1 Haziran'da Seçimin Tekrarlanacağı İl ve İlçeler

 > 
29PAYLAŞIM
1 Haziran'da Seçimin Tekrarlanacağı İl ve İlçeler

Yerel seçimler 2 il ve 5 ilçede tekrarlanacak. Bir ilçede ise sadece il genel meclisi seçimi yeniden yapılacak. Bu yerler için seçim tarihi 1 Haziran 2014.

30 Mart yerel seçimleri sonuçları kadar yapılan itirazlarla da tarihte yerini aldı. Bu itirazlar bazı yerlerde seçimin iptal edilmesiyle sonuçlandı. Yüksek Seçim Kurulu, Ağrı’nın ardından Yalova ilinde de seçimlerin tekrar edilmesine karar verdi.

Yalova: 6 oy farkla CHP kazanmıştı

Seçim sonuçlarına en çok ititraz edilen yerlerden biri Yalova oldu. Seçim sabahında iktidardaki AK Parti’nin belediye başkanlığını 1 oy farkla kazandığı açıklandı. Ana muhalefet partisi CHP’nin itirazı ile oylar yeniden sayıldı ve bu kez CHP 6 oy farkla Yalova Belediyesi'ni kazandı.

Sonrasında AKP’nin, oy verme ehliyeti olmayanların oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK seçimleri iptal etme kararı aldı.

Ağrı: 10 oy farkla BDP kazanmıştı

Ağrı’da yarış AK Parti ve BDP arasında geçti. İlk sonuçlara göre BDP adayı Sırrı Sakık, 10 oy farklı galip geldi. AKP’nin itirazları üzerine oylar yeniden sayıldı.

Sayımlarda bir oy çuvalının yırtık çıkması üzerine YSK burada seçimlerin 1 Haziran 2014’te tekrarlanmasına karar verdi.

Çankırı'nın Şabanözü ilçesi

AK Parti adayının 4 oy farkla belediye başkanlığını kazandığı Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde, MHP'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu seçimleri iptal etti. İlçede resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti Belediye Başkan adayı Ali Çapcı bin 857, MHP'nin adayı Mustafa Karakaya bin 853 oy almıştı.

Bayburt'un Aydıntepe ilçesi

İlçede, MHP adayı Haşim Şentürk’ün 755 oy alarak, 748 oy alan AK Parti adayı Şükrü Yayan'ın önünde seçimi kazandığı açıklandı. Daha sonra AKP’nin itirazı ile yeniden yapılan sayımda sandıktan MHP’ye 745, AKP’ye 748 oy çıktı. MHP’nin YSKya yaptığı itiraz sonucu seçimin tekrarına karar verildi.

Bitlis'in Güroymak ilçesi

Güroymak'ta seçimi 32 oy farkla BDP kazanmıştı. Ancak AK Parti'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu, seçimleri iptal etti. Kurul, 2 sandıkta usulsüzlük tespit edildiğini açıkladı.

Sivas'ın Ulaş ilçesi

AK Parti, seçimi 34 oy farkla kazanan CHP adayı Hüseyin Gülkanat'ın, önceki yıllarda yargılandığı bir davada ceza aldığı ve bu sebeple seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu. Kurul, seçimin iptaline karar verdi.

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesi

Yeşilyurt'ta, bin 410 oy alan AK Parti adayı Kazım Misafir’in, bin 360 oy alan MHP adayı Kübra Sever Taşkıran’ın önünde seçimi kazandığı açıklanmıştı.

İl Seçim Kurulu, MHP'nin, engelli vatandaşların yerine 1007 nolu sandık başkanının oy kullandığı gerekçesiyle yaptığı itiraz üzerine, seçimin iptaline karar verdi.

Rize'nin Hemşin ilçesi’nde il genel meclisi seçimini itiraz

Hemşin'de ise il genel meclisi seçimi iptal edildi. Yaltkaya köyünde, yanlış yere oy bastığını söyleyen köylülere yeniden oy kullandırılması üzerine önce o köyde, sonrasında ise ilçenin tamamında il genel meclisi seçimlerinin tekrarlanmasına karar verildi. hemşin'de AK Parti 920, CHP 560 oy alarak İl Genel Meclisine birer üye çıkarmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir