Görüş Bildir

'AB'de İşsizlik Kabul Edilemez Seviyede'

Anasayfa > Iq

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, Avrupa Birliği’nde işsizliğin kabul edilemez seviyede olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, makro ekonomide özel sektörün ağırlıklı olduğu ama kamu sektörünün büyük role sahip olduğu bir karma ekonomiyi savunan Keynesyen ekonominin İtalya’daki temsilcilerinden olan İtalyan ekonomist Federico Caffe’nin doğumunun 100. yılı dolayısıyla Roma Tre Üniversitesinde düzenlenen sempozyuma katıldı.

Draghi, konuşmasında genç işsizlik oranının yüksekliğine dikkati çekti.

'AB ülkelerinde işsizlik mevcut düzeyiyle kabul edilemez seviyede' diyen Draghi, 15-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 23’ünün işsiz durumda bulunduğunu anımsatarak bunun kaynakların en büyük israf biçimi olduğunu belirtti.

Draghi, ekonomik büyüme için yapısal reformların gerekliliğine dikkati çekerek Avrupa ülkeleri hükümetlerine uyarıda bulundu. Mario Draghi, yapısal reformların bir süredir Avrupa hükümetlerinin ajandalarında olduğunu kaydederek 'Bunların yansımalarının alınması zaman alacak' dedi.

ECB Başkanı Draghi, kriz karşısında daha az vergi, daha çok kamu yatırımının, rekabeti arttıran yapısal reformlar olmadan yeterli gelmeyeceğini belirtti.

Bu arada, Draghi konuşma yaparken üniversitenin dışında toplanan bir grup öğrenci ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerle polis arasında çıkan arbedede, yumurta ve boyaların kullanıldığı ve 2 kişinin yaralandığı belirtildi. Mario Draghi’nin salondan ayrılışı sırasında bazı öğrencilerin 'Bankerler dışarı' sloganı attıkları bildirildi.

  • AA
Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/41969...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?