Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'nin Kudüs'teki Büyükelçiliği Protesto Edildi: Gazze'de Can Kaybı 60'a Yükseldi

 > -
Abone ol

Tel Aviv'den Kudüs'e taşınan ABD büyükelçiliği dün düzenlenen törenle açıldı. Gazze'de düzenlenen protesto gösterilerine İsrailli güvenlik güçleri ateş açarak karşılık verdi. Gelen son bilgilere göre 60 Filistinli hayatını kaybetti. Resmi olmayan açıklamalara göre 3.000'e yakın yaralı var ve bu kişilerin pek çoğunun gerçek mermi ile yaralandığı aktarılıyor. Filistin'de yas amacıyla genel grev ilan edildi. Filistin yönetimi, İsrail'i 'Gazze'de katliam yapmakla' suçladı. 

Filistinlilerin altı haftadır süren protesto gösterileri devam ediyor.

Sınırda çadırlar kuran Filistinliler ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını protesto etti.

Filistinliler bugün de Nekbe'nin 70. yılını protesto etmek için gerçekleştirilecek "milyonluk yürüyüş"e hazırlanıyor.

📷 Reuters

"Büyük Dönüş Yürüyüşü" olarak adlandırılan protestoların yüz binlerce Filistinlinin 1948'de evlerinden sürülmesi nedeniyle "Nakba" ya da "Felaket" adıyla yas günü olarak kabul edilen 15 Mayıs'ta, yani bugün zirveye çıkması bekleniyor.

Gazze'de düzenlenen protesto gösterilerine İsrailli askerlerinin açtığı ateş sonucu 60 Filistinli hayatını kaybetti.

Şiddet Had Safhada... Gazze'deki Protestolardan Objektiflere Yansıyan 21 Fotoğraf - onedio.com
Şiddet Had Safhada... Gazze'deki Protestolardan Objektiflere Yansıyan 21 Fotoğraf - onedio.com

2.700'ü aşkın Filistinli ise yaralandı.

📷 Reuters

Filistinli Gazeteciler Sendikası'ndan yapılan açıklamada, aralarında Reuters'in kameramanı Ahmed Zakkut ve Cezayir Televizyon muhabiri Ömer Hamdan'ında olduğu 9 gazetecinin yaralandığı ifade edildi.

📷 AFP

BMGK'nin geçici üyelerinden Kuveyt, Gazze'de 50'den fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesi üzerine BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Kudüs'te ise adeta kuş uçurtulmadı. Açılış töreni nedeniyle büyükelçilik çevresinde bin polis görev yaptı.

Resmi açılışı, ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman yaptı. Törene ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner de katıldı

Açılış töreninde Trump'ın önceden kaydedilmiş video mesajı yayınlandı. 📹

Açıklamasında "Orta Doğu'da barışı sağlama" hedefine sadık olduklarını söyleyen Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının kendisine ait olduğunu vurguladı ve elçiliğin planandan çok daha hızlı açıldığını ifade etti.

Trump, konuşmasının ardından Twitter'dan da bir mesaj paylaştı: 'İsrail için büyük gün. Tebrikler!'

Avrupa Birliği, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına itiraz etmişti ve çoğu AB ülkesinin büyükelçisi törene katılmadı.

Ancak, çok sayıda yabancı diplomatın törene katıldığı ve bunlar arasında, AB'nin bu konuda bir ortak açıklama yapmasını engellediği belirtilen Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti temsilcilerinin de bulunduğu kaydediliyor.

Trump'ın açıklamasından sonra kendi büyükelçiliklerini de Kudüs'e taşıma kararı alan Guetamala ve Paraguay devlet başkanları da törene katılanlar arasındaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşünce kuruluşu Chatham House'da yaptığı konuşmada 'ABD Ortadoğu'da arabuluculuk rolünü yitirmiştir' dedi. 📹

📌 Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise 'Katliamı lanetliyoruz' denildi.

Bozdağ: '3 günlük ulusal yas ilan edildi'

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu’nun ardından, Başbakan Yardımcısı ve Hükütmet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. İsrail güvenlik kuvvetleri tarafından öldürülen Filistinliler için üç gün süreyle ulusal yas ilan edildiğini aktaran Bozdağ, Türkiye'nin Tel Aviv ve Washington büyükelçilerinin istişare amacıyla Ankara'ya çağrıldığını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 2017 yılı Aralık ayında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı.

Trump, ABD Politikasını Tersine Çevirdi: Kudüs İsrail'in Başkenti Olarak Tanındı, Elçilik Taşınacak - onedio.com
Trump, ABD Politikasını Tersine Çevirdi: Kudüs İsrail'in Başkenti Olarak Tanındı, Elçilik Taşınacak - onedio.com

Trump, Tel Aviv'deki büyükelçiliğin de Kudüs'e taşınacağını ilan etmişti ve bu açıklaması nedeniyle uluslararası alanda büyük tepki görmüştü. 

Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, ABD'nin bu konuda on yıllardır yürüttüğü tarafsızlık politikasına son vermişti.

ABD'nin Güvenlik Konseyi'nde veto ettiği Kudüs tasarısı, Genel Kurul'da oylanmış ve 128 oyla kabul edilmişti.

BM’den Trump’a Kudüs Reddi! Tasarı 128 Oyla Kabul Edildi - onedio.com
BM’den Trump’a Kudüs Reddi! Tasarı 128 Oyla Kabul Edildi - onedio.com

Deutsche Welle, BBC Türkçe, AA, Reuters, AFP

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir