Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de 2 Günde 3 Polis Öldürüldü

-

Cumartesi günü New York kentinde silahlı bir kişinin 2 polisi vurarak öldürmesinin ardından, Pazar günü de Florida'da bir polis öldürüldü.

New York'taki saldırıyı gerçekleştiren Ismaaiyl Brinsley adlı 28 yaşındaki saldırgan, daha sonra kendini vurarak intihar etti.

Polis, Brinsley'nin saldırıdan hemen önce çevresindekilere "bakın ne yapacağım" diyerek saldırının işaretini verdiğini açıkladı.

Brinsley sosyal medyada paylaştığı mesajlarda da, Temmuz ayında polis tarafından gözaltına alınırken ölen siyah Eric Garner'in intikamını alacağını yazmıştı.

Brinsley'nin geçmişte zihinsel sağlık problemleri yaşadığı ve başka şiddet olaylarına da karıştığı belirtildi.

Olaylar sırasında Hawai'de tatilde olan ABD Başkanı Barack Obama, saldırıları "koşulsuz" kınadığını söyledi.

Obama, "Topluma hizmet eden ve onu koruyan, her gün bizim güvenliğimiz için kendi hayatlarını tehlikeye atan polis memurları, bizlerin saygısını ve minnettarlığını hak ediyor" dedi.

Öldürülen memurların Asyalı Liu Wenjin ile hispanik Raphael Ramos olduğu açıklandı.

Florida'da da bir polis öldürüldü

Pazar günü de Florida eyaletinde bir polis, vurularak öldürüldü, ancak bu cinayetin New York'takine benzer bir sebeple işlendiği düşünülmüyor.

45 yaşındaki Charles Kondek adlı polis memurunun bir şikayet üzerine gittiği mahallede, Mart ayında cezaevinden çıkmış eski bir suçlu tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Saldırganın polis memurunu "yeniden hapse girmekten korkup, kaçmak isterken öldürdüğü" belirtildi.

'Garner'ın intikamını alacağım'

Associated Press Haber Ajansı'na konuşan iki yetkili, New York'taki saldırganın sosyal medyada "Eric Garner'ın ölümünden sorumlu polisten intikam alacağı" yönünde paylaşımlar yaptığını söyledi.

Garner, kendisini gözaltına almak isteyen polisin boğazını sıkması sonucu boğularak ölmüş, polis hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti.

Sivil haklar savucunucusu Rel Al Sharpton ise, Garner ailesinin saldırganla hiçbir ilişkisi bulunmadığını ve şiddeti kınadıklarını ifade etti.

Sharpton, "Eric Garner ya da Michael Brown'ın adını kullanarak başvurulan her türlü şiddet eylemi ya da polisin öldürülmesi, her iki davadaki adalet arayışına aykırıdır ve kınanmalıdır" dedi.

New York polis memurları sendikası başkanı Patrick Lynch ise BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu akşam çok kişinin eline kan bulaştı. Özellikle sokaklarda protesto adı altında şiddeti teşvik edenlerin ellerine bulaştı. Biz uyarmaya çalıştık, protestolar devam edemez, buna göz yumulamaz dedik" şeklinde konuştu.

Polis ve siyahilerin ilişkisi gergin

ABD'de son dönemde polis ve siyahlar arasında ilişkiler kötüleşmişti.

Bu ay başında siyahi Eric Garner'ı sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına almak isteyen polis, kolunu Garner'ın boynuna dolamış ve boğularak ölmesine neden olmuştu. Söz konusu polis hakkında takipsizlik kararı verilmesi öfkeye yol açmıştı.

Geçen ay ise 18 yaşındaki Michael Brown'ın silahsız olduğu halde beyaz bir polis memuru tarafından öldürülmesi tepki görmüştü. Jüri Brown'ın ölümünden sorumlu olan polisin yargılanmaması yönünde karar vermişti.

İki karar, ülke çapında eylemlerle protesto edilmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaİntiharPolis
Görüş Bildir