Görüş Bildir
Haberler
ABD'nin Siber Güvenliği İçin 19 Milyar Dolar

ABD'nin Siber Güvenliği İçin 19 Milyar Dolar

Batuhan
10.02.2016 - 15:58

ABD Başkanı Obama, ülkenin siber güvenliğini sağlamak için 19 milyar dolarlık siber güvenlik bütçesi istiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Siber güvenlik artık ülkeler için, askeri güvenlik önlemleri ile bir arada ele alınmaya başlandı. Bir ülkeye karşı girişilen siber saldırılar çok düşük maliyetler karşılığında hedef ülkedeki yaşamı durdurmayı ve milyarlarca dolarlık kayıplar yaşatmayı başarabiliyor.

ABD de bu tür siber saldırıların en büyük hedefi konumunda. 2014 ve 2015 boyunca, yabancı hacker’ların ABD’nin kamu ve özel kurumlarına gerçekleştirdikleri saldırılarda, parayla ölçülmesi dahi mümkün olmayan çok hassas bilgiler, “düşman” devletlerin eline geçti. Bunların arasında ABD’nin güvenlik kuvvetlerinde veya kilit kamu kuruluşlarında çalışan memurların tüm kişisel bilgileri de yer alıyor. Sony Entertainment gibi, milyarlarca dolar ciro yapan ABD şirketlerinin hacklenerek, varlıklarının çalınması da, siber saldırıların verdiği zararın tarihte en büyük seviyeye ulaşmasına neden oldu.

ABD Başkanı Obama şimdi ülkedeki siber güvenlik önlemlerini arttırmak için senatodan 19 milyar dolarlık bütçe istemeye hazırlanıyor. 2017 yılının bütçesi olarak oylanacak 19 milyar dolarlık bu dilim, 2016 için ayrılan 14 milyar dolardan sonra %33 oranında artış anlamına geliyor.

Obama yönetimi 19 milyar dolarlık bütçenin 3.1 milyar dolarını, kilit kamu kuruluşlarındaki dijital donanımın yenilenmesi için kullanmak istiyor. Bu öylesine öncelikli bir durum ki, bazı kamu kurumlarının hala disketle veri gönderip aldıkları yönünde şikayetler bulunuyor.

Ancak Obama istediği bütçeyi alamayabilir çünkü Demokrat partinin başkanı olan Obama’nın, Cumhuriyetçi partinin ağırlıkta olduğu senatoda bu kadar yükse bir bütçe artışı için onay alamayacağı konuşuluyor. Elbette, 2017’de başkan değişeceği için, senato Cumhuriyetçi bir başkanın göreve gelmesi olasılığı ile bütçeyi onaylamak da isteyebilir.

Beyaz Saray ise, ülkenin siber güvenliğini sağlayan ve Einstein ismi verilen sistemin artık yabancı hacker’ların saldırılarını durdurmadığını ve yeni önlemler almak gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, meslenin ulusal güvenlik sorunu haline geldiğinin altını çiziyor. Bakalım Obama istediği bütçeyi alabilecek mi yoksa Çin, Kuzey Kore ve Rus hackerlarının ABD kurumlarını hackleyip özel bilgileri ortaya saçtığı yeni olaylara şahit olacak mıyız?

Techinside

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın