Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Darbeciler Neden 15 Temmuz'da Harekete Geçti?

 > 
23PAYLAŞIM

15 Temmuz'daki darbe girişiminin yaklaşan Yüksek Askeri Şura'daki tasfiye endişesiyle yapıldığı söylenmişti. Peki neden düğmeye basıldı? Ulaşılan son bilgilere göre darbe girişimi; tasfiye endişesiyle değil, savcılığın Genelkurmay'a ilettiği, hakkında soruşturma yürütülen 200 kişilik 'Gülenci askerler listesi' sebebiyle yapılmış.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin, yaklaşan Yüksek Askeri Şura toplantısında yapılması muhtemel 'tasfiye' endişesi sebebiyle gerçekleştirildiği yorumları yapılmıştı.

Al Jazeera Türk'ten Selahattin Günday'ın ulaştığı son bilgiler, darbecileri harekete geçiren asıl sebebin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) değil Genelkurmay'a gönderilen 