'Başbakan Bizi Görevlendirmedi'

 > 
351PAYLAŞIM

'Başbakan bizi görevlendirmedi'

İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün dün yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine yüksek yargı mensubu iki kişi aracılığıyla, "soruşturmayı durdurması" yönünde mesaj gönderdiği iddiası üzerine adları gündeme gelen iki isimden açıklama geldi.

İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün dün yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine yüksek yargı mensubu iki kişi aracılığıyla, "soruşturmayı durdurması" yönünde mesaj gönderdiği iddiası üzerine adları gündeme gelen iki isimden açıklama geldi. 

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün açıklamaları sonrasındaki tartışmalar üzerine yaptıkları yazılı açıklamada, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmelerinin, tehdit etmelerinin ve 'soruşturmayı kapatın' demelerinin asla söz konusu olmadığını" bildirdi.

Ayrıntılar geliyor...

  • Radikal
Haberin Tamamı İçin:

Savcı Öz İle Görüştük Ama Tehdit Etmedik

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, 'Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesinden tanıdığım stajyerdir' dedi.

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu , Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili'ğine atanan Zekeriya Öz 'ün açıklamaları sonrasındaki tartışmalar üzerine, 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa'daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmesinin, tehditte bulunmasının, "soruşturmayı kapatın" demesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Ömeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Başsavcıvekili Öz'ün, Başbakan Erdoğan'a yönelik iddialar ileri sürdüğünü belirterek, "İki yüksek yargı mensubunun Başbakan tarafından kendisine gönderildiğini, tehdit edildiğini, soruşturmayı kapatmazsa kendisi için iyi olmayacağını söylediğini" iddia ettiğini hatırlattı.

Onursal Yargıtay üyeliğinden ayrı olarak Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi olarak görev yaptığını anımsatan Ömeroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu konuda da Sayın Öz'den doğru açıklama bekliyorum. İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz, bu iki yüksek yargı mensubunun ismini açıklamamıştır. Açıklasaydı ve ismimi belirtseydi gerekli cevabı verirdim.

Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesinden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul'da, Bursa'da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık 2013 günü Bursa'da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa'daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Tekrar ediyorum: Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın' demem asla söz konusu değildir. Açılan bir soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez."

T24

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir