'IŞİD İlk Kez Havada' İddiası

 > -
'IŞİD İlk Kez Havada' İddiası

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in ele geçirdiği üç savaş uçağını Halep üzerinde uçurduğunu ve örgüt mensuplarının Saddam döneminde görev yapan pilotlar tarafından eğitildiğini öne sürdü. ABD ise 'haberimiz yok' dedi.

Londra merkezli Gözlemevi’nin görgü tanıklarına dayandırarak verdiği bilgiye göre, uçaklar Halep doğusundaki El Cerrah askeri üssünden kalkıyor ve buraya iniş yapıyor.

Gözlemevi’ne göre Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusunda görev yapmış ve şu anda IŞİD’e katılmış olan Iraklı pilotlar, örgüt mensuplarına pilotluk eğitimi veriyor.

Görgü tanıkları uçakların Suriye ordusundan ele geçirilen MIG-21 ve MIG-23 tipi uçaklar olabileceğini öne sürüyor.

Ancak uçakların silah donanımına sahip olup olmadığına dair net bir bilgi yok. Gözlemevi bu gelişmenin IŞİD'in havadaki ilk askeri faaliyeti olduğunu belirtti.

ABD ordusundan yapılan açıklamada ise, 'IŞİD'in hava operasyonları yaptığına dair bilgimiz yok' ifadeleri kullanıldı.

Örgüt Halep'teki Cerrah üssünün yanı sıra bu üssün çok yakınında, Rakka kentinde bulunan Tabka hava üssünü elinde tutuyor.

Irak - Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak ve Suriye’de geniş bir alanı kontrol etmesi sonrasında, örgütün Irak’ta Kürt bölgesine ilerleyişi ve aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu gazeteci ve yardım çalışanlarının öldürülmesinin ardından harekete geçerek, öncülük ettiği koalisyon güçleriyle beraber örgüte yönelik hava saldırıları başlattı.

Al Jazeera ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFilistinIŞİDIrakSavaşSuriye
Görüş Bildir