Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antalya'da Domatese Cenaze Namazı: 'Bıçak Kemiğe Dayandı'

 > 
63PAYLAŞIM

Antalya’da, domates ihracındaki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışma yapılmasını isteyen üreticiler, durumu protesto için içerisinde domates bulunan tabut önünde temsili cenaze namazı kıldı. Acilen Rus pazarının açılması ve yeni pazarların bulunmasını isteyen üreticiler, TBMM’de sorunlarına çözüm bulmayan tüm milletvekillerine haklarını helal etmediklerini söylüyor.

Antalya'da komisyoncuların fiyat uygulamalarını protesto eden sebze ve meyve üreticileri, 20 Kasım akşamı hal kapılarını kapatıp eylem yapmıştı.

Çiftçilerin o eyleminin yankıları sürüyor...

Çiftçilerden Eylem: 'Antalya’da Üreticiden 80 Kuruşa Alınan Domates İstanbul’da 5 Lira' - onedio.com
Çiftçilerden Eylem: 'Antalya’da Üreticiden 80 Kuruşa Alınan Domates İstanbul’da 5 Lira' - onedio.com

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ANTKOMDER), Antalya Tüccarlar ve Esnaflar Derneği ile Antalya Ziraat Odası, saat 05.00’te çiftçiyle bir araya geldi. 

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali meydanına üzerinde ‘Cumhurbaşkanım Domates İçin Kargo Uçağı İstiyoruz’, ‘Komisyon Üretici El Elele’, ‘Antalya’da 1 TL, İstanbul’da 5 TL Külliyen Yalan’, ‘Antalya Domatesin Başkenti’ yazılı dövizlerle gelen dernek ve oda yöneticileri, politikacıların konuyu siyaset malzemesi yapmalarından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, son 3 yılda çiftçinin ‘serumlu’ yaşamak zorunda kaldığını, bıçağın kemiğe dayandığını söyledi.

'Acilen Rus pazarının açılması ve yeni pazarların bulunmasını istiyoruz'

Ülkenin bir geçiş döneminde olduğunu hatırlatan Nazif Alp, şöyle dedi: 

"Uçak krizi, ardından hükümet değişikliği derken, artık bugünlere geldik. Bugün domates 60 kuruştan 1 TL’ye kadar satılıyor. Narenciye 5 yıldır aynı yerinde sayıyor. Asıl sorun tarım girdilerinin yüksek, fiyatların düşük olması. Bu nedenle çiftçimiz ayakta duracak halde değil. Devletimizden, büyüklerimizden isteğimiz acilen Rus pazarının açılması ve yeni pazarların bulunması."

Başbakan'ın Rusya ziyareti: 'Beklentimiz orada atılacak imzalar'

Rusya pazarının açılması için karşılıklı heyetlerin gidip geldiğini hatırlatan Nazif Alp, "Heyetler buraya gelip, çalışma yaptıktan sonra burada talihsiz bir açıklama yaptı. Büyük tüccar ve işletmelerden mal alacaklarını açıklamaları bizi üzmüştür. Antalya çiftçimizin yüzde 80’i aile işletmesidir. Sayın başbakanımız 4 Aralık’ta Rusya’da olacak. Rusya’da atılacak imzada narenciye, kabak, patlıcan da var ama inşallah domates de ele alınır. Beklentimiz orada atılacak imzalara kaldı" diye konuştu. 

Başkan Alp, Çin pazarına yolun uzunluğundan dolayı kargo ile sadece kiraz gittiğini hatırlatarak, domatesin de Çin pazarına açılması için yollar arandığını ekledi.

ANTKOMDER Başkanı Cüneyt Doğan ise, hesapların ortada olduğunu vurguladı ve ekledi: 

"Sabahları veya akşamları televizyona çıkan bazı doktor ağabeylerimiz, bazı diyetisyen ablalarımız, bazı sanatçıların ürettiğimiz ürünlere laf atması insanların kafasını bulandırıyor. Gelsinler burada istedikleri kapıdan numune alsınlar. Denetlesinler. Biz hazırız. Bundan da alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Bu konuda herkes uzman oldu. İşi olmayan domates, patlıcan, salatalık hakkında konuşma yapmasın."

'Vekillere hakkımızı helal etmiyoruz'

Konuşmaların ardından çiftçi olan eski Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, içerisinde domates bulunan tabut önünde temsili cenaze namazı kıldırdı. İmam kıyafeti giyen İsa Yıldırım, namaz sonunda TBMM’de sorunlarına çözüm bulmayan tüm milletvekillerine haklarını helal etmediklerini söyledi. Açıklamaların ardından eylem sona erdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir