Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Ülkemizde Olsa' Diye Başlayan Cümlelere Esin Kaynağı Olabilecek 14 Dergi Kapağı

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Gündemi yakından takip edenler 'Nokta Dergisi' ile ilgili gelişmeleri dikkatle izliyordur. Velhasıl, herkesin yaşananlara dair kendine has bir görüşü olduğu da malumumuz. Ancak insan sormadan edemiyor, "Şayet dergi Amerika'da olsaydı, acaba çalışanları 'Başkan'a hakaret ve Terör örgütü propagandası' suçlamalarıyla yüz yüze kalır mıydı? Sorunun yanıtını galerimizde bulabilirsiniz. Hatta fazlasını da... Zira aşağıda göreceğiniz dergilerin tamamı, kullandıkları kapak görselleri yüzünden, kendilerini bir anda acımasız eleştiri oklarının hedefinde bulmuşlardı. Peki sonrasında ne mi olmuştu? Buyrun...

Kaynak: http://amerikabulteni.com/2015/09/15/ame...

1. 'New Yorker'dan Başkan Barack Obama'ya ve Eşine Terörist Göndermesi!

New Yorker dergisi, 21 Temmuz 2008 tarihli sayısının kapağında Obama’yı Usame Bin Ladin’e ve Michelle Obama’yı da Afro kökenli bir militana benzetip ikisini siyahi sokak kültürüne özgü yumrukla selamlaşma yaptıran kapağıyla büyük tartışma yaratmıştı. Obama’nın sözcüsü, kapağı ‘estetikten yoksun’ bulduklarını söylemekle yetindi. Dergi ise karikatürün, medyanın Obama’ya yaklaşımı ile alay etmeyi amaçladığını savundu. Konu kapandı.

2. 'Wired'ın Bakış Açısıyla: Vatanseverlik, Bayrak ve Devlet

Wired dergisinin kapağında, Amerikan teknik istihbarat kurumu NSA’ın Amerikalıları ve birçok dünya liderini gizlice dinlediğini ifşa eden eski çalışanı Edward Snowden, Amerikan bayrağını, Amerikan devletinden korumak için sarılmış şekilde tasvir etti.  Gerçek vatanseverlik konusuna ilginç bu yaklaşım popülist milliyetçileri çok kızdırdı.

3. 'Bloomberg Businessweek'in Son Derece Yaratıcı Sağlık Reformu Eleştirisi

Bloomberg Businessweek dergisi, Obama’nın en büyük reformu olan genel sağlık sigortası reformu sonrası kurulan resmi başvuru sitesinin teknik sorunlar nedeniyle başvuruları kabul etmemesi sonucu oluşan skandalı bu şekilde, teknolojiden anlayana şapka çıkartan bir güzellikle kapak yapmıştı.

4. 'Newsweek'in Kapağı: "Afedersiniz Bana Eşcinsel Dediler"

Newsweek dergisi 2012 Mayıs ayında Obama’yı, ‘ABD’nin ilk eşcinsel başkanı’ diyerek kapak yaptı. Kapak dosyası ise Obama’nın ‘gay evliliğe’ açıktan destek veren ilk ABD başkanı olmasıyla ilgiliydi. Obama, eşcinsel ilan edildiği kapağa gülmekle yetindi.

5. 'New Yorker' Anthony Weiner'i Yerin Dibine Sokarken

Demokrat Partili New York milletvekili Anthony Weiner, New York belediye başkanlığına adaylık mücadelesi verdiği günlerde bir yandan da internet üzerinden tanıştığı kızlara cinsel organının fotoğrafını gönderdiği ortaya çıkınca milletvekilliğinden de istifa etmek zorunda kalmıştı. New Yorker dergisi, onu King Kong gibi Empire State Building tepesinde oturtan ve elinde cep telefonuyla ‘antenin’ fotoğrafını çekerken tasvir eden acımasız kapağıyla oldukça tartışma yaratmıştı.

6. Otoriter Bir Lidere "Hayır" Diyen 'The American Consarvative'

'The American Conservative' dergisi, 14 Ocak 2008 tarihli sayısında o günlerde Cumhuriyetçi Partideki başkan adaylığı yarışının önde götüren, New York eski belediye başkanı Rudy Guiliani’yi Hitler’in SS subaylarının üniforması içinde gösteren kapağıyla tartışma yaratmıştı. Kapak dosyasını yazan Glenn Greenwald, ülkenin en büyük şehrinin eski belediye başkanının, başkanlığı kazanması halinde ‘dünyadaki herkesten daha güçlü olma fantezisine sahip son derece otoriter bir lider olacağı’ tezini savunuyordu.

7. 'The Economist' Arı Dolu Kovana Çomak Sokarken

Economist dergisi, 10 Eylül 1994 tarihli sayısındaki, şirket birleşmelerinin sonuçları ile ilgili dosyasına yaptığı bu kapak, haftalarca konuşulmuştu. İçerikte ise şöyle deniyordu: Develer de yapıyor, kuşlar ve arılar da yapıyor, şirketler bile yapıyor. Amerika’nın her yerinde bugünlerde şirketler birbirlerine aşık oluyor ve aynı yatağa giriyorlar.

8. Herkes Vatan Haini Derken 'Esquire' Olabilmek

Sporun efsane adı Muhammed Ali, Vietnam Savaşına asker olarak katılmayı inançlarına aykırı olduğu gerekçesiyle reddedince barışseverlerin kahramanı olacak ama savaş medyasının gözünde vatan haini muamelesi görecekti. Esquire dergisinin, Muhammed Ali’nin uğradığı haksız hücumları, Ortaçağın önemli tablolarından biri olan ‘Aziz Sebastian’ın Öldürülmesi’ tablosuna benzer şekilde 6 okla vurulmuş halde tasvir ettiği 1968 yılı Nisan ayı kapağı, doğurduğu tartışmalarla efsane kapaklar arasına girecekti.

9. 'Teröristi Sempatik Gösterme' Eleştirilerini Göze Alan 'Rolling Stones'

Boston maratonuna bombalı saldırı gerçekleştirerek üç kişinin ölümüne 170 kişinin de yaralanmasına yol açan Çeçen asıllı terörist Dzhokhar Tsarnaev’i 19 Temmuz 2013 tarihli sayısına kapak yapan Rolling Stones dergisi, Tsarnaev’in sosyal medyada paylaştığı kendisine ait sempatik bir fotoğrafı kullanması ve yaşam öyküsünü paylaşarak  ‘teröristi sempatik gösterdiği’ iddiasıyla bazı çevrelerin yoğun eleştirisine uğramıştı. RS ise, derginin sloganındaki, ‘gündemdeki politik ve kültürel konularla ilgili kapsamlı ve makul habercilik’ ilkesine bağlılıktan sapmadıkları şeklinde savundu kendisini.

10. Çoğunluğun Asla Makul Bulmayacağı Bir Soruyu Soran 'TIME'

Time dergisinin 8 Nisan 1966 tarihli, ‘Tanrı Öldü mü?’ kapağı, çok büyük tepkilere neden olmuş ve uzun yıllar konuşulmuştu.

11. 'LIFE'ın Vietnam Savaşının Kaderini Değiştiren Efsane Kapağı

Life dergisinin, 26 Kasım 1965 tarihli Vietnam Savaşı kapağı, Amerikan deniz piyadelerince gözleri ve ağzı bantlanmış bir komünist Vietnamlı ve ‘Vietnam’da savaşın kör gerçeği’ başlığıyla çıkmıştı. Savaşçı şahin çevrelerinin tepkisine neden olan kapak, Amerikan kamuoyunda Vietnam Savaşı karşıtı dalganın oluşmasında ateşleyici rollerden birini oynamıştı. Eğer Life dergisininki gibi birkaç basın organı daha o tarihlerde, ‘vatan millet Mississippi’ yerine, bunun benzeri kapaklar yapsa, ABD Vietnam savaşı batağından yıllarca önce çıkabilir, yaşadığı hezimeti yaşamayabilirdi.

