Leonardo da Vinci'nin Ünlü Tablosu "Son Akşam Yemeği"ni Artık Detaylı Bir Şekilde İnceleyebilirsiniz!

98PAYLAŞIM

Googleİngiltere Kraliyet Sanat Akademisi'nin iş birliği ile Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosu Son Akşam Yemeği’nin yüksek çözünürlüklü dijital kopyasını hazırladı.

Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosu Son Akşam Yemeği, Milano yakınlarındaki Santa Maria Dele Grazie'nin duvarına yapılmış.

İsa ve havarilerinin kutsal kaseden şarap içtikleri ve ekmek yedikleri bu tablo, sanatçının diğer tabloları gibi sanat tarihçileri tarafından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üzerinde incelenebilecek birçok detay barındıran bu tablo son zamanlarda oldukça eskimiş ve yıpranmıştır.

Tablonun orijinaline en yakını, Leonardo'nun öğrencileri tarafından yapıldığı düşünülen ve İngiltere'de bulunan başka bir tablo.

Son Akşam Yemeği'nin orijinali Leonardo'nun yağlı boya ile zamklı boyayı karıştırarak yaptığı ve İtalya'da bulunan tablo. Bu maddelerin karıştırılması tablonun üzerindeki çizimin erimesine sebep oldu ve tablo neredeyse tamamen zarar gördü. Daha sonra, resmin detaylarını görebileceğiniz ve orijinaline en yakın olduğu düşünülen bir başka tablo sanatçının öğrencileri tarafından yapıldı ve bahsi geçen tablo da günümüzde İngiltere Kraliyet Akademi'sinde bulunuyor.

Sanat eserin dijital ortamda korunmasını sağlayan bir platform olan Google Arts&Culture, Son Akşam Yemeği'ni de yüksek kalitede yükledi.

Goole Arts&Culture, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ile iş birliği yaparak ünlü tabloyu ziyaretçileriyle buluşturdu. Oldukça detaylı ve yüksek kaliteli olan bu dijital kopya sayesinde Son Akşam Yemeği'ni ayrıntılı bir şekilde inceleyebileceksiniz. Şimdi, paylaşılan kopyadan tabloya detaylı bir şekilde biz de bakalım.

Tablonun sağında bir parmağını uzatan Şüpheci Thomas duruyor.

İnanışa göre İsa çarmıha gerildikten üç gün sonra dirilip havarilarinin yanına gitmişti. Fakat, onların arasında Thomas yoktu ve İsa'nın elindeki çivi izlerine dokunup, karnındaki yaraya parmağımı batırmadıkça diğer havarilere inanmayacağını dile getirdi. Bunun üzerine İsa, Thomas'ın parmağına bakmasını söyledi.

İsa'yı yakalamaya gelen Romalı askerlerden birinin kulağının kesileceğini simgelen bıçak.

Bu bıçağı tutak kişi, bazı sanat tarihçilerine göre havarilerden Peter olarak düşünülürken; bazılarına göre de ilk Papa ve İsa'nın baş havarisi olan Petrus olarak yorumlanıyor ve İsa'nın tutuklanmasını durdurduktan sonra askerlerden birinin kulağını kesiyor.

İsa'yı ele veren Yahuda İskariot (Judas)'ın elinde tuttuğu kese uğursuzluk simgesi.

Elinde para kesesi tutan bu havari Judas, İsa'yı ele veriyor ve tabloda uğursuzluğun simgesi olan para kesesini elinde tutan Judas, tuzu deviriyor.

İhanetini simgeleyen keseyi sağ elinde tutan Judas sol eliyle de İsa ile aynı tabaktan yemek yiyor.

Mozart Culture'da yayınlanan detaylı incelemeye göre İsa şöyle diyor: ‘’Benimle birlikte sahana ekmek banan biri, bana ihanet edecek. Tanrı’nın oğlu alnına yazıldığı için gidiyor, ama Tanrı’nın Oğlu’na ihanet edenin başına gelecekleri düşünün! Hiç doğmasaydı onun için daha iyi olurdu.’’

İsa, ona ihanet eden bir havarinin olacağını söylüyor ve havariler şaşkın suratlarla ona bakıyor.

