Ahmet Hakan'a '20 Bin Yatır Dava Açmayalım' Tebligatı Gönderen Savcı: "Hata Ettim!"

 > 
19PAYLAŞIM

Tahir Elçi'nin, 'PKK terör örgütü değildir' açıklaması nedeniyle televizyoncu Ahmet Hakan'a, "20.000 TL yatır, sana 'terör propagandası'ndan dava açmayalım" diye ön ödeme tebligatı gönderen savcı uygulanacak ceza maddesi ve cezanın yarı oranında artırımı hususunda hata ettiğini kabul etti.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Tahir Elçi’nin PKK ile ilgili açıklamalar yaptığı program nedeniyle Ahmet Hakan’a, “20.000 TL yatır, sana ‘terör propagandası’ndan dava açmayalım” diye ön ödeme tebligatı gönderen Savcı İdris Kurt, kararını iptal etti. Ahmet Hakan’a ikinci bir yazı gönderen Savcı Kurt, uygulanacak ceza maddesi ve cezanın yarı oranında artırımı hususunda hata yaptığını kabul etti.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt tarafından Ahmet Hakan’a gönderilen yazıda, ön ödeme tebligatında, uygulanacak ceza maddesi nitelemesinde ve cezanın yarı oranında artırılması hususunda maddi hata yapıldığı açıklanarak, “Ön ödeme tebligatı yeni bir işleme kadar iptal edilmiş olup tarafınıza bu tebliğ nedeniyle ön ödemenin yapılmaması halinde herhangi bir yükümlülük doğurmayacaktır” denildi.

Hakan’ın avukatı Turgut Kazan, yasalara aykırı şekilde çıkarılan ön ödeme tebligatinin yaptıkları itiraz sonucu iptal edildiğini söyledi. Kazan, “Yasaya aykırılık apaçık gördüğü için savcının kendisi de onu iptal etti. Bu işlem, hapis cezası tehdidiyle müvekkilimize terör örgütü propagandası yapmış olduğunu kabul ettirme girişimiydi. Bu bir tehditti” dedi.

Elçi’nin sözleriyle başlayan süreç

RTÜK'ten Tarafsız Bölge'ye 700 Bin TL Ceza - onedio.com
RTÜK'ten Tarafsız Bölge'ye 700 Bin TL Ceza - onedio.com

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, 14 Ekim 2015 tarihinde CNNTürk’te yayınlanan ‘Tarafsız Bölge’ programında “PKK bir terör örgütü değildir” demiş, hakkında “terör örgütü propagandası” suçundan dava açılmıştı. Elçi, 28 Kasım’da Diyarbakır’da basın açıklaması yaparken vurularak öldürülmüştü.

Elçi’ye dava açılırken, sunucu Ahmet Hakan hakkında da, ”terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü ortaya çıkmıştı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt, Elçi’nin öldürülmesinden tam bir gün önce, 27 Kasım’da, Ahmet Hakan’a çıkardığı tebligatta, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesine göre hakkında işlem yapıldığını ifade etmişti. Bu maddede şöyle deniliyor:

“Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.”

Tebligatta, “kamu davası açmak için yeterli delil elde edildiği” belirtilerek, yasaya göre, Ahmet Hakan’ın günlüğü 20 TL olmak üzere bin gün karşılığında 20.000 TL’yi bir hafta içinde Bakırköy Adliyesi veznesine yatırması halinde dava açılmayacağı ifade edilmişti. Para cezası yatırılmadığı halinde dava açılacağı ve “suçun sübutu halinde mahkemece tayin edilecek hapis ve/veya para cezası yarı oranında arttırılarak mahkumiyete karar verilebileceği” vurgulanmıştı. Hakan karara itiraz etmişti. Savcılık, programdan ötürü CNNTürk Yayın Sorumlusu Ali Güven’e de 20.000 TL’lik ön ödeme çağrısı yapmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir