Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddede Hunharca İngiliz Aksanı Konuşmak İçin Yapmanız Gerekenler

 > 
25bPAYLAŞIM

Karizmanızı 100'le çarpacak olan bu aksan sayesinde, ne anlatırsanız anlatın insanların üzerinde fantastik bir etki bırakabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler...

1. Öncelikle ağzınızı ısıtmanız gerekiyor

Başlarken uyaralım: Bazı kelimeler ciddi kramp riskleri taşıyor.

2. Tükürmekten korkmayın

Özellikle "b" ve "p" harflerini patlatarak konuşmanız gerekeceği için, bol bol tüküreceksiniz. Sorun etmeyin, İngiliz aksanının hipnotize edici özelliği sayesinde fark edilmeyecektir.

Bknz. "Hervi Pottaaaah"

3. Kasılabildiğiniz kadar kasılın

Kasılabildiğiniz kadar kasılın
Kasılabildiğiniz kadar kasılın
Kasılabildiğiniz kadar kasılın

Kasılmak şart. Başka türlü bildiğin kelimeleri olmayan efektlerle telaffuz etmek o kadar kolay değil. Alt tarafı home (hom) deyip geçecekken, "höööyyym" demeniz gerekir mesela.

4. Hakaret etmekten çekinmeyin

Alakalı alakasız her cümlenizin içinde mutlaka olması gereken bazı masum küfürler var. Bunların başlıcaları olan "Bloody, bugger, for God's sake, bollocks" gibi kelimeleri, anlamını bilin bilmeyin, araya serpiştirmeniz şart.

5. "R" harfi alfabeye süs olsun diye konulmuş gibi davranın

livforthecity.files.wordpress.com

Eğer gerçekten "r"leri söyleyemeyenlerdenseniz, diğerlerinden bir adım öndesiniz. Çünkü, sesli harften sonra gelen "r"harfi aslında hiç gelmemiştir. Ne kadar çok "r" yi görmezden gelirseniz, o kadar iyisiniz demektir.

Örnek: Water - Woataaaa

6. "Th" ikilisi yine dilinizin sınırlarını zorluyor

Bu ikiliyi barındıran kelimeler polemik yaratmaya devam ediyor. Ancak İngiliz aksanında durum daha da farklı. Çünkü bu sefer "th" gördüğünüz yere "f" veya "v" yapıştırmanız gerekiyor. Örneğin Arthur diye bir arkadaşınız varsa, ona artık "Afaa" diye seslenmeniz gerekiyor.

7. Ağzınızda yemek varken konuşmaktan çekinmeyin

Amerikalıların yaptığı benzetmeye göre, İngilizler "sanki ağızlarında çiğneyemedikleri haşlanmış patates var" gibi konuşuyorlarmış. Haşlanmış patates bulamam diyorsanız, atın ağzınıza bir şeyler, başlayın İngilizce konuşmaya, aksın gitsin.

8. "O" artık sizin bildiğiniz harflerden değil

"O" harfini telaffuz ederken, hafif bir mide bulantısı efekti vermeniz gerekir. Örneğin en basitinden bir okay diyemezsiniz, "oöğğğkey" demeniz gerekir. Başka bir örnek verecek olursak, "no" diyeceğiniz zaman da "nöööğğ" demeniz gerekir.

9. İki "t" yan yana gelince görünmez oluyor

Karşınıza çıkan "t" harfi karşısında sakinliğinizi korumanız gerekiyor. Kısa bir duraksama anından sonra sanki hiç görmemiş gibi yapıp diğer harflerle devam edin. Örnek: Button - Ba..aın veya Bottle - Ba...ıl

10. Aslında her kullandığınız kelimeye fazladan bir efekt vermeniz gerekir

expirationdating.files.wordpress.com

Özellikle "hah, ouw, huh, daa, oh" daha çok tercih edilen efektler arasındadır. Böylelikle daha inandırıcı bir hale gelirsiniz. Yalan söylüyor bile olsanız, gerçekçi ve samimi bir etki yaratırsınız.

11. Bir şey söyleyecekmiş gibi ağzınızı açın, başka bir şey söyleyin

Asıl püf noktası bu! Örneğin "what" diyeceksiniz. Ağzınızı ona göre açıp, birden bire "voaaat" diyorsunuz.

12. Ağzınızı mümkün olduğunca yayın

Kelimeleri uzatarak konuşmalısınız. Örneğin "çarli bit mi" yerine "çarleeey biiiyyt meeeey" derseniz, alın size İngiliz aksanı.

