'İzinsiz Girdiniz' Diyerek Kendilerine Ait Olduğunu İddia Ettikleri Mars'ı Terk Etmesi İçin NASA'ya Dava Açan Yemenli Adamlar

-
Abone ol

Sakin ol champ... Mars'tayım.

1997 yılında kırmızı gezegenin sahibi olduklarını iddia eden Yemenli üç adam tarafından izinsiz giriş yaptıkları gerekçesiyle NASA dava edildi.

Arapça haftalık gazete Al-Thawri üzerinden bir açıklama yayınlayan adamlar, "Birleşik Devletler hükumetine ait olan Sojouner ve Pathfinder Mars'a iniş yaptı ve bize haber vermeden ve onayımızı almadan keşif yapmaya başladı" diyorlardı. Birkaç gün sonra ise Sana, Yemen'de resmi bir dava açma yoluna gittiler.

Gezegenin 3000 yıl önce atalarından miras kaldığını iddia eden adamlar, iddiaya göre kanıt da sunmuşlardı.

24 Temmuz 1997'de CNN'de yayınlanan habere göre, Adem İsmail, Mustafa Halil ve Abdullah al-Umari isimli üç adam NASA'nın gezegenlerindeki tüm faaliyeti durdurmasını istiyordu...

Dönemin NASA Basın İşleri Müdürü Brian Welch, iddianın saçma olduğunu söylemiş, "Mars güneş sistemimizde bulunan ve tüm insanlığın malı olan bir gezegendir, sadece Yemen'deki iki-üç adamın değil" demişti.

Öyleydi de, 1967 Birleşmiş Milletler Uluslararası Dış Uzay Anlaşması'na göre, dış uzayda kimse ve hiçbir ülke sahiplik iddia edemezdi.

1950'lerden beri uzay programları düzenleyen NASA ise Ay'a yapılan başarılı inişlerin ardından Mars'ı gözüne kestirmiş ve 1964'ten itibaren kızıl gezegen için de çalışmalara başlamıştı. Bu sırada hem ABD hem de SSCB Mars atmosferinde keşif yapabilecek araçlar üretmeye çabalıyorlardı.

1971'de bunu ilk başaran Ruslar oldu.

Fakat gönderdikleri araçla 20 saniye sonra iletişimi kaybettiler. Yalnızca dört yıl sonra ise NASA Viking görevi ile iki uzay aracı indirmeyi başardı. 

1997 yılında ise Pathfinder inişini yaptı ve araç dünyaya milyonlarca veri gönderdi. Bu sayede Mars hakkında gittikçe daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık.

Yemenli adamların Mars araştırmalarına karşı çıkması da burada başladı.

NASA'yı özel mülklerine izinsiz girmek ve önemli bilgileri halkla paylaşmakla suçladılar.

Üç adamın iddiasına göre, ataları Himyar Krallığı ve Saba halkından geliyordu.

İsa ve Roma'dan bile önce yaşamış olan bu toplulukların inancına göre, bu iki etnik grup gözle görülebilen yedi farklı gezegene uzanan tapınaklar inşa etmişlerdi. Davacılarsa kızıl gezegenin asıl mirasçıları olduklarına inanıyorlardı. Bu aile bağının gücününse sahiplik iddia edecek ve Mars'ın yuvaları olduğunu söyleyerek dava açacak kadar güçlü olduğunu sanıyorlardı.

Mahkemeden paylaşılacak tüm bilgilerin gizlenmesi ve tüm faaliyetlerin durdurulması talebinde bulundular.

Tabii bu talepleri geri çevrildi. Hatta baş savcı üç adamı tutuklamakla tehdit etti.

NASA tüm bu olaylara gülüp geçerken, İsmail, Halil ve Al-Umari iddialarına devam edip, metre karesi iki dolara Mars'tan arazi satmaya başladılar...

Güneş sistemimizdeki gezegenler üzerinde iddia edilen sahiplikler sadece bu üç yemenli adamla da kalmıyor. Almanya'dan Martin Juergens daha önce Ay'ın Prusya Kralı Frederick tarafından ailesine minnet göstergesi olarak hediye edildiğini, A. Dean Lindsay ise uzaydaki her şeyin sahibi olduğunu iddia etmişti. Birçok kişininse çeşitli gezegenler üzerindeki toprakları sattığı biliniyor.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bu araplarda yarak gibi kafa var nohut kadar beyin var amk.

nefarkederkizaten

bu ucu gotune taktigi roketle duzenli gidiyolar marsa tapinak temizligi yapip sahibindene koymak icin arsa fotografi cekiyolar koloni falan hep bunlar sayesinde gundemde ne demek nasa gitmis olamaz abi boyle bi sey

ali-karaman5

O zaman Ay da benim olsun. Kraterinde çay demleriz.

cuneyt-tugba-kaya

bu şeye benziyor, bilmem kaç yıl önce de dünya bana miras kaldı sittirin gidin lan burdan deme hakkına sahibim diyerek dünyadaki tüm insanları dava etmeye

feyk

"bu iki etnik grup gözle görülebilen yedi farklı gezegene uzanan tapınaklar inşa etmişlerdi. " adamlar yalani desteksiz mi atmislar yoksa haberi yapanlar mi suslemis bilmiyorum, antik cag insanlari sadece 5 gezegenin varligindan haberdarlardi. neptun ve uranus ancak teleskoplarin icadi ile yakin zamanlarda kesfedilebildi.

Görüş Bildir