Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Yaşındaki Genç Mucidin, Kaybolan Uçaklarla İlgili Ortaya Attığı Fikri Mutlaka Görmelisiniz!

 > -
Abone ol

Benjamin Jensen henüz 8 yaşında.

Anne ve babasının bir dönem Amerikan Hava Kuvvetleri'nde görev alması nedeni ile de uçaklara karşı her zaman ilgi duyan bir çocuk.

Bir gün televizyonda kaybolan uçaklarla ilgili bir program izlerken, Benjamin’in aklına dahiyane bir fikir geliyor.

Fikrini de ünlü Amerikan Havayolu şirketi Delta’nın CEO’su Richard Anderson’a bir mektupla iletiyor.

Genç mucidin ortaya attığı fikre göre bundan sonra denize düşerek kaybolan uçak haberleri duymayacağız.

Eğer Ben'in fikri uygulanırsa, uçakların tepelerinde neon balonlar olacak. Bu balonların içerisinde ise birer verici bulunacak ve bu şekilde herhangi bir kaza anında bu balonların içerisindeki vericiler ile yer saptaması yapılacak.

Benjamin, teknik anlamda da bu balonlarla ilgili detayları paylaşmayı ihmal etmemiş.

"Kaybolan uçaklarla ilgili olan bir program izlerken aklıma denize düşüp kaybolan uçakların yerini belirleme konusunda bir fikir geldi. Bence uçaklara balonlar yerleştirilebilir ve denize çakıldıkları zaman bu balonları serbest bırakacak bir sistem hazırlanabilir. Böylece balonlar deniz yüzeyine doğru yükselir. Bu noktadan sonra uçup gitmemeleri için de içlerine taşlar koyabiliriz. Daha sonra balonların içerisindeki vericiler sayesinde yerlerini kolaylıkla tespit edebiliriz."

8 yaşındaki genç mucitten aldıkları mektuba cevabı ise Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı John E. Laughter verdi.

Yolladıkları mektubu çok beğendiklerini, konudan sorumlu kişi olarak kendisinin cevap verdiğini ve uzun zamandır bu mesele hakkında yoğunlaştıklarını ve gönderdiği çözümü, gerekli teknik uzmanlara aktardığını belirtmiş.

Delta şirketi olarak Ben’e, kendi havayolu firmalarının aksesuarlarını da –model uçak, şirketin özel kalemleri vs.- yolladığını belirtmiş Laughter.

Laughter, bu hediyelerin belki de en doğru teşekkür etme yolu olduğunu ve bu fikri Benjamin ile aynı yaştaki çocuğundan aldığını da eklemiş.

Ben’in bu konudaki marifeti, senelerce Amerikan Hava Kuvvetleri'nde çalışmış annesi Laura Treider’e pek de sürpriz olmamış aslında.

‘’Ben, her zaman askeri uçakların tasarımına ve havacılığa karşı ilgiliydi’’ diyor Laura. Ayrıca Ben’in diğer hafta 9 yaşına gireceğini ve hediye paketini ilk aldıklarında, doğum günü paketi olduğunu düşündüklerini ekliyor.

Biz de genç mucidimizi kutluyor, bu taze fikrin daha da geliştirileceğini umuyoruz. Ayrıca Ben’in havacılık ile alakalı yeni fikirlerini de merakla bekliyoruz.

Darısı bizim gençlerimize…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-yasar2

siz çok biliyorsunuz ya zaten :) havayolunu suçluyor bizim TR insanı :) la canlarım, süper zeka olsaydınız bu kadar basit fikri üretseydiniz. eminim hiçbiriniz aklına gelmedi. bizim insanımız, kıskanç ve yermeyi sever. birde çok bilmişliği. yorumlar onu gösteriyor :) hepiniz çok zekiyseniz gidin babacım yurtdışında harikalar yaratın. ama olmaz. neden? ben ülkemi severim! birde ülkemde fikre değer yok! la çocuum önce siz değer vermeyi yatırımı öğrenin :)

ansaneri

onu okumuş ve değer vermiş bi kurum olması çok güzel. biz yazsak kıvırır atarlar amann çocuktan mı öğreneceğim diye.

udikisilik

Fikir işe yarar-yaramaz, önemli değil. Önemli olan 8 yaşındaki bir çocuğun herhangi bir soruna çözüm üretmekteki öz güveni ve onu muhatap alan yöneticilerin varlığı. Şu medeniyet ve eğitim seviyesine ulaştığımızı görmeden öleceğiz hepimiz.

ozankrky

Oha harbiden iyi fikir ha. Benim aklima bu yaşta gelse çevremdekiler "gerizekalı bi senin aklına geldi dimi kolay değil o işler öyle" diyip soğuturlar hemen.

player-one

Girişimci ruhu böyle böyle öldürdüler...

mert.uckan.1

bizim çocukların hayalindeki icat 'yürüyen uçak'

Görüş Bildir