'Hamaney 'Gizli Mektuba' Cevap Verdi'

17PAYLAŞIM

Fotoğraf: Reuters

Wall Street Journal, İran dini lideri Hamaney'in ABD Başkanı Obama'nın Ekim ayında gönderdiği mektuba cevap verdiğini, mektupta Obama'nın IŞİD'le mücadelede ortak hareket etme teklifine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermediğini iddia etti.

Wall Street Journal gazetesinin İranlı diplomasi kaynaklarına dayandırdığı habere göre, İran'ın dini lideri Hamaney, geçtiğimiz haftalarda Obama’nın Ekim ayında kendisine gönderdiği gizli mektuba bir başka gizli mektupla cevap verdi.

İranlı diplomata göre, Hamaney'in yazdığı mektupta Obama'nın 'IŞİD'le mücadelede ortak hareket etme teklifini anlayışla karşılayarak 'saygılı' bir ifade kullansa da teklife ne olumlu ne de olumsuz bir yanıt verdi.

Gazeteye göre Hamaney mektubu Ekim ayında Obama'nın kendisine yazdığı mektuba cevaben gönderdi. O iddia da aynı gazete tarafından ortaya atılmıştı.

Ne Amerikalı ne de İranlı yetkililer Obama ile Hamaney arasında böyle bir 'gizli yazışma' olduğunu doğrulamış değil. Ama yalanlama da yok.

Geçen hafta İran Dışişleri bakan Yardımcısı Abdullahiyan, "ABD İran'dan terörist gruplarla mücadele etmek için yardım istedi. Fakat biz, ABD'nin doğruluktan yoksun olduğunu biliyoruz. Çünkü bu gruplardan bazılarına ABD yardım etmektedir" demişti. Abdullahiyan buna rağmen yazışmayla ilgili herhangi bir cümle sarf etmedi.

'Amaç Hamaney'i nükleer konusunda ikna etmek'

Wall Street Journal Kasım ayının başlarında, ABD’nin resmi yazışmalarına dair bilgisi olan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e Ekim ayının ortasında gizli bir mektup yazdığını iddia etmişti. Mektupta ayrıntılı olarak Irak ve Suriye’de IŞİD mensuplarına karşı savaştaki ortak çıkarlardan bahsediliyordu.

Gazeteye göre, mektup hem IŞİD’le mücadelede destek almayı, hem de Hamaney’i nükleer program anlaşmasına ikna etmeyi hedefliyordu. Haber kaynağı, mektupta Obama’nın Hamaney’e, IŞİD konusundaki işbirliğinin büyük oranda İran’ın 24 Kasım’a kadar küresel güçlerle Tahran’ın nükleer programının geleceği konusunda geniş kapsamlı bir anlaşmaya varmasına bağlı olduğunu vurguladığını söylüyor.

Ekim ayında gönderildiği iddia edilen mektup, Obama’nın İran’ın en güçlü siyasi ve dini liderine, 2009’da göreve gelmesinden bu yana yazdığı dördüncü mektup oldu.

'Ortak çıkar gereği birkaç görüşme oldu'

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise, mektuba ilişkin soruya "Obama'nın gizli mektuplarından bahsedecek konumda değilim" diyerek yanıt vermiş ve ülkesinin İran'a karşı tutumunun değişmediğini söylemişti. Earnest, iki ülke arasında askeri ya da istihbarat anlamında bir işbirliği olmasa da, IŞİD'e karşı savaşta ortaya çıkan ortak çıkar gereği birkaç kez görüşme gerçekleştiğini belirtti.

Aynı kaynağa göre İran, diplomasisinin hassaslığından ötürü Beyaz Saray’ın İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu’daki müttefiklerine Obama’nın Hamaney’e gönderdiği mektuptan bahsetmedi.

İki ülke de sahada etkin

Washington yönetiminin Irak'ta halihazırda sadece eğitim ve danışmanlık yapmak üzere 4 bin 500 askeri bulunuyor.

ABD'nin eski savunma bakanı Chuck Hagel Cumartesi günü Washington’ın IŞİD’i geriletmek için Irak'a muharip olmayan ve istihbarat desteği sağlayacak ek askeri birlik gönderme ihtiyacı duyabileceğini söylemişti.

ABD aynı zamanda IŞİD'le mücadele çerçevesinde oluşturulan koalisyona da liderlik ediyor. Koalisyon uçakları Irak ve Suriye'deki IŞİD mevzilerini havadan vurarak sahadaki yerel güçlere destek veriyor.

İran'ın da Irak'ta IŞİD'e karşı düzenlenen operasyonlara sürekli müdahil olduğu biliniyor. Ancak İran, Irak'ta IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda yer almıyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahimpur, Aralık ayında İngiliz The Guardian Gazetesi'ne verdiği röportajda, İran ordusunun Irak’taki IŞİD mevzilerine hava saldırıları düzenlediğini kabul etmiş, ancak ABD ile herhangi bir koordinasyon olmadığını vurgulamıştı.

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani'nin Irak topraklarındaki operasyonlara katıldığına dair fotoğraflar İran basını tarafından yayınlanıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Wall Street Journal

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir