Amerika'ya Suriyeli Göçmen Alımını Durduran Donald Trump'a Karşı Ayaklanan 16 Ünlü İsim

718PAYLAŞIM

Cuma günü Trump, Amerika'ya Suriyeli göçmen alımını durdurdu ve göçmenlik programını 120 günlüğüne askıya aldı. Direkt olarak "Müslüman" veya "İslam" etiketi altında açıklanmadı bu karar ama Suriye, İran, Irak, Somali, Libya ve Yemen'den göçmen alımına ara verildi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/krystieyandoli/...

Sosyal medyada ve SAG-AFTRA ödül töreninde buna tepki gösteren ünlüleri sizler için Buzzfeed'den derledik.

1. Big Bang Theory adlı diziden bildiğimiz Simon Helberg, ödül töreni için kırmızı halıda, elinde "Mülteciler hoş geldiniz." yazısıyla geçti. Oyuncu eşi Jocelyn Towne ise göğsünde yazan "Gelmelerine izin ver." yazısıyla dikkat çekti.

2. Ashton Kutcher programı açarken "Hava alanında bekleyen herkes Amerika'ya aittir. Siz de bizim bir parçamızsınız." diyerek mültecilere destek verdi.

“İyi akşamlar SAG-AFTRA üyeleri ve televizyonları karşında bekleyen herkes ve hava alanında bekleyen Amerika'ya ait olan herkes! Siz de bizim bir parçamızsınız ve sizi seviyoruz, sizi sevgiyle karşılıyoruz."

3. Julia Louis-Drefyus kabul konuşması için sahneye çıktığında "Bu göçmen yasağı bir lekedir ve Amerikan standartlarına aykırıdır." dedi.

"Benim de bir göçmen kızı olduğumu bilmenizi istiyorum. Babam, Nazi zulmünden kaçmış. Ben, Amerikalı bir vatanseverim ve ülkemi seviyorum. Ülkemi çok sevdiğim için de adının lekelenmesinden korkuyorum. Bu göçmen yasağı bir lekedir ve Amerikan standartlarına aykırıdır. Biz her zaman başka ülkelerden gelen, başka inançlara sahip insanlara kapısını açan bir ülke olduğumuz yönünde hikayelerle büyütüldük. Ve bu insanlar bütün yaratıcılıklarını Amerika ile paylaştılar, onlara minnettarız. Onların yanındayız, onlar için savaşacağız."

4. Taylor Schilling, Orange Is the New Black ekibi adına: “Biz, Amerika'ya daha iyi bir yaşam arayışı ile gelen farklı etnik gruplardan insanları temsil etmek için buradayız." dedi.

Törende ödülü kabul etmeye sahneye çıkan Schilling: “Biz, Amerika'ya daha iyi bir yaşam arayışı ile gelen farklı etnik gruplardan insanları temsil etmek için buradayız. Hikayeleri anlatmanın bizim ve hepimizin görevi olacağını biliyoruz. Biz bir araya getiren şey, bizi bölmeye çalışan şeyden daha kuvvetlidir."

5. Lori Petty ise “Eğer Müslümanlara böyle bir tavır sergileyeceklerse, hepimize sergileyecekler."

6. Mahershala Ali de Müslüman kimliği ve zulmün acısı konusunda etkileyici bir konuşma yaptı.

“Moonlight adlı filmden öğrendiğim şey, insanlara eziyet ettiğinde ne olduğunu gördüğümüz oldu. Kendi toplumunun eziyetinin bir sonucu olarak kendini kapatan Juan karakterini canlandırdığım için o kadar minnettarım ki... Onun moralini yükseltme fırsatını yakalamak, ona önemli olduğunu ve iyi olduğunu söylemek... Ve onu kabul etmek... Umarım bundan daha iyi şeyler yapabiliriz. Annem atanmış bir bakan. Ben, Müslümanım. 17 yıl önce anneme dini inancımla ilgili kararımı verdiğimi söylediğimde elbette sevinçle karşılamadı. Ama şimdi her şey yolunda. Onu görebiliyorum, o beni görebiliyor. Birbirimizi seviyoruz ve bu konu sadece küçük bir ayrıntı. Önemli bir şey değil. Ailemdeki insanlar hakları için savaştılar. Büyük büyük annem öldüğünde, radyolarda komünist olarak ilan edildi, ama değildi. Yine de bu şekilde etiketlendiği için büyük büyük babam işini kaybetti. Bu tarz şeyler daha önce de yaşandı. Her zaman olduğu gibi çok acı verici bir durum. Çok üzücü. Benim canımı acıtıyor. Özellikle Müslümanların neyle başa çıkmaya çalıştığını bildiğim için daha çok acıtıyor.”

