Görüş Bildir
Haberler
Armut Büyüklüğünde Çilek Ürettiler

Armut Büyüklüğünde Çilek Ürettiler

KIRCA
13.02.2014 - 14:11 Son Güncelleme: 13.02.2014 - 14:18

Armut Büyüklüğünde Çilek Ürettiler

Antalya’da örtüaltı üretiminde diğer türlere göre ‘daha verimli ve kaliteli’ olarak nitelendirilen ve armut büyüklüğüne ulaşabilen yeni bir çilek türü yetiştirildi. Türkiye’de ilk kez Antalya’da ekilen ‘Benicia’ türü çileğin yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatıldı.

ABD’de California Üniversitesi tarafından geliştirilen Benicia türü çileğin fidesi, bir firma tarafından Türkiye’ye getirilerek tescil edildi, ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle Antalya’nın Aksu İlçesi’nde yetiştirilmesine başlandı.

Benicia, ilk kez Aksu’da çiftçi Mustafa Şirin’in 4 dönümlük serasına ekildi. İlk meyvelerini 2013 yılı Aralık ayında veren Benicia’nın, örtüaltında üretilen başta ‘Camarosa’ olmak üzere diğer türlere göre verim ve kalite açısından ‘daha iyi’ olduğu belirtilirken raf ömrünün uzun olmasıyla ihracata da uygun olan Benicia’nın üretiminin bölgede yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.

HORMONLU MU?

10 yıldır örtüaltı çilek üretimiyle uğraştığını söyleyen 42 yaşındaki çiftçi Mustafa Şirin, “Benicia türünü haftada iki kez hasat ediyoruz, diğer türde haftada bir defa yapıyorduk. Artı bu dönemde öbür çeşitte şekil bozukluğu olurken, bunda tam tersine hava ne kadar soğuk olursa olsun meyve yapısı güzel, şekli düzgün, tadı harika” dedi.

Diğer türlere göre daha büyük olan Benicia türü çileğin hormonlu sanıldığına dikkati çeken Mustafa Şirin, “Hormonla alakası yok. Kendi kendine bal arılarının yardımıyla bu hale geliyor” diye konuştu.

Benicia türü çilek fidesini Türkiye’ye getiren firmanın temsilcisi Ziraat Mühendisi Cengiz Dilek de armut büyüklüğüne ulaşabilen çilekle ilgili “Bu çileği tüketicilerimiz hormonlu zannedebilir. Halbuki bitkinin kendi üretmiş olduğu hormonlar dışında bu çileğe hiçbir suretle hormon verilmedi. Bu tamamen çileğin kendi yapısıyla alakalıdır” diye konuştu.

‘AMAÇ ÇİLEK ÜRETİMİNİ ARTIRMAK’

Aksu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cevdet Metin özellikle örtüaltı domates üretimi üzerine isim yapmış bölgede alternatif ürünler geliştirmek amacıyla Benicia türü çilek üretiminin desteklendiğini kaydetti. Bölgede yaklaşık 35 bin dekar örtüaltı üretimi yapıldığına işaret eden Cevdet Metin, “Şu anda 100-150 dekar arasında çilek ekimimiz var. 35 bin civarında bir örtüaltı varlığının yanında çok az kalıyor. İleriki dönemlerde çilek üretimini artırarak, hem ülke ekonomisine hem de Türkiye piyasasına sunmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

haber46

Kaynak: http://www.etarim.net/tarimsal-haberl...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın