"Tamamlansalardı Nasıl Olurlardı?" Diye Düşündüren ve Bitmemişlikleri ile Nam Salan Ünlü Sanat Eserleri

34PAYLAŞIM

Leonardo da Vinci, Mozart, Charles Dickens, Gaudi ve daha kimler kimler... Bu listede ünlü bitmemiş sanat eserlerini sizler için derledik. Ne yalan söyleyelim, bazıları bize gayet bitmiş gibi geldi. 😉

1. St. Jerome in the Wilderness, Leonardo da Vinci

Her bir tablosu özenle incelenen ve eserlerinde hiç tahmin etmeyeceğimiz yerlere şifreler koyan Leonardo da Vinci'nin çok sayıda tamamlanmamış resmi var. Aziz Jerome'un çöldeki geri çekilişini anlatan bu tablo da Leonardo'nun taslak olarak kalan ve tamamlanmayan eserlerinden biri. Eğer Leonardo da Vinci bu tabloyu bitirseydi sizce nasıl görünürdü? Ben bu halini de görmek isterdim diyenler için eser Vatikan Müzesi'nde.

2. The Adoration of the Magi, Leonardo da Vinci

The Adoration of the Magi, Leonardo'nun erken dönem eserlerinden biri ve tamamlanmamış bir eser. Sanatçı bu resimde kucağında İsa ile birlikte Meryem'i resmetmiş ve insanlar da bebeğin görünüşü ve kutsallığı üzerine hayranlıkla onu izliyorlar; onun önünde eğiliyorlar.

3. 8. Senfoni, Franz Schubert

Franz Schubert, hayatının son dönemlerinde canla başla çalıştığı bu eseri bitiremedi. Bu sebeple B minördeki bu senfoni 8. Senfoni adından ziyade daha çok Bitmemiş Senfoni olarak biliniyor. Daha 25 yaşındayken bu çalışmaya başlayan sanatçı, eser bir türlü içine sinmediği için kimseyle paylaşmamıştı. Ne var ki, Schubert, eseri sunamasa da 31 yaşındaki vefatından önce senfoniyi insanlarla paylaşmıştı.

4. The Love of The Last Tycoon, F. Scott Fitzgerald

The Love of The Last Tycoon, Muhteşem Gatsby adlı ünlü romanıyla bilinen F. Scott Fitzgerald'ın tamamlayamadığı romanı. Eser, her ne kadar ünlü yazar tarafından yayınlanamasa da  Fitzgerald'ın yayıncısı onun vefatından sonra bu haliyle yayınlamış.

5. David-Apollo, Michelangelo

Eserlerindeki her bir detay sebebiyle sanki heykeller canlanıp de gelecek gibi hissettiren, Rönesans'ın ünlü sanatçılarından Michelangelo'nun tamamlanmamış David-Apollo hekeli. Sanatçı tarafından ilk olarak David olarak başlanmış ve sonra sanat tarihçileri tarafından Apollo olarak yorumlamış. Bu gerekçe ile heykelin adı sanat tarihinden David-Apollo olarak geçiyor.

6. The Athenaeum, Gilbert Stuart

Gilbert Stuart'ın tamamlayamadığı bir tablo olan bu eser, sanatçı tarafından ABD Başkanı George Washington'ın resmedildiği yaklaşık 100 eserden biri. ABD doları üzerinde de görebileceğiniz George Washington'un eşinin siparişi üzerine başlanmış bu resme; fakat, tamamlanamamış.

7. The Bride, Gustav Klimt

Gustav Klimpt 1918'de hayatını kaybetmeden önce The Bride ile birlikte bir tablo üzerine daha çalışıyordu. Ne yazık ki geçirdiği inme sebebiyle iki tabloyu da tamamıyla bitiremedi.

8. Portrait of Johanna Staude, Gustav Klimt

Gustav Klimt'in ölümünden önce üzerinde çalıştığı bir diğer tablo ise Johanna Staude'un Portresiy'di. Daha çok 'Öpücük', tablosu ile bildiğimiz Klimpt'in bu tablosu her ne kadar yarım kalmış olarak bilinse de bu haliyle de çok güzel.

9. Requiem, Mozart

Ünlü besteci Mozart'ın bu eseri sanatçı tarafından tamamlanamasa da Wolfgang Amadeus Mozart’ın başyapıtı olarak tanımlanır. Adını dilimize 'Ölüler Duası veya Ölüm İlahisi' olarak çevirebileceğimiz bu beste, sanatçının ağır bir hastalık geçirmesi sebebiyle tamamlanamadı. Ölümünden sonra ise, Konstanze tarafından sipariş edilen bestenin parası peşin ödendiği için bu beste Mozart'ın öğrencileri tarafından tamamlandı.

10. Artist Drawing from the Model, Rembrandt

Tablolarında yaptığı ışık ve gölge oyunlarıyla tanınan sanatçı Rembrandt'a ait olan bu eser, efsanevi kral Pygmalion’un gravüründen esinlenerek yapılmaya başlandı. Sanatçının eskizlerinden anladığımız kadarıyla büyük bir titizlikle ve sistematik bir yaklaşımla planlanan bu eser tamamlanamadı.

11. Sagrada Familia, Antoni Gaudi

Gaudi'nin meşhur 'Bitmeyen Kilise'si, bitirilmek de istenmiyor zaten. Tarihin en uzun süreli mimari projesi olarak bilinen Sagrada Familia 1882’den beri inşaat halinde. Gaudi'nin anısına hala üzerinde çalışılan ve tamamlanmayan kiliseye ne zaman giderseniz gidin, muhtemelen inşaatı devam ediyor olacak.

Daha detaylı bilgi için bu içeriğe göz atabilirsiniz;

Bitmeyen Kilisenin Hikayesi: La Sagrada Familia! - onedio.com
Bitmeyen Kilisenin Hikayesi: La Sagrada Familia! - onedio.com

12. The Mystery of Edwin Drood, Charles Dickens

Charles Dickens tarafından yazılan bu roman içerisinde tamamen gizemli sahnelerden oluşmakta ve eser okudukça farklı bir hal alır. Neredeyse tamamlanan bu eser, romanın sonunun olmaması sebebiyle tamamlanmamış bir kitap olarak bilinir. Charles Dickens, romanın sonunda cinayeti kimin işlediğini yazamadan vefat etti ve romanın adı gibi cinayet de bir gizem olarak kaldı.

13. Vase of Flowers, Claude Monet

her ne kadar Fransız empresyonist ressam Claude Monet'nin bu resmi tamamlanmış gibi gözükse de sanatçının gözünde bitmemiş bir resim. Monet hayatı boyunca eserlerindeki tamamlanmamışlık hissi sebebiyle dönüp dönüp tekrar çalışmış ve ışık-gölge ile sürekli oynamış. Bu resim de onlardan biri işte.

14. Manchester Madonna, Michelangelo

İtalyan ressam Michelangelo tarafından yapılmaya başlanmış ama tamamlanamamış olan bu eser, Meryem, İsa ve İsa'nın kuzeni Baptist John'un toplantıları üzerine kurgulanmış. Ortaçağ tablolarındaki yaygın karakterler kullanılarak yapılan bu tabloda arkada yer alan melekler yalnızca taslak olarak kalmış.

15. Kubla Khan, Samuel Taylor Coleridge

Sürekli olarak uyuşturucu bir ilaç kullanan ünlü şair Samuel Taylor Coleridge, yine bir gün bu ilacı aldıktan sonra rüyasında 300 dizelik bir şiir gördü. Uyanır uyanmaz şiirin ilk 54 dizesini yazan şairin beklemediği bir misafiri geldi. İlacın etkisi geçtikten sonra şiiri hatırlayamayan şair, bu eseri hiçbir zaman tamamlayamadı.

16. Portrait of President Franklin Delano Roosevelt, Elizabeth Shoumatoff

Elizabeth Shoumatoff, yaşadığı süreçte ünlü siyasetçilerin portrelerini yapaın Rus ve Amerikan bir ressamdı. Sanatçı, Başkan Franklin D.Roosevelt'in portresine büyük bir heyecanla başlamıştı. Ne var ki, portre yapılırken Roosevelt'in oturduğu sandalye kırıldı ve başkan hayatını kaybetti. Ondan geriye sulu boya ile bir kısmı tamamlanan bu tablo kaldı.

Peki siz bu eserler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Kaynak: 1, 2, 3, 4

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Leonardo da Vinci'nin Ünlü Tablosu "Son Akşam Yemeği"ni Artık Detaylı Bir Şekilde İnceleyebilirsiniz! - onedio.com
Leonardo da Vinci'nin Ünlü Tablosu "Son Akşam Yemeği"ni Artık Detaylı Bir Şekilde İnceleyebilirsiniz! - onedio.com
Şimdiye Kadar İnşa Edilmiş ya da Tamamlanmamış Dünyaca Ünlü Yapılar Aslında Nasıl Görünecekti? - onedio.com
Şimdiye Kadar İnşa Edilmiş ya da Tamamlanmamış Dünyaca Ünlü Yapılar Aslında Nasıl Görünecekti? - onedio.com
İntihar Ederek Hayata Veda Eden Ressamların Geride Bıraktıkları Son Eserleri - onedio.com
İntihar Ederek Hayata Veda Eden Ressamların Geride Bıraktıkları Son Eserleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir