Görüş Bildir

'Adrese Dayalı' Sistem Göç Başlattı: Aileler Muhtarlara Rüşvet Teklif Ediyor

Anasayfa > Gündem

Bir milyona yakın öğrencinin adrese dayalı sistemle liselere yerleştirilecek olması aileleri harekete geçirdi. Çocuklarının daha iyi okullarda okumasını isteyen aileler, başka mahallelere, semtlere göç ediyor. Adrese dayalı sistemle öğrenci alacak okullar arasında Türkiye'nin çok sayıda köklü lisesinin de bulunması bu göçü teşvik ediyor. Eğitim göçü ise yer değiştirme borsası oluşturuyor. Aileler, yeni adres için muhtarlara para bile teklif ediyor.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, adrese dayalı yerleştirme ise çocuklarının daha iyi bir okulda okumasını isteyen aileleri, başarılı okulların bulunduğu mahallelerde ev arayışına yöneltti. Okul için taşınma, farklı adres gösterme uygulamalarını engellemek amacıyla e-Okul üzerinden yapılacak okul tercihlerinde ikamet edilen yerde en az 6 ay bulunma şartının getirileceği duyumları, velileri harekete geçirdi. Aileler, ikametgâh nakillerine aylar öncesinden başladı. Mahalle muhtarları, yeni kurulan, şehirden uzak, okul çeşitliliği az, eğitim seviyesi düşük mahallelerden, büyük ve köklü mahallelere başvuruların olduğunu söyledi.

"İyi okulu olan bütün mahalle muhtarları sıkıntıda"

"İyi okulu olan bütün mahalle muhtarları sıkıntıda"

Ankara Birlik Mahallesi Muhtarı Kadriye Aras Keleş yaşadıkları durumu şöyle anlattı: 

'Adrese dayalı okula geçilmesiyle yoğunluğumuz arttı. İyi okulu olan bütün mahalle muhtarları sıkıntıda. Aileler, ikametgâhlarını aldırabilecekleri adres soruyorlar. Özellikle Mamak'tan gelen çok aile var. Yapabileceğimiz bir şey olmadığını söylesek de ağlayanlar, yardım isteyenler, para teklif edenler oluyor. 'Artık ikametgâh çıkaramıyoruz' deyince de 'Çocuğumuz zeki, heba olmasını istemiyoruz' diyorlar. Hatta, 'Bir adres bulursanız o adres sahibine de para teklif ederiz' diyorlar. Herkes çocukları için endişeleniyor. Aileleri haklı bulsak da elden bir şey gelmiyor. İkametgâh nakli konusunda muhtarların artık yetkisi yok. Eski alışkanlıkla muhtarlara geliyorlar. İkametgâh değişikliği yapmak isteyenler nüfus müdürlükleri ya da e-Devlet üzerinden yapmalı. Muhtarlıkta bazen polis çağıracak kadar kargaşalar yaşanıyor.'

"Tanıdık bulamayanlar bize gelip soruyor"

"Tanıdık bulamayanlar bize gelip soruyor"

Ankara Ümit Mahallesi Muhtarı Meryem Güven ise 'Daha önce herkes tanıdıklarının yanına ikametgâh alıyordu. Talep artınca tanıdık bulamayanlar bize gelip soruyor. Bizim bölgede yeni lise olarak sadece bir imam hatip lisesi var. Aileler imam hatip lisesine göndermek istemediklerini söylüyor ve adres değişikliği için geliyor' dedi.

"Semtinde iyi okul bulan taşınıyor"

"Semtinde iyi okul bulan taşınıyor"

Ankara İncirli Mahallesi Muhtarı Bektaş Yener Çelik de şunları söyledi: 

'Mahallenin büyüklüğü, sosyo-politik özelliği, eğitim durumu, sosyo-ekonomik durumuna göre şehir içlerinde göç oluyor. Semtinde iyi okul bulan taşınıyor. Bizlere de yeni kurulan mahallelerden geliyorlar. Çünkü köklü mahallelerdeki okulların iyi öğretmenleri, oturmuş kadroları olduğunu düşünüyorlar. Ama bizim ikametgâh adresi verme gibi bir durumumuz yok.'

Asırlık liseler de sınavsız alacak

Asırlık liseler de sınavsız alacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınavsız alınacağını açıkladığı okullar arasında, tarihi 100 yılı aşan çok sayıda okul bulunuyor. Bu okullar arasında İstanbul'da Fatih Davutpaşa Anadolu Lisesi, Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi, Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi, Kadıköy Erenköy Kız Anadolu Lisesi, Eyüp Anadolu Lisesi, Ankara'da Altındağ Gazi Anadolu Lisesi, İzmir'de Namık Kemal Anadolu Lisesi, Edirne'de tarihi Edirne Lisesi, Isparta'da Şehit Ali İhsan Kalmaz Anadolu Lisesi yer alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
147
139
24
9
6
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?