Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Yenibosna Bombacısı PKK'lı, Sahte Kimlikle Aksaray'da Yakalandı'

 > 
173PAYLAŞIM

İstanbul, Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi yakınlarında bomba yüklü bir motosiklet patlatıldı. İlk açıklamasında 5 yaralı olduğunu belirten İstanbul Valisi Vasip Şahin, olay yerinde yaptığı açıklamayla 10 vatandaşın yaralandığını açıkladı. Yaralıların tamamının sivil olduğunu belirten Vali Şahin, ağır yaralı kimsenin bulunmadığını söyledi. Saldırı ile ilgili geçici yayın yasağı getirildi. 

Akşam saatlerinde ajanslar saldırıyı PKK'lı bir teröristin düzenlediğini ve sahte kimlikle kaçmaya çalışırken Aksaray ilinde yakalandığı bilgisini aktardı... 

Saldırıdan bir gün sonra, PKK bağlantılı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri)  adlı örgüt eylemi üstlendiğini duyurdu. TAK, daha önce Vezneciler, Bursa ve Ankara'daki bombalı saldırıları da üstlenmişti...

Olay yerinden ilk görüntüler...

Bugün saat 15.50 sıralarında İstanbul Yenibosna'da 75. Yıl Polis Merkezi yakınında patlama oldu. 

Twitter adresinden açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Bahçelievler ilçesi Fatih caddesinde bombalı motosikletin patlatılması sonucu, ilk tespitlere göre biri ağır, beş vatandaşımız yaralanmıştır" ifadesini kullandı.

Daha sonra gazetecilere konuşan Şahin, "Patlamada 10 vatandaşımız yaralanmıştır ağır yaralımız yok" dedi.

Şahin, yaralananlar arasında polis bulunmadığını, tamamının sivil olduğunu da ekledi

Vali Şahin ayrıca "İnceleme ekiplerimiz burada. Olayın oluş şekli, örgüt bağlantısı ve hangi örgütün olduğu hakkındaki araştırmalar devam ediyor. Motosikleti biri gelip bırakıyor, bununla ilgili görüntüler arkadaşlarımız tarafından toplanıyor. Yaralı polisimiz yok. ikinci saklanmış bir bomba olabilir. Vatandaşlarımızın çalışan arkadaşlarımıza yardımcı olmasını bekliyoruz' ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar patlama sonrası yaşananları cep telefonlarıyla böyle görüntüledi...

Patlamanın şiddetiyle çevredeki çok sayıda evin camları kırıldı.

Patlamanın şiddetiyle çevredeki çok sayıda evin camları kırıldı.
Patlamanın şiddetiyle çevredeki çok sayıda evin camları kırıldı.

Görgü tanıkları patlamanın etkisiyle binaların sarsıldığını, deprem olduğunu sandıklarını söyledi

Görgü tanıkları patlama anını anlattı: "Sanki uçaktan bomba atılmış gibiydi"

Patlama sonrası bölgeye bomba imhâ ekipleri ve ambulanslar sevk edilirken bazı araçlarda da hasar oluştu.

Patlama öğrencilerin çıkış saatinden 10 dakika önce gerçekleşmiş...

CNN Türk’e konuşan görgü tanığı Metin Alev, saldırının 10 dakika sonra olması halinde bölgedeki okulların çıkış saatine denk geleceğini ve bunun daha büyük bir faciaya neden olabileceğini aktardı.

Patlamanın olduğu bölgeye giden polis ekipleri, olaya karıştığı iddia edilen bir şüphelinin eşkâlini tespit etti.

Güvenlik güçleri, şüphelinin yakalanması için çevrede arama başlatırken, polis helikopteri de çalışmalara havadan destek veriyor.

Başbakanlık talimatıyla yayın yasağı getirildi

Yenibosna'daki 75. Yıl Polis Merkezi'nde 8 Aralık 2012'de de bir saldırı düzenlenmişti...

"Sahte kimlikle kaçmaya çalışırken yakalandı"

Doğan Haber Ajansı, saldırıyı PKK'nın yaptığının belirlendiğini duyurdu. Ajansın haberine göre, İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, çevrede bulunan güvenlik kameralarını inceleyerek bombalı motosikletin plakasından sahibine ulaştı. Motosiklet sahibi, aracını bir arkadaşına ödünç verdiğini söyledi. Bunun üzerine kimliği tespit edilen kişinin PKK üyesi olduğu belirlendi. 

Plastik patlayıcı kullanıldı

Terörle mücadele ve İstihbarat ekipleri ilk incelemelerinde, patlamada A3 veya A4 tipi plastik patlayıcı kullanıldığını tespit etti.

"Sahte kimlikle Aksaray'da yakalandı"

Anadolu Ajansı'na göre polisler patlamanın faili olduğu tespit edilen PKK'lı'nın örgütün Suriye veya Irak'taki kamplarına gitmek üzere sivil bir araçla kentten ayrıldığını belirledi.

Buna ilişkin, 81 ilin emniyet müdürlüklerine ve MİT'e bilgi verildi.

Aksaray Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şüphelendikleri bir aracı durdurdu. Araçta, terör saldırısının faili olduğu iddiasıyla aranan kişi, sahte kimlikle yakalandı. Şahsın beraberindeki 2 kişi de gözaltına alındı.

Şahısların, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.

Saldırıyı TAK üstlendi

PKK bağlantılı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütü internet sitesinden yaptığı açıklamayla bombalı saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir