Görüş Bildir
Haberler
AKP’nin Yeni Paketinden Yolsuzluğa “Kalkan” Çıktı

AKP’nin Yeni Paketinden Yolsuzluğa “Kalkan” Çıktı

AKP’nin yeni paketinden yolsuzluğa “kalkan” çıktı

Tasarıya göre, Özel yetkili mahkemeler kalkacak. Tutukluluk süresi 5 yılla sınırlı ama Ceza Mahkemesi alanına giren suçlarda 1 yıl daha uzatılabilecek. Dinleme kararı oybirliğiyle alınacak, 3 kıdemli hakim olacak. Dinlemelerde kimin telefonu dinleniyorsa bizzat ismi yer alacak. Uzun tutukluluğun 5 yılla sınırlanmasından Ergenekon ve Balyoz davası sanıkları yararlanamayacak. Mal varlığına tedbir için BBDK, MASAK ve SPK raporu gerekecek.

AKP ÖYM’lerin kaldırılmasını da içeren Terörle Mücadele, Ceza Muhakemesi, Türk Ceza Kanunu ve bazı yasalarda değişiklik yapan 22 maddelik yeni yargı paketini, 150 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığ’na sundu. AKP’nin teklif olarak sunduğu düzenlemede, 17 Aralık “yolsuzluk ve rüşvet” operasyonu sanırlarını güvence altına alacak önemli düzenlemelere gitti. AKP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa önerisi ile getirilen düzenlemeler şöyle:

TMK yerinde kaldı: Başbakan Tayyip Erdoğan, Terörle Mücadele Kanunu’nun(TMK) tamamen kaldırılacağını ve bazı hükümlerinin Türk Ceza Yasası’nın içine konulacağını açıklamıştı. Ancak paketin açıklanmasıyla bu durum gerçekleşmedi. Yasa önerisi ile sadece TMK’nin 10. maddesinde görev alanları düzenlenen Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor.

5+1 formülü: TMK’nin 10. maddesi yürürlükten kaldırıldığı için bu terör suçlarında tutukluluk sürelerinin iki katı uygulanabileceği hükmü de yürürlükten kaldırılmış oluyor. Tutuklanma süresi 10 yıldan 5 yıla indiriliyor. Ancak ceza mahkemesinin alanına giren suçlarda tutukluluğun 1 yıl uzatılabileceği öngörülüyor.

“Tape”, dinleme, el koyma önlemi: Yapılan düzenleme ile hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydedenler, yayanlara dönük cezalar iki katına çıkarılıyor. Buna göre hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kişilere verilecek cezanın alt sınırı 6 aydan bir yıla çıkarılıyor ve 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Bu verileri yayanlara verilecek ceza ise 2 yıldan başlayacak ve 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Suçun konusunun, ortadan kaldırılması veya yok edilmesi gereken veri halinde olması halinde ise verilecek cezalar 2 kat artırılabilecek. Telefon, ortam dinleme ve mal varlığına tedbir kararlarında ise mahkemelerin “oy birliği” kararı aranacak. Bilgisayar hard diskinin kopyalanması dijital verilerin alınmasına suç işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı aranacak.

Zorunlu halde dinleme: Yasal dinlemeye de sınır getiriliyor. Bu kapsamda şüphelilerin dinlenmesine, ancak suç işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka surette delil elde edilmemesi durumunda veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde başvurulabilecek.

Telefon dinlemeler sil baştan: Yasa teklifi Meclis’ten geçip yürürlüğe girdiği anda mevcut teknik takip ve telefon dinleme işlemleri durdurulacak.

Malvarlığına el koyma zorlaşıyor: Paket ile mahkemelerin malvarlıklarına tedbir-el koyma kararları zorlaştırılıyor. Bu kapsamda şüpheli veya sanıkların malvarlıklarına el koyma işleminde BDDK, SPK, MASAK, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumlarından, bu malların suçtan elde edildiğine dair rapor alınması zorunlu hale getiriliyor.

Suç örgütüne dinleme yok: Teklifle iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, teknik araçlarla izleme ve taşınmazlara el koyma tedbirlerinin uygulanacağı suçlar arasından TCK’nin 220. maddesinde düzenlenen “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” eylemi çıkartılıyor. Böylece 220. maddede düzenlenen suç örgütü kullanılarak katalog suçlar arasında yer almayan eylemler nedeniyle dinleme yapılamayacak. Bu durum da 17 Aralık gibi konusu 220. madde olan soruşturmalarda dinlemenin ve mal varlığına el konulmasının önü kesildi.

Cumhuriyet

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/si...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın