiliz ama ÇED raporu alınmalı. Tarım alanları böyle feda edilmemeli." dedi.

Cihan

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınManisaSoma
Görüş Bildir