13. Kelimeleri gelişine yuvarlayın

Aman benim dilim dönmüyor demeyin. Genel olarak yutulan,  görmezden gelinen, unutulan harfler var zaten. Son harfleri de telaffuz etmediğimize göre, en iyisi kelimeleri gelişine yuvarlamak. Eninde sonunda insanlar tüme varımdan ne demek istediğinizi anlayacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mesut-ozdemir2

Sonuç olarak ingiliz aksanı bu yazılanlardan çok daha fazlasıdır. İngilterede doğmadığınız ya da ingiltereye küçük yaşta gelmediğiniz sürece kazanılması mümkün olmayan bir aksandır. Bu sınırlama dışında aksanı konuştuğunu iddaa edenler ise sadece kendilerini kandırırlar. 2 cümle kurmak ile anlaşılır aksanın yapay olduğu. Önemli olan aksan değil karşınızdakinin sizi anlamasıdır.

huseyin-yenier

Arkadaşlar olayı çözdüm. Arkadaş çok fazla amerikan dizisi izlemiş ama birgün kafasına tak etmiş ben bir ingiliz dizisi izleyeyim demiş. İzlemiş ve hiçbir şey anlamamış. anlamadığı için daha doğrusu anlamaya çalışmadığı için aksana iyice kızmış ve içini boşaltmış. Ve hayır ingiliz aksanını konuşmak için orda doğmak vs gerektirmiyor, yeterince pratik yapıldığında sizde gayet konuşabilirsiniz. Böyle laflara kanmayın. Ve ayrıca ingiliz aksanı yapay değildir aksine özüdür.

mesut-ozdemir2

7. kesinlikle doğru özellikle kuzeyde öyle bir konuşurlar ki lanet edersiniz. Dudaklar hareketlerini takip edeyim deseniz haraket etmediği için hiçbir şey anlamazsınız :) 8. Sesli güldüm ne yazık ki doğru. 9. bazı aksanlar ve genelde eğitimsiz kısmın konuştuğu sokak dilinde doğru ancak eğitim seviyesi yükseldikçe ve bulunduğunuz ortam formal olmaya başladıkça kimse tleri yutmaz. 10. o kadar fazla ve çeşitliki birçok aksana göre değişir. 11. öyle dersen bir sorun problem olduğunu düşünürler vurgulama iyi olmalı yoksa karşındaki çok farklı anlar what için voat yeterlidir :) 12. aynen öyle. Bu durum konuşulanın daha anlaşılmaz kılar :) ama öyleler yapacak bir şey yok :) 13. yanlış. İngiliz yuvarlarsa herkes anlar sen yuvarlarsan kimse anlamaz. Kelime sonlarında genelde sokak dilinde tler yutulur onun dışıında harf yutulmaz sen öyle zannedersin. Örneğin about it sokak dilinde genelde iki şekilde seslendirilir. İlki abouti ikincisi aboui

mesut-ozdemir2

Editörün dünyada haberi yok anlaşılan. Bunlarla ingiliz aksana sahip olabilmek imkansız. Her koşulda imkansız ya neyse. 1. kesinlikle gerekli ve çok yararlı. 2. kesinlikle özellikle th sesini yapmaya çalışırken :) 3. Hahaha o kadar da değil ya... 4. başınıza ciddi bela alırsınız uzak durun :) 5. Hangi ingiliz aksanı konuşmaya çalıştığınıza göre değişir. RP yani BBC ingilizcesinde dahi r harfinin okunduğu yerler vardır. Kendisinden sonra sesli harf geliyorsa okunur. Kelime sonunda yer alıp kendisinden sonra gelen kelime sesli ise kesinlikle okunur. Örneğin; over it: kimse oyva it diye okumaz ovırit diye okur 6. bazı aksanlar dışında th hiçbir zaman f veya v diye okunmaz eğer o aksana sahip değil ve f ve h diye tellaffuz ediyorsanız bu sizin eğitimsiz olduğunuzu gösterir. Yani BBC izlerken geçen think kelimesi fink diye telaffuz edilmez ama bir çoğunuz öyle duyarsınız :)

yigit-safak-karip

Sen kendini ne sanıyorsan ben de onu anlamadaım

emre-can-cerit

ingiltere de yaşıyor

realitysucks

amerikan aksanıyla konuşuyorum ve anlıyorum ing aksanı olmuyo maalesef

laranaz-aydur

ikisini de konuşabiliyorum:) aslında ing aksanı daha kolay bnce

Gizli Kullanıcı

gerçekten çok eğlenceli olmuş eline sağlık :D

Görüş Bildir