‘Mandıra Filozofu’ndan Etkilendiler, Arabalarını Satıp Türkiye'nin İlk Kedi Köyünü Kurdular

 > 
2bPAYLAŞIM

Mehmet ve Müjgan Orhan çifti gerçekleştirdikleri projeyle hepimizin içini ısıtacak bir habere vesile oldu. İstanbul'da yaşayan çift 'Mandıra Filozofu' filmini seyrettikten sonra şehri terk edip hayallerinin peşine düştü ve Antalya'ya giderek burada kedi dostlarımız için bir köy inşa etti.

Mehmet ve Müjgan Orhan çifti hayallerini gerçekleştirmek için klasik otomobillerini satarak Antalya'ya yerleşti.

Uzun süredir hayallerindeki kedi köyü için burada 2 dönümlük arazi satın alarak çalışmalara başladılar.

Diğer hayvanseverler ile bir araya gelip Antalya Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'ni kurdular ve arazi üzerinde çalışmalara başladılar.

Hayvanseverler yapılan çalışmaların ardından, sokak kedileri için, içersinde küçük evler, oyun grupları, hamak ve bankların bulunduğu ilk 'kedi köyü'nü kurdu.

Köyde şuan 100'ün üzerinde kedi yaşıyor. Elbette köy sadece kediler için değil, birçok köpeğinde burada ihtiyacı gideriliyor.

Antalya'nın Kepez ve Santral mahallelerinde kentsel dönüşüm nedeniyle yaşam mücadelesi veren ve kimsesiz kalan kediler köye getirildi.

Hayvanseverler burada haftanın belirli günlerinde kediler için mangal yaparak, et pişiriyor. 😊

'Mandıra Filozofu'ndan etkilenilerek gerçekleştirilen projede para geçmiyor.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Orhan, kedi köyünün ihtiyaçları için sosyal medyada duyuru yaptıklarını söyleyerek, para yardımını kabul etmediklerini dile getirdi. Orhan, şöyle devam etti: 

İstanbul'da yaşarken 'Mandıra Filozofu' filmini izledik. Bu film hayatımızı değiştirdi. Filmin ardından Antalya'ya yerleşme kararı aldık. Bir süre sokakta hayvanları besledik. Ardından hayalimiz olan kedi köyünü kurmak için dernek kurduk. Hayalimizi gerçekleştirmek için 1974 model bir aracım vardı, onu satıp bu alanı kiraladık. Hayvanseverlerle bu alanı temizledik ve küçük kulübeler yaptık."

Sırada kedi şehri var.

Kedi köyünde 15 küçük ev, villa tarzı 4 büyük kulübe yaptıklarını belirten Orhan, kedilerin tamamını sokaktan topladıklarını kaydetti. Mehmet Orhan, “Şimdiki hedeflerimiz kedi şehri kurmak. Zor durumda kalan her kediyi bu şehre taşımak. Kedilerin özgür gezdiği, her istediklerinde yemek bulduğu bir şehir kuracağız" dedi.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde kendi çabalarıyla kedi evi hazırlayarak sokağa bırakan gençlere saldırı olmuştu.

Güzelliğe Düşmanlar: Üsküdar'da Sokağa 'Kedi Evi' Bırakanlara Saldırı - onedio.com
Güzelliğe Düşmanlar: Üsküdar'da Sokağa 'Kedi Evi' Bırakanlara Saldırı - onedio.com

Bugün ise İzmir'de, sokak hayvanlarını beslediği için yaşlı bir adam saldırıya uğradı.

İzmir'de Hayvan Düşmanı Kadından Yaşlı Adama Taşlı Saldırı - onedio.com
İzmir'de Hayvan Düşmanı Kadından Yaşlı Adama Taşlı Saldırı - onedio.com

Kötülerin değil, Orhan çifti gibi güzel insanların çoğalması ümidiyle. 🙏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir