Görüş Bildir
Haberler
16/9 Projesinde Davacı Mimar Çekildi, Gözler Danıştay'da

16/9 Projesinde Davacı Mimar Çekildi, Gözler Danıştay'da

adem kara
25.11.2014 - 11:15 Son Güncelleme: 25.11.2014 - 12:51
İçeriğin Devamı Aşağıda

Tarihi silueti bozan 16/9 kulelerinin ruhsatının iptali için dava açan Mimar Yusuf Özden şikayetini geri çekti. Danıştay feragati kabul ederse 16/9 için çıkan tıraşlama kararı iptal edilebilecek.

Zeytinburnu sahilinde yapılan 'onaltı dokuz' projesinde, yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle inşaat ruhsatının iptal edilmesini talep ederek dava açan Mimar Yusuf Özden, şikayetinden vazgeçti. Danıştay 14'üncü Dairesi, feragati kabul ederse ruhsatı iptal edilen ve illegal konumda olan 'onaltı dokuz'un ruhsatı legal hale gelecek. 

Ruhsatların iptal edilmesini sağlayan süreci başlatan ve Danıştay'dan da onaylatan Yusuf Özden, davadan neden çekildiğini VATAN’a anlattı:

'Orası artık milli servet'

'Ben inşaat imalat halindeyken ruhsatı veren kurumlara dava açtım. İmalatçıya açılmış bir dava değil, aksine plana yönelik davadır. Türkiye'de yargıya güvenim sonsuz fakat ben davayı açtıktan sonra karar çıkana kadar inşaat tamamlandı. İnsanlar tonlarca para vererek evleri satın aldı. Orada bir yaşam kurdu. Oraya yapılan yatırım milli servetimizin bir parçası. İnsanların evlerinden atılması vicdansızlıktır.'

'Vicdanımın sesini dinledim'

'Ben de vicdanımın sesini dinleyerek karardan vazgeçtim. O katlarda oturan ev sahipleri davayı geri çekmemi istedi, onlarla süreç içerisinde konuşmalarımız oldu. Mağdur olduklarını anlattılar. Benden böyle bir talepte bulundular. Ancak firmadan kimseyle bir iletişimim olmadı. Bana kesinlikle teklifte bulunmadı, 5 kuruş almadım. '

Sadece iki dava açılmıştı

Projeyle ilgili iki dava bulunuyor. İlki Yusuf Özden'in açmış olduğu 'ruhsat iptal' davası. Bu davada Danıştay iptal kararını onayladı. Projenin sahibi Astay İnşaat ise düzeltme talebinde bulundu. Bu süreçte Danıştay'ın ruhsat iptal kararından yola çıkarak Cihat Gökdemir, 3 gökdelenin silueti bozan kısmının yıkılması için dava açtı. Açılan davada mahkeme binanın yasal olmayan kısmının tıraşlanmasına karar verdi. Ancak Özden'in feragat talebi kabul edilirse bu dava da otomatik olarak düşecek.

Arazi 2007’de Mesut Toprak’a satıldıktan sonra nazım imar plan teklifi yapıldı. 2008’de Belediye Meclisi’nin kararıyla ticaret ve turizm alanına çevrildi. Emsali 1'den 2.5'a çıkarıldı. 1/100'lik uygulama imar planı da 10 Kasım 2009 tarihli İBB meclis gündemine alınmasına karşın dosya, 13 Mart 2009’da meclis kararı ile iade edildi. 5216 sayılı kanunun 14. maddesinin “üç ay içinde belediye meclisinde görüşülmeyen kararlar onaylanmış sayılır” hükmüne karşın üç ay içinde karar alınmadı ve ilçe belediyesinin kararı kesinleşti. Ancak bu sürede değişen imar planı askıya alınmadı. Firma valiliğe yazı gönderdi ardından da Zeytinburnu Belediyesi'nden ruhsatını alarak inşaata başladı.

ANKARA Üniversitesi İdari Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Dursun Ulusoy, takdir hakkının Danıştay'da olduğunu söyledi: 'Feragatinin kabulüne ya da reddine Danıştay karar verecek. Eğer feragati kabul ederse, dava düşecek ve ruhsatlar hukuki hale gelecek. Ancak kamuyu yakından ilgilendiren davalarda Danıştay feragati kabul etmeyebilir. Bu noktada ise ruhsatlar iptal olduğu için bu durum geçerliliğini koruyacak ve proje illegal bir yapı olarak kalacak. Kamusal bir dava olduğu için Danıştay'ın feragati reddetmesi gerektiğine inanıyorum.'

”Danıştay feragati kabul ederse tekrar ruhsat iptal davası açılabilir mi derseniz, burada zaman konusu sorun olabilir. Çükü mahkeme o zaman 'bugüne kadar ruhsat iptali için dava neden açmadın' diyebilir. Ancak bu durumda, askıya çıkan bir plan olmadığı için imar planının iptali için ayrı bir dava açılabilir.'

Ünlü isimlerin daireleri var

19/6 kulelerinden daire satın alanlar arasında İstanbul Milletvekili ve eski Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Köksal Tandıroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Hasan Albayrak, Celalettin Cerrah ve kızı bulunuyor. Binaların fiyatları ise 1 milyon ile 4 milyon TL arasında değişiyor.

İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu için eleştiri oklarının hedefi olan 16/9 projesine, o dönem başbakan olan Erdoğan da tepki göstermişti.

EMRE ESER / VATAN HABER MERKEZİ 

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/mimarin-fe...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0