"4 Liderle Tek Tek Görüşeceğim"

 > 
10PAYLAŞIM

Önce Görüşme Sonra Görevlendirme

Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümet kurma görevi vermeden önce parti liderleriyle görüşmeyi planladığını açıkladı. Erdoğan, "Her şey mecrasında cereyan ederse, koalisyon yapılırsa problem olmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Oyunları'nın açılış törenlerine katılma için gittiği Azerbaycan'dan dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan seçim sonuçlarını "Milli irade sandıkta tecelli etti" sözleriyle yorumlarken, koalisyon ve erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Seçim öncesi koalisyona soğuk bakan, "Koalisyon kabustur" diyen Erdoğan, yeni oluşan tablo için "Her şey mecrasında cerayan ederse, koalisyon yapılırsa problem olmaz" yorumunu yaptı.

Erdoğan, "Ama diyelim ki seçimlerden birinci çıkan parti bunu başaramadı, ikinci çıkan da hükümeti kuramadı... Böyle bir durumda, Anayasa gereği, tekrar sandığa gitmek kaçınılmaz olur. Ben buna ‘erken seçim’ değil, ‘tekrar seçim’ diyorum. Zira ülkenin hükümetsiz kalması düşünülemez. Ülkemizin yatırımlarının, uluslararası ilişkilerimizin kesintiye uğramaması açı- sından da belirsizlik uzun sürmemeli; hükümet bir an önce kurulmalı" çağrısı yaptı.

“Bu hususta görüşmem gereken, söyleyecek sözü olan, istifade edilebilecek herkesle tabii ki görüşürüm" diyen Cumhurbaşkanı, koalisyon ve sonrası için kafasındaki takvimi şöyle anlattı:

"Yemin törenleri sanırım ayın 24’ü-25’i gibi biter. Meclis Başkanlık Divanı’nın belirlenmesi akabinde görevlendirme yapılır. Net söyleyeyim, siyasi ahlakım gereği, en fazla oyu olan siyasi partinin genel başkanını görevlendiririm. Gelişmeleri hep beraber göreceğiz. O kuramaz ise yine siyasi ahlakım gereği, görevi bu kez de en fazla oy almış ikinci partinin genel başkanına veririm. Malum o noktada 45 günlük bir süreç var. İnşallah uzamaz. Sandık koalisyonu işaret etmiş, herhangi bir partinin tek başına iktidar olabilmesine izin vermemiştir.”

Cumhurbaşkanı, hükümet kurma çalışmaları için parti liderleriyle görüşeceğini de açıklarken, “Görevlendirmeyi yapmadan önce liderlerle görüşmek gibi bir planım var. Her birini ayrı ayrı davet edip sürece ilişkin görüşlerini almak istiyorum. Programıma bakacağım. Bu görüşmelere yemin töreninden önce de başlayabilirim. Dolayısıyla, kendilerini önümüzdeki hafta davet edebilirim” dedi.

Baykal ile görüşme

CHP Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile 'en yaşlı üye sıfatıyla TBMM’nin açılışını yönetecek olması' nedeniyle görüştüğünü aktaran Erdoğan, "Gerek parlamento gerekse koalisyonlar konusunda kendisinin ciddi tecrübeleri... Konuştuk ve tüm bu hususlarda kanaatlerimizi paylaştık. Herkes sandıktan çıkan milli iradenin çizdiği istikamette adımlar atmalı. Kimse süreci farklı istikamette zorlamamalı" diye konuştu.

'Gül ile aynı kanaatteyiz'

Eski Cumhurbaşkanı Gül ile telefon görüşmesi hakkında da “Sayın Gül seçim günü aramıştı, seçimden sonra da tekrar aradı. Kısaca süreci konuştuk. Bir an önce hükümetin kurulmasının iyi olacağını ifade etti. Ben de aynı kanaatte olduğumu belirttim” dedi.

'Mevcut sistemin adil olduğu söylenemez'

Erdoğan seçim sonuçları için de “Rakamlar ortada. Bu seçimin birincisi bellidir; ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü bellidir. En küçüğü en büyük gösterme gayreti siyasi acemiliktir" yorumunu yaparken, "Ben öteden beri çoğunluğun azınlığa tahakkümünü doğru bulmadım, hakeza azınlığın çoğunluğa tahakkü- münü de doğru bulmadım. Seçimden sonra, bazılarının azınlığın çoğunluğa tahakkümünü teşvik eder bir tutum sergilemesini yanlış buluyorum. Buna ulusal ve uluslararası düzeyde bazı medya kuruluşları da dahil. Bu milli iradeye de ülkemize de saygısızlık olur. Bundan kaçınmak lazım.” diye konuştu.

Yüzde 10 seçim barajını da değerlendiren Erdoğan, "“Başbakanlığım dönemimde, bu konudaki düşüncelerimi çok açık söyledim. Barajın yüzde 5’e düşürülüp daraltılmış bölge sistemine geçilebileceğini ya da barajın tamamen kaldı- rılıp dar bölge sisteminin benimsenebileceğini belirttim. Mesela mevcut sistemde, Ankara’da 116 bin oyla bir milletvekili seçilirken, Bayburt’ta ise 27 bin oyla, Tunceli’de 32 bin oyla bir milletvekili seçiliyor. Manisa’da 112 bin oy, Kilis’te 39 bin oy yeterli olabiliyor milletvekili seçilmek için. Dolayısıyla mevcut sistemin de tümüyle adil olduğu söylenemez.” yorumunu yaptı.

Habertürk | Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir