Ataköy'de Mühür Kırıldı: Şimdi Ne Olacak?

8PAYLAŞIM
Ataköy'de Mühür Kırıldı: Şimdi Ne Olacak?

Ataköy'de durdurulan inşaatlar için 'devam' kararı veren mahkeme kararı gereği belediyenin mühürlediği ve ruhsatlarını iptal ettiği çalışmalarda mahkeme kararını uygulamak için 30 gün süresi var. Yeni bir yargı kararı alınıncaya kadar da inşaatlar devam edecek.

Radikal gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, Bakırköy Belediyesi 2 hafta önce mühürlediği inşaatlara şimdi ‘devam’ demek zorunda kaldı. Belediyenin 30 gün içinde mühürleri sökmesi gerekiyor.

Ataköy sahilde devam eden inşaatlarla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Hatırlanacağı üzere Ataköy sahilde devam eden inşaatların tüm ruhsatları Bakırköy Belediyesi tarafından iptal edilmişti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurul’u planların iptal olmasını gerekçe göstererek yapı ruhsatlarının dayanaksız olduğu sonucuna varmıştı. Böylelikle Bosphorus otel, Özyazıcı İnşaat ’ın devam ettiği Yalı Ataköy Projesi ve Çelebican İnşaat’a ait Blumar Projesi ve Doğa Madencilik tarafından sürdürülen Pruva Projesi mühürlenerek durdurulmuştu.

Mimarlar Odası, 564 adada bulunan 160, 174 ve 182 parsellerde, inşaat faaliyetlerinde bulunmak üzere Bakırköy Belediye Başkanlığı’nca verilen yapı ruhsatlarının iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmış ancak İstanbul 9. İdare Mahkemesi bu talebi reddetmişti. 

Mimarlar Odası Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak bu karara itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi’nin Birinci Kurul’u bu itirazı görüştü. Mahkeme; “Dava konusu edilen ruhsatların bulunduğu alanı da kapsadığı sonucuna varılan planların yürütmelerinin durdurulması karşısında ruhsatlar dayanaksız kaldığından hukuka aykırı hale gelmiş bulunmaktadır. Bu itibarla davada işlemlerin açıkça hukuka aykırı olması hali gerçekleştiği gibi işlemlerin icrası da yapıların yapılması sonucu doğuracağından telafisi güç hatta imkansız zararlara yol açabilecektir. Açıklanan nedenlerle davacının itirazının kabulüne, 9. İdare Mahkemesi tarafından verilen (Yürütmeyi durdurma kararının reddi) kararının kaldırılmasına, yürütmenin dava sonuna kadar durdurulmasına 30.06.2014 günü karar verildi” demişti.

Sözcü

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir