Görüş Bildir
Haberler
14 Yaşında ATM Hacklediler

14 Yaşında ATM Hacklediler

Pchocasi
11.06.2014 - 10:46 Son Güncelleme: 11.06.2014 - 12:41
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bank Of Montreal bankası dün büyük bir şok yaşadı. 14 yaşında 2 çocuk banka ATM’sine ait bir açığı bularak hackledi. 

Kanada’da Winnipeg kentinde yaşayan 14 yaşında iki çocuk, en güvenilir makinelerin nasıl ufak açıklar ile birlikte hacklenebildiğinin en iyi örneğini gösterdi. İki çocuk Kanada’nın en büyük bankaları arasında yer alan Bank Of Montreal’in bir alışveriş merkezinde bulunan ATM cihazını “şans eseri” hacklemeyi başardı.

Aslında hack ile uzaktan yakından alakası olmayan Caleb Turon ve Matthew Hewlett isimli bu iki çocuk şans eseri hacklemeyi başarması ile birlikte çok büyük bir güvenlik açığını da ortaya çıkartmış oldu.

ATM kullanmayı bilmeyen çocuklar internetten “ATM nasıl kullanılır ? ” şeklinde anlatımını indirdikten sonra kılavuzu okudular. Ardından ATM’nin çok kolay bir şifre rotasyonu kullanılarak sistem yöneticisi moduna geçebildiği ve bu moda geçtikten sonra tüm paranın çekilebildiğini gördüler.

“PARAYA DOKUNMADILAR”

ATM’den yönetici moduna geçtikten sonra açığı keşfeden gençler hemen Bank Of Montreal ‘i arayarak açığı anlattı. Açığı kullanarak herhangi bir şekilde işlem yapmayan gençler banka tarafından ödüllendirilebilir.

Zaten açık olduğu halde farklı bir kişi ATM’den para çekse bile, banka bu durumu çok kolay fark ederek gizli kamera görüntülerinden kişilerin kimlikleri çok kolay tespit edilebiliyor.

Pchocasi - Aslı EROĞLU

Kaynak: http://www.pchocasi.com/atmyi-14-yasi...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0