Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Son 45 Yılın En Düşük Enflasyonunu Görebiliriz'

 > 
31PAYLAŞIM

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, 2015’te yüzde 5,5 lik hedefle son 45 yılın en düşük enflasyonunu gerçekleştirebileceklerini söyledi. Ayrıca Başçı, sık sık yüksek faizi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, istenildiği taktirde kendisine brifing verebileceklerini söyleyerek cevap verdi.

Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin enflasyonda gerilemeyi ve ekonomik büyümeyi destekleyeceğini söyledi.

Başçı, buna karşın dış talepteki gevşemenin büyümede aşağı yönlü risk olmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

Başçı petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle enflasyonda belirin bir düşüş yaşanmaya başladığına işaret ederek, "2015 yılı sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görebiliriz" dedi.

2015 ENFLASYON ÖNGÖRÜSÜ YÜZDE 5.5

Merkez Bankası, 2015 için enflasyon öngörüsünü yüzde 5.5 olarak belirledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu sunmak için düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun 2015 yılı sonunda, orta noktası yüzde 5.5 olmak üzere, yüzde 4.1 ile yüzde 6.9 aralığında, 2016 yılı sonunda, orta noktası yüzde 5.0 olmak üzere, yüzde 3.2 ile yüzde 6.8 aralığında ve orta vadede ise yüzde 5.0 düzeyinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Enflasyonda yılın ilk çeyreğinde belirgin bir iyileşmenin olacağını da öngören Başçı, "Gerileyen petrol fiyatları, 2015'te birikimli kur etkisinin azalması, gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonda kayda değer gerileme bekliyoruz. Yıl ortasında yüzde 5 hedefine uyumlu seviyelere yaklaşacak. Çekirdek enflasyon eğilimleri düşmeye devam ediyor. İç talepte yaşanacak kademeli artışla büyümede ılımlı artış bekliyoruz" dedi ve ekledi:

"Enflasyonun 2015 yılındaki seyrini baz etkisi belirleyecek, Ağustos'a kadar bu etki düşürücü yönde gelir kanalında hafif artırıcı yönde olacak. Kredilerde mevcut eğilimlerin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bu da orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlayacak, cari dengedeki düzelmeyi canlandıracak."

"TEMKİNLİ YAKLAŞIM SÜRECEK"

Başçı sunumda, orta vadeli tahminler oluşturulurken enflasyon görünümünde sağlanan iyileşmenin kalıcı olması için temkinli bir yaklaşım sergileneceği ve getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği bir çerçeve esas alındığını anlattı ve "Alınan makroihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının geldiği makul seviyelerin 2015 yılında devam edeceği değerlendiriliyor" dedi.

"EN ÖNEMLİ GELİŞME PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ"

Yakın dönemde enflasyon dinamiklerini etkileyen en önemli gelişmenin petrol fiyatlarında yaşanan belirgin düşüş olduğunun altı çizilen Merkez Bankası enflasyon raporunda, "Bu düşüş doğrultusunda, enerji grubunun yıllık enflasyonu önemli oranda azaldı ve yıl sonunda sıfırın altına geriledi. Düşen petrol fiyatları kaynaklı olumlu maliyet gelişmeleri aynı zamanda çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeye katkı yapıyor" denildi. Yılın son çeyreğinde enflasyon üzerinde petrol fiyatlarının düşüş yönlü etkisinin "açık bir biçimde" gözlendiği de vurgulanan raporda, şu saptamalar yapıldı:

PETROL HİZMETLERİ DE OLUMLU ETKİLEDİ

"Enflasyon beklentilerinde uzunca bir sürenin ardından belirgin bir iyileşme yaşanmış ve petrol fiyatlarının genel enflasyon düzeyine olumlu etkisi başta hizmetler olmak üzere birçok alt gruba olumlu yansıdı. Bu çerçevede özellikle yılın ilk çeyreğinde tüketici enflasyonunda belirgin bir iyileşme olacağı ve enflasyonun yılın ortalarında hedefle uyumlu seviyelere gerileyeceği öngörülüyor."

EKONOMİK BÜYÜME YAVAŞ

Ekonomik büyümeye ilişkin verilerin, Ekim Enflasyon Raporu’nda ortaya koyulan görünüme kıyasla daha zayıf gerçekleştiğine de işaret edilen raporda, "Milli gelir bileşenleri üretim yönünden incelendiğinde, olumsuz hava koşulları nedeni ile tarım katma değerinde yaşanan daralmanın milli gelirin düşük oranlı büyümesinde önemli bir

faktör olduğu görülüyor. Harcamalar yönünden bakıldığında, üçüncü çeyrekte nihai yurt içi talep ilk yarıdaki düşüşünü telafi ederek 2013 yılı son çeyrek seviyesinin bir miktar üzerinde gerçekleşti" denildi.

"İÇ TALEPTE TOPARLANMA ILIMLI OLACAK"

2015 yılında iç talebin ılımlı şekilde toparlanmasının beklendiğine de işaret edilen raporda, "Dış talebin ise zayıf seyrini koruması beklenmektedir" denildi ve şu görüşlere yer verildi:

"Hava ve yağış koşullarına bağlı olarak tarım katma değerinde beklenen düzeltme büyümeyi destekleyecek bir faktör olacaktır. Ancak, dış talep kaynaklı olmak üzere büyüme üzerinde aşağı yönlü riskler bulunuyor. Bu çerçevede, 2015 yılında talep koşullarının hem enflasyondaki düşüş sürecini hem de, dış ticaret hadlerindeki iyileşme ve makroihtiyati tedbirlerin katkıları ile birlikte cari açıktaki iyileşmeyi destekleyemesi bekleniyor."

"KUR ETKİSİ AZALMAYA DEVAM EDECEK"

Enflasyonda beklenen belirgin düşüşte birikimli kur etkilerinin azalmaya devam edeceğinin de öngörüldüğü raporda, "Enflasyonun 2015 yılı içindeki seyrinde ise baz etkileri belirleyici olacak. Ağustos ayına kadar baz etkilerinin yıllık enflasyonu düşürücü yönde, yılın geri kalanında ise artırıcı yönde olacağı tahmin ediliyor.Bu çerçevede yıllık enflasyonun yılın üçüncü çeyreğine kadar düşüşünü sürdüreceği, son çeyrekte ise baz etkisiyle bir miktar yükselerek yüzde 5.5 seviyesine geleceği öngörülüyor" denildi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Erdoğan'a cevap verdi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Yılda 2 defa Bakanlar Kurulu'na Merkez Bankası'nın brifing vermesi kanunda yazılmış. Onun dışında dünyada sıra dışı bir gelişme olursa bizim telefon açıp Başbakanımızdan randevu isteyip gidip durumu arz etmemiz mutlaka gerekir. Avrupa Merkez Bankası'nın kararı Perşembe günü açıklandı ve hemen akşamına ben Başbakanımızdan randevu istemiştim. Onu değerlendirdik Davos'ta. Tavsiyelerini dinledim ve Başbakanımız benzer brifingleri Cumhurbaşkanımıza vermemizin faydalı olacağını söyledi. Nitekim bu geçmişte yapıldı. Merkez Bankası kamuoyuna duyurmadan Cumhurbaşkanlarına geçmiş dönemlerde brifing verir. Gene olabilir ve olmasına mani herhangi bir şey yok. Buna da hazırlıklıyız her zaman için. Ne zaman uygun görürlerse" diye konuştu. 

"BAŞKA ÜLKELERDE DE OLUYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi ile ilgili Merkez Bankası'na yönelik sözleri hakkındaki soruya Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Siyasi söylemler özellikle Merkez Bankası bağımsız ise mutlaka bunları duyarsınız. Bazen daha alt ve orta düzeyde bazen de üst düzeyde...bazen en üst düzeyde bunları duyarsınız. Ben yakın zamanda takip ettim. Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı mesela Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın politikaları hakkında net bir açıklama yaptı ve şöyle dedi; ' Şöyle yapmalılar' dedi. Dolaysıyla bu tür şeyler oluyor. Başka ülkelerde de oluyor. Böyle oynaklığın çok olduğu dönemlerde bunlar olabilir" dedi.

"HER İFADE DE BİR HAKİKAT PAYI VARDIR"

Başçı, "Ama burada önemli olan şudur. Her ifade de bir hakikat payı vardır. Bu neden söyleniyor ve teknik bir sebebi var mı ? Oradan bizim almamız gereken bir şey var mı ? Bunların hepsini dikkatli bir şekilde dinleriz ama otururuz arkadaşlarımız ile birlikte, teknik birimlerimizin değerlendirmeleri çerçevesinde 'enflasyonu düşürücü politika nedir ?' onu ele alırız. Türkiye için en büyük avantaj enflasyonun düşmesi olur. Pek çok ülke bugün enflasyonunu düşmesini istemiyor. Çünkü enflasyon sıfırın altına doğru gidiyor. Türkiye'de ise hedefe doğru yaklaşıyor. Onun için biz enflasyonunu düşmesini isteriz. O yüzden faiz indirimlerinde görerek ilerlememiz gerekiyor. Enflasyonu görelim ona göre adım atalım. O şekilde temkinli bir politika ile bu enflasyonun düşmesi mümkün. Reel faizlerinde buna uyum sağlayacak şekilde artı bölgede ama düşük olarak gerçekleşmesi son derece mümkün Türkiye için" diye konuştu.

"YILDA 2 DEFA BAKANLAR KURULU'NA MB'NİN BRİFİNG VERMESİ KANUNDA YAZILI"

'Devlet yetkilileriyle, hükümet yetkilileriyle ve özellikle Cumhurbaşkanı ile Merkez Bankası'nın toplanması söz konusu olabilir mi ?' sorusuna da Başçı, "Bunları rutin olması zaten kanunda yazılmış. Yılda 2 defa Bakanlar Kurulu'na Merkez Bankası'nın brifing vermesi. Onun dışında dünyada sıra dışı bir gelişme olursa bizim telefon açıp Başbakanımızdan randevu isteyip gidip durumu arz etmemiz mutlaka gerekir. Bizim görevim diye düşünüyorum çünkü hükümete danışmanlık görevimiz var" dedi. 

"BAŞBAKANIMIZ BENZER BRİFİNGLERİ CUMHURBAŞKANIMIZA VERMEMİZİN FAYDALI OLACAĞINI SÖYLEDİ"

Başçı, "Avrupa Merkez Bankası'nın kararı Perşembe günü açıklandı ve hemen akşamına ben Başbakanımızdan randevu istemiştim. Onu değerlendirdik Davos'ta. Tavsiyelerini dinledim ve Başbakanımız benzer brifingleri Cumhurbaşkanımıza vermemizin faydalı olacağını söyledi. 'Nasıl hükümeti bilgilendiriyorsanız devletimizin başıdır zaman zaman Cumhurbaşkanımıza bu tür brifingleri vermeniz iyi olabilir' dedi.

"HER ZAMAN İÇİN HAZIRLIKLIYIZ, NE ZAMAN UYGUN GÖRÜRLERSE"

Başçı, "Nitekim bu geçmişte yapıldı. Merkez Bankası kamuoyuna duyurmadan Cumhurbaşkanlarına geçmiş dönemlerde brifing verir. Ya talep gelir yada biz kendimiz 'Bilgi vermemiz de fayda var' deriz. Çünkü çok önemli gelişmeler yurt dışında oluyor. Gene olabilir ve olmasına mani herhangi bir şey yok. Buna da hazırlıklıyız her zaman için. Ne zaman uygun görürlerse" diye konuştu.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir