Alman Siyasetçiden 'Polis Gerekirse Sığınmacılara Ateş Açmalı' Çağrısı

 > -

Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin lideri Frauke Petry, emniyet güçlerinin ülkeye yasadışı yollardan girmeye çalışan sığınmacıların üzerine gerekirse ateş açmasının yerinde olacağını söyledi.

Mannheimer Morgen gazetesine konuşan Petry, polise silah kullanma yetkisinin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Silah kullanımının 'son çare' olarak düşünülmesi gerektiğini ifade eden Petry, hükümetin sığınmacı akınının önünü kesecek somut tedbirler alması gerektiğini söyledi.

Petry'nin sığınmacılara karşı silah kullanılması yönündeki çağrıları Almanya'da büyük tepkiyle karşılandı.

Meclis'te bulunan tüm partiler açıklamaları kınarken, Almanya Emniyet Genel Müdürlüğü ise "Hukukun üstünlüğü ilkesini çiğnememizi istiyor" dedi.

Hükümetin küçük ortağı Sosyal Demokratlar partisinden üst düzey bir isim olan Thomas Oppermann ise Petry ve partisine en son Soğuk Savaş döneminde, Doğu Almanya'dan Batı'ya geçmeye çalışanlara ateş açıldığını hatırlattı ve "Bu emri en son Eric Honecker vermişti" dedi.

Soğuk Savaş döneminde Doğu Almanya'dan Batı'ya kaçmaya çalışan yaklaşık 2 bin kişi Doğu Almanya'nın güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülmüştü.

Merkel üzerindeki baskı artıyor

Aşırı sağcı AfD partisi lideri Petry'nin açıklamaları Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 'açık kapı' politikasına gelen son eleştiri.

2015 yılı içerisinde Almanya'ya 1 milyonun üzerinde sığınmacı geldi.

Ancak yeni yıl kutlamaları sırasında Köln kentinde yaşanan toplu taciz olayının ardından hükümetin sığınmacı politikası giderek daha sert eleştirilerin hedefi haline gelmeye başladı.

Ocak ayı içerisinde Almanya'da yaşayan Pakistanlı göçmenlerin evlerine ve dükkanlarına ırkçı saldırılar düzenlenirken Suriyeli sığınmacılara yönelik ırkçı saldırılar da yaşandı.

Merkel ise ülkede artan gerilimi yatıştırmak için geçen hafta sığınmacı politikalarının sıkılaştırılacağını ve bundan böyle Fas ve Cezayir'den sığınmacı kabul edilmeyeceğini açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelPolisSavaş
Görüş Bildir