12. Apple'ın Mucizevi Geri Dönüşünde 'WIRED' Etkisi?

Wired dergisinin 1997 yılı Haziran sayısı, artık herkesin iflasını beklediği günlerde ‘Apple’ı Kurtarmanın 101 Yolu’ başlıklı kapak dosyasına, Mac hayranlarının işinin Allah’a kaldığını ima eden ‘Dua edin’ kapağıyla çıkmıştı. Dergi baskıya giderken, Steve Jobs Apple’a geri dönmüştü ve Apple’ın öyküsü aslında daha yeni başlıyordu. Kapak, en efsane dergi kapaklarından biri olarak tarihe geçti.

13. 'Texas Monthly'nin Başkan Yardımcısı Dick Cheney'e Sürprizi

'Texas Monthly'nin Başkan Yardımcısı Dick Cheney'e Sürprizi
'Texas Monthly'nin Başkan Yardımcısı Dick Cheney'e Sürprizi

Texas Monthly dergisi, 2007 Ocak sayısında, dönemin en kudretli ismi olan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’i kapağına elinde tüfekle taşımış ve, ‘Eğer bu dergiyi satın almazsanız Dick Cheney sizi alnınızın ortasından vurur’ diye yazmıştı. Dick Cheney’nin, o günlerde beraber ava gittiği arkadaşını tüfekle vurarak yaraladığını da hatırlatalım. Texas Monthly dergisinin National Lampoon’un efsane kapağına selam yolladığını söylememize gerek var mı?

14. Bonus: 'TIME'ın Gizemli 'M' Harfi

Bonus: 'TIME'ın Gizemli 'M' Harfi
Bonus: 'TIME'ın Gizemli 'M' Harfi
Bonus: 'TIME'ın Gizemli 'M' Harfi

Time Dergisi, sık sık, ‘M’ harfini yerleştirdiği yerle, kapaktaki kişiye ‘şeytan boynuzu’ yaptığı yolundaki şehir efsanesi ile tartışmalara neden oluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
f-merve-atakan

Melezleşen toplumlarda mizah gelişir. Melezleşmeyen toplumlarda mizah körelir. Komşunuzu sevin ve size "yabancı" olana kucak açın.

kecimser-dusler

bence saçma. buna benzer Tayyip Erdoğan'ı hedef gösteren birçok kapak çalışmasında birçok yayın organına müdahale edilmedi. noktaya müdahele edildi sebebi de şudur. Türkiye'nin değerleri vardır. bunlardan birisi de Şehitlere olan saygıdır. bu değer üzerinden mizah yapmaya çalışan ve bundan prim elde etmeyi hedefleyen her yayın organına gereken ders hukuki yollarla verilmelidir (veriliyor da). sözlerim postmodern düşünen arkadaşlarımı kızdıracak ama taksimde, nişantaşında yada herhangi bir bar veya kafe sokaklarında kız/erkek peşinde rahatça koşuyorsanız bunu sınırlarda canını veren Şehitlerimize borçlusunuz ve onlar üzerinden mizah,siyaset, tartışma yapanlara ve bunların savunucularına gereken ceza verilmelidir.

tbn57

Bizim bazı basın kuruluşlarımız milletçe sahip olduğumuz değerler göz önüne alındığında daha ilkesiz ve ahlaksız olabiliyor.

pazartesi

nokta dergisini hatırladım şimdi. bi de penguen ve niceleri var :)) bizimkilerin daha önemli işleri yok tabi o da ayrı :D

constark

türkiyede olsa bunları yazanların hepsi hapse atılırdı hangi dönemde olursa olsun :/

Görüş Bildir