7. Emma Stone “Yapılanları gören herkesin, bunların yasaya ve insanlığa aykırı olduğunu fark etmesini umuyorum." dedi.

"Yapılanları gören herkesin, bunların yasaya ve insanlığa aykırı olduğunu fark etmesini umuyorum. Okulda, iş yerinde veya bizim gibi ödül töreninde bir şeyler söylemelerini umuyorum. İnsanların yanlış şeyler için savaşmalarını umuyorum. İnsanlara olan şeyler için savaşılmasını umuyorum."

8. Alia Shawkat sahneye çıktığında ise "Selamün aleyküm" diye selam vererek desteğini belirtti.

Ayrıca törende perde arkasındaki duvara “Yasak yok, duvar yok, herkesi sevin" yazdı.

9. Lily Tomlin de duvara "Donald, kendine gel." anlamına gelen Fransızca "To Donald T, Sois sage,” yazdı.

“Trump yasaları değiştirmeye çalışıyor. Bu kıyaslamayı yapmak istemiyorum ve yapmıyorum da fakat Naziler de yasaları değiştirmişti. Bu geçici sürede bizim yapmamız gereken ise sanırım kanunsuz olup, belirli davranışları önlemek, dolayısıyla insanların bu süreçte çok da ileriye gitmelerini önlemek olacaktır. Eğer çok ileri giderlerse, bunun doğru olduğuna kendilerini inandırabilirler ve bunun kabul edilmesi gerektiğini, doğru olduğunu düşünebilirler. Dolayısıyla kanunsuz olmaya ihtiyacımız var, iyi fikirler ortaya çıktığında bu konuda hem fikir olmalıyız fakat ortada iyi bir fikir olmadığında da direnişçi olmalıyız."

10. Stranger Things'in bilinen yüzü David Harbour da etkileyici bir konuşma yaptı.

www.buzzfeed.com

"Bugün dünyada gerçekleşen bu olayların etkisi altında bir şeyleri kutlamak gerçekten zor. Fakat bu ödül bir şeyleri değiştirmek için oyunculara güvenen ve inanan, daha derin düşünen sizlerden geldi. Ve sanatımız aracılığıyla korkuya, ben merkezciliğe, tekelciliğe ve narsistik kültüre karşı savaşıyoruz. Sanatımız aracılığıyla bir toplum içinde en kuvvetli hatırlatıcı görevi gören gerçekleri, daha çok empati kurabilen ve anlayışlı bir toplum için, insanların kendini yalnız hissetmemesi gerektiğini göstermek için ortaya çıkarıyoruz. Bu korkunç, insanlık dışı, gizemli, heyecanlı, acılı yolculukta hepimiz bir aradayız, hepimiz biriz ve hepimiz insanız. Geçmişin yalanlarını geçeceğiz, canavarları avlayacağız, belirli insanların ve kurumların iki yüzlülüğü ve şiddeti arasında kaybolduğumuzda ise zayıfı, hakkına tecavüz edileni ve ötekileştirileni yok etmek isteyenlere gücümüzü göstereceğiz. Bunu da ruhumuzla, kalbimizle ve neşemizle yapacağız."

.

11. "Pakistan'da doğmuş biri olarak, Amerika'ya gelmenin ne kadar zor olduğunu söyleyebilirim. Müslümanların ülkeye gelişini yasaklamak yalnızca nefrete sebep olur."

12. İğrendim! Bu haber yıkıcı! Amerika gözlerimizin önünde mahvoluyor! Böyle bir saçmalığı uygulamaya sokmak için gerçekten de ahlaksız bir domuz olmak lazım."

13. "Donald Trump hasta, kötü bir adam. Katıksız."

14. "Göçmenleri destekle!"

15. "Mülteciler, terörden kaçıyorlar. Onlar terörist değil!"

16. Kim Kardashian da Amerika'da öldürülen insanların kimler tarafından öldürüldüğünün istatistiğini paylaşarak, göçmenlerin bu listede en az yüzdeye sahip olan grup olduğunu gösterdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goofy

bizim ülkedeki sanatçılar eleştirmeye kalksa yönetimi anında linç edilirler önce sosyal medyada sonra da toplumda

crven

Orda burda en ala müslüman biziz diye dolasanlar niye seslerini cikartmiyolarlar? Bu sefer yemedi cünkü dimi.......................

Gizli Kullanıcı

Simon Helberg bir Yahudi ve müslümanlar için bir şeyler yapmaya çalışıyor.

mavi201

Türkiye'de de bir adam çıksa iktidar olursam mülteiceleri kovacağım dese en az %70 oy alır.

inferrno666

o değilde bizim MÜSLÜMANLARdan neden hiç bir tepki yok bu olaya... yani Hrant Dink öldürüldüğünde "HEPİMİZ HRANTIZ" diyenlere, "pis gavurlar" diyen MÜSLÜMANLARdan bahsediyorum. Neden hiç sesleri çıkmıyo bu duruma... Amerika "HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ" diye kıçını yırtıyo nerde bizim "GERÇEK MÜSLÜMAN"lar

Görüş Bildir