Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Bilgi

6.8bPAYLAŞIM

Çağları aşan zekâsıyla her bir yapıtı ve icadı asırlardır konuşulan bir dâhi Leonardo da Vinci. Öyle ki, eserleri ve hayatı üzerine yapılan çalışmaların, keşfedilen sırların sonu gelmiyor...

Büyük ustanın "Son Akşam Yemeği" ise onun üzerinde en çok çalışılan, en çok merak edilen, en çok hayranlık uyandıran eserlerinin başında geliyor. İşte bu sebeple biz de bu eser hakkında bilmeniz gereken 15 bilgiyi size ulaştırmak istedik.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/64372/15-...

1. Son Akşam Yemeği muhtemelen tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir resim.

Eser 4.5 metreye 8.8 metre ölçülerinde.

2. Da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" aynı zamanda Aşai Rabbani Ayini'nin doğuşunu temsil ediyor.

1.bp.blogspot.com

Ne demek bu? Hz. İsa'nın yakalanıp, çarmıha gerilmesinden hemen önceki yemeği anlatan bu mesel, Da Vinci'nin yorumunda Hz. İsa'nın kendini insanlık için kurban edişinin temsil edildiği Aşai Rabbani Ayini doğuşunu gösteriyor.

Bir bardak kırmızı şarap Hz. İsa'nın kanını, ekmek ise bedenini sembolize ediyor.

3. "Son Akşam Yemeği" bir fresk değil!

Görselde bir fresk örneği yer alıyor. Peki "Son Akşam Yemeği" bir fresk değil derken ne demek istiyoruz? Freskler duvarın üzerine ıslak sıva tekniği ile yapılan resimlere deniyor. "Son Akşam Yemeği" ise böyle yapılmadı.

4. Da Vinci başyapıtı için kendi resim tekniğini geliştirdi.

Bir tür duvar üzerine sulu boya olan bu teknikle, Da Vinci arzuladığı her detayı yansıtmayı başardı.

5. Ancak Da Vinci'nin tekniği zamana direnmek konusunda başarılı olamadı ve resmin orijinalinden eser kalmadı...

Da Vinci'nin kullandığı teknik sanatsal açıdan her ne kadar başarılı olsa da zamana direnme açısından hayli başarısız oldu. 16. yüzyılın ilk döneminden itibaren resimde bozulmalar yaşanmaya başlandı. 

50 yıl sonra ise pullanma ve çürüme dolayısıyla eserin ihtişamı iyice kaybolmaya başladı. İlk dönem restorasyon çalışmaları ise resmi daha da kötü bir hâle getirdi.

2. Dünya Savaşı da resmin bozulma sürecini hızlandırdı. En sonunda 1980 yılında başlayan ve 19 yıl süren bir restorasyon çalışmasına başlandı. Bu çalışmanın sonunda, resmin orijinal hâlinden eser kalmadı...

6. Resmin en başarılı olduğu noktalardan biri sahip olduğu perspektif. Da Vinci, dramatik yoğunluğu arttırabilmek ve doğru perspektifi yakalayabilmek adına, çekiç ve çivi kullanmış.

7. 1652 yılında yapılan restorasyon sırasında resmin altına eklenen kapı girişi dolayısıyla Hz. İsa'nın ayaklarının olduğu bölüm tamamen kayboldu.

Neyse en azından böyle olmamış...

8. Da Vinci, Yahuda'yı resmederken gerçekçiliği arttırmak adına hakiki bir suçlu kullanmış olabilir.

Da Vinci her bir havari için gerçek bir model kullanmış. Söz konusu olan "hain" Yahuda olunca (resimde soldan beşinci) , Milano hapishanelerinde gerçek bir suçlu aramış usta ressam.

9. Resimde hemen Hz. İsa'nın sağında bulunan Thomas'ın parmağının gökyüzünü işaret ediyor oluşunun Hz. isa'nın göğe yükselmesine atıfta bulunduğu düşünülüyor.

10. Sofradaki yiyecekler de tartışma konusu;

Resimde Yahuda'nın önünde dökülmüş olan tuz, onun ihanetini temsil ettiğini ya da alternatif olarak hain olarak seçilmiş olmanın talihsizliğini temsil ettiği görüşünü savunanlar var. 

Aynı şekilde sofradaki balık da aynı biçimde yorumlanıyor. Eğer bir yılan balığı ise bu Hz. İsa'ya olan inancı simgelerken, ringa balığı ise bu Hz. İsa'ya inanmamayı temsil ediyor.

11. Resim aynı zamanda birçok çılgın teoriye ilham kaynağı durumunda.

Bu teorilerden birinde resmin gizli bir müzikal mesaj taşıdığı yönünde. Giovanni Maria Pala isimli İtalyan müzisyen 2007 yılında, Da Vinci'nin oluşturduğu kompozisyona göre 40 saniyelik bir şarkı besteledi.

Bir başka teori ise Hz. İsa'nın yanındaki John değil, Mecdelli (Magdalalı) Meryem.

Kimilerine göre bu resim, Katolik Kilisesi'nin Hz. İsa'nın gerçek kimliğini sakladığının açık bir delili...

Ve belki de en ilginci: "Son Akşam Yemeği", dünyanın sonuna dair bir kehanet mi?

Sabrina Sforza Galitzia isimli Vatikan araştırmacısı, yapıtın Da Vinci'nin dünyanın sonuna dair kehaneti olduğu öne sürdü. 

Buna göre resimdeki astrolojik ve matematiksel işaretleri yorumlayan araştırmacı dünyanın sonunun 4006 yılının 21 Mart - 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşeceği iddiasını ortaya koydu.

12. Resmin kurgulara ilham kaynağı olması ise birçoğumuzun zaten bildiği bir durum.

13. Eser aynı zamanda başka birçok resme de ilham kaynağı oldu;

Bunlardan en ünlülerinden biri Salvador Dali'nin "The Sacrament of the Last Supper" isimli yapıtı.

Bir diğeri ise Andy Warhol'un yine "Son Akşam Yemeği" ismini taşıyan çalışması.

14. Eğer eseri görmek istiyorsanız 2-2.5 ay önceden biletinizi almanız gerekiyor.

Milano'daki Santa Maria delle Grazie Bazilikası'ndaki eserin bulunduğu bölüme 20-25 ziyaretçiden fazlası alınmıyor. O yüzden eseri görmek istiyorsanız biletinizi epey önceden almanız lazım.

15. Eseri herhangi bir müzede görme şansınız yok.

Eserin herhangi bir kopyası yok. Bu yüzden yapıtı görmek isteyenlerin tek şansı Milano'daki orijinali...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
xari-vi-kashwakamak

da vinci şifresi de güzel kitaptı ha... 2 şifreyi de tahmin etmiş olmam hariç

Gizli Kullanıcı

Cok onemli baska bir iddiayi atlamissin. Tablo Hristiyan dininin aslinda nasil Pagan bir din oldugunu sembollerle anlatiyor. Isa batan gunes (boynu batiya dogru ufuk hizasinda yan yatiyor) Hemen saginda gok yuzunu gosteren parmak da bunu isaret ediyor. Sofada ki balik Isa'dan sonra Balik Caginin geleceginin isareti. aslinda cok uzun ama simdi usendim. Merak eden Isa gercekten yasadimi diye arastirirsa hristiyan Pagan sifrelerini gorebilir.

ozandikerler

Sofrada balık olması balık çağının geleceğini mi işaret ediyor. Dostum buna kargalar bile güler

mavi-rosa-mora

"Balık Çağı" nedir?

mavi-rosa-mora

Balık Çağı astroloji şeysiymiş. :)) Kopyalıyorum: "Dünyamız İsa’dan önceki iki bin yılı ve İsa’nın doğumu olan sıfır yılı arasında Koç Burcu’ndaydı. İsa’nın doğumu ve iki bin yılı arasında ise insanoğlu ve dünyamız Balık Burcu’ndaydı. Şimdi ise iki bin ve dört bin yılları arası Kova Çağı’na geçiyoruz. Dünyamız her iki bin yılda bir burç değiştirir ve bir burçtan diğerine geçmesi yaklaşık elli yıllık geçiş dönemini gerektirir. ... 1975 yılında başlayan ve elli yıl sürecek olan Balık Çağı’ndan Kova Çağı’na geçiş 2025 yılında tamamlanacak."

nebusimdi

Ömrü Filistin bölgesinde geçen ve esmer olması gayet doğal olan Hz.İsa eski Yunan tanrılarını andırır şekilde portakal gibi sapsarı ve mavi gözlü, Hz.Meryem ise Afrodit'in elbise giydirilmiş ve kucağına çocuk yerleştirilmiş şekilde çizilmiştir. Yani Rönesans ressamları aslında kendi eski tanrılarını Hristiyanlığa giydirmişlerdir.

mutemerrida

7. nedir ya türk olma ihtimalleri acaba yüzde kaç

john-dee

Konu olarak çok güzel bir içerik. Ama mevzu son akşam yemeği ve isa olunca bahsedilecek çok fazla konu var 1)Da vinci orjinal eserinde gizlediği kutsal kase motifi nerededir? 2)Kutsal kase aslında ne anlama geliyordu ve Aziz bartelemeoya vakıf olan sır neydi? 3) İsa adında biri var mı yoksa o aynı isa gibi yaşamış tarihe kaydı düşürülmüş TYANALI APOLLONİUS muydu? Aslında ıssa diye başka biri mi vardı(şuan isanın yaşamadığı ile ilgili çok fazla literatür vardır ) 4)Son akşam yemeği tamamen bir palavra mıydı? 2000 sene önce isa döneminde roma imapatorluğu zamanlarında yahudilerin masada kutsal yemek yemeleri dinen yasak mıydı? 5) Gnostiklerin inandığı önem verdiği isanın karısı dedikleri mecdelli meryem(eski fahişe) tabloda var mıydı? Ama tabi annesi diyen karısı diyen vs çok farklı inanışlar mevcuttur 6)İznik konsülünde dışlanan inciller neden yasaklandı? O incillerde gizlenen neydi? vs vs vs bu sorular

john-dee

Bence çok güzel bir yorum yazdın Öztürk kardeş. Dediklerine katılıyorum. Zaten anlatmak istediklerimi yazmışsın bir ölçüde. Bahsettiğin mahvoluş bütün kitaplarda var ne yazıkki. Bugün Tevrat bile kabalanın ve yorumu talmudla bozulmuştur. (Bozulmaktan kastım yorumlanmasıyla ilgili) Siyonizmin bu konuda etkisi büyük. İncilden bahsetmiyorum bile bugun sadece İznik konsülünden kabul edilmiş 4 incil dışında bir sürü incil var(thomas incili filip incili barnabas incili vs vs vs) Hatta bazıları var ki açıklansa olay olabilecek nitelikte. Çok yakın zamanlarda bile bulunmuş binlerce yıllık inciller var açıklanmıyor. Ölü deniz parşömenleri var yine önemli kaynaklar direk katolik dünyasını bitirebilecek. Türkiyede TSKya yapılmış kozmik oda operasyonunda kaçırılmak istesene inciller(Barnabas incili).

john-dee

Neyse Hristiyanlık zaten çok acınacak halde. Seninde bahsettiğin gibi islamiyette mahvolmak üzere.Hatta bahsi geçen bir sürü sahte hadis mevzuları bile. Dediğin gibi "Kuranın aynı muameleyi göremeyeceğini kim garanti edebilir, hatta belkide görmüştürde bizim haberimiz yoktur"

Görüş Bildir