"Lazkiye'de 'Butik Devlet' Kurmayı Planlamıyoruz"

-

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Rusya'nın Lazkiye'de butik devlet kurmaya çalıştığı' yönündeki iddiasını reddetti.

Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan bir Rus Dışişleri kaynağı, Rusya'nın, Suriye'nin Lazkiye kentinde butik bir devlet kurmayı planladığına dair iddiaları 'tam bir saçmalık' olarak niteledi.

"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları çok anlamsız" diyen kaynak "Belli ki Türkiye, Rusya ile olan ilişkilerindeki gerilimi kullanıp Suriye'nin işlerine karıştığı şüphelerini kendi üzerinden çekmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı. Adı belirtilmeyen kaynak, "Rusya uzun yıllardır Suriye'nin egemen, demokratik, laik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir ülke olması gerektiğini söylüyor" diye de ekledi.

'Erdoğan 'Lazikiye'deki butik devleti' rüyasında görmüş olmalı'

Erdoğan'ın açıklamalarına bir diğer yanıt da Rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma'nın savunma komitesi başkanı Vladimir Komoyedov'dan geldi. Erdoğan'ın, 'Lazkiye'de butik devlet' iddialarını sadece rüyalarına dayandırdığını ifade eden Komoyedov, "Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nun hayalini kuruyor. Bu, onun hastalığı" yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Rusya şu anda Lazkiye ve çevresinde butik bir Suriye devleti kurmanın gayretiyle kendine mekan hazırlamaktadır" demişti.

Sputniknews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Recep Tayyip ErdoğanRusyaSuriye
Görüş Bildir