İsa söylediğinde; Judas ‘’Ben miyim?’’ diyor ve İsa, ‘’Ağzınla söyledin!’’ diye cevap veriyor.

Orijinal resimde İsa'nın ayaklarının olduğu yer kayıp!

Orijinal resme 1652 yılında yapılan restorasyon sırasında tablonun altına bir kapı girişi eklenmiş ve İsa'nın ayakları kaybolmuş. Ancak; Leonardo'nun öğrencileri Giampietrino ve Giovanni Antonio Boltraffio tarafından yapılan bu tabloda mevcut.

Hz. İsa'nın sağında oturanın Mecdelli (Magdalalı) Meryem olduğu düşünülüyor.

Genç Yuhanna olduğu da düşünülen bu kadın, yas tutar bir yüz ifadesine sahip.

Siz de Goole Arts&Culture'ı ziyaret ederek paylaşılan yüksek çözünürlüklü kopyayı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar: 1, 2

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İntihar Ederek Hayata Veda Eden Ressamların Geride Bıraktıkları Son Eserleri - onedio.com
İntihar Ederek Hayata Veda Eden Ressamların Geride Bıraktıkları Son Eserleri - onedio.com
Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Bilgi - onedio.com
Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Bilgi - onedio.com
Pablo Picasso'dan Albert Einstein'a; Bruce Lee'den Mahatma Gandhi'ye! Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdıran 15 İsmin Çocukluk Halleri - onedio.com
Pablo Picasso'dan Albert Einstein'a; Bruce Lee'den Mahatma Gandhi'ye! Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdıran 15 İsmin Çocukluk Halleri - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Muhteşem.

la-havle-vela

İsa marangozdu,benim mutfak dolabımın parasını aldı işi yarıda bıraktı. Dükkanına gittim ,çıraklarına sordum, İsa yok abi göğe yükseldi falan dediler,bende üç kuruş para için destursuz yalan konuşmayın diye çıkıştım,şimdi düşünüyorum da,belki de doğruydu.

bunedio.net

yararlı içerik

cutwood

Hz.İsa hiçbir zaman çarmıha gerilmedi, pagan romalılar tarafından yakalanıp öldurülme fermanı çıktığında Allah tarafından göğe yükseltilmiştir. İslam gelmeden önce Allahın tebliği niteliğinde olan hristiyanlığı insanlara bildirmek için dünyaya gelmiştir. Denildiği gibi haşa Allah ın oğlu vs, değildir, sevdiği bir peygamberidir. Diğer peygamberler gibi Allah ondan razı olsun.

ilkerakoglu

baya baya böyle bildiğimiz yükseldi yani

cutwood

İnançsız kişilerin anlamayacağı tarzda şeyler bunlar çok fazla kafana takma

pastafaryan2

Evet kesinlikle. İnançsız kişilerin başka neye inanmaz biliyor musun? Mesela diş perisine, Noel babaya, koca ayağa da inanmıyoruz. dsgdsgdgdfg

arsenic

Öyle bir yazmışsın ki sanırsın olay anında Hz İsa’nın yanındaydın. Ha hristiyanlığın masalları, ha İslamiyetin. (Bu arada Fiyat farkı haberine bekleniyorsunuz, lütfen bilgi ve görüşlerinizi diğer kadrolu çomar arkadaşlarınızla birlikte bizden esirgemeyin)

cutwood

Senin inancsizligin umurumda degil deniz, git neye tapıyorsan tap bi siz akıllısınız su dünyada zaten yav bos yapma

ilkerakoglu

Birader bir insanın uçamayacağına inanmakla Allaha inanmak arasında neden bağ kuruyorsun. Madem uçacak yeteneğe sahip veya yaratan tarafından zarar görmesin diye göğe yükseltilecek kadar değerli o zaman gözlerinden ışın çıkarıp düşmanı öldürseydi? Sen şimdi koyunda gökten meleklerin elinde geldi dersin? Gözünü seveyim Allaha yaratana tanrıya artık ne dersen bilim ilim realite ışığında inanın. Peki neden yarı at yarı insan ama kanatlı olup uçarak uzaklaşmadı =)

Görüş Bildir