'Rusya, İhlallerin Sonuçlarına Katlanmak Zorunda Kalacak'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şili ziyareti öncesi Rusya'nın Türk hava sahasını bir kez daha ihlal etmesine sert bir dille tepki gösterdi. Erdoğan; "Rusya, ihlâllerine devam ederse sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili ziyareti öncesi Rusya'nın sınır ihlali ile ilgili konuştu.

Erdoğan "dün öğle saatlerinde Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait olduğu tespit edilen bir savaş uçağı, bizim hava sahamızı ihlal etti. İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya'nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz. İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır" dedi.

Dışişleri: Rus Uçağı Türk Hava Sahasını İhlal Etti - onedio.com
Dışişleri: Rus Uçağı Türk Hava Sahasını İhlal Etti - onedio.com

"Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu'na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır" ifadelerini kullanan Erdoğan "Bütün bu hususlar, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir. Bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, 'Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim' demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir" diye konuştu.

Erdoğan'ın gündeme ilişkin diğer açıklamaları şöyle:

Rusya'nın hava operasyonu

"Suriye'nin sınırımıza yakın bölgelerindeki sivil hedeflere yönelik saldırılar bizde endişe meydana getirmektedir. Rusya'nın bölgedeki operasyonlarının terörle mücadeleyle hiçbir ilgisinin olmadığı, tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır. Bu saldırıların DAEŞ'le yakından uzaktan alakası yoktur. DAEŞ mevzilerine yönelik herhangi bir adım söz konusu değildir."

Cenevre görüşmeleri

"Her şeyden önce Türkiye'nin tavrı bir defa bir terör örgütüyle biz masaya oturup da kalkıp bir barış görüşmesini yapamayız. PYD bir terör örgütüdür, biz bunu defaatle taraflara söyledik. Biz bir terör örgütüyle neyi konuşacağız? Yani kalkıp da terör örgütüyle eğer biz bunu konuşacaksak o zaman bu teklifi getirenler DAEŞ'le de masaya otursunlar. Acaba DAEŞ'le masaya oturabilirler mi, buna normal bakılabilir mi? Bakılamaz. O nasıl normal değilse aynı şekilde böyle bir terörörgütüyle de bizim masaya oturmamız asla mümkün değildir."

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDNATORecep Tayyip ErdoğanRusyaSavaşSuriyeTerörVladimir Putin
Görüş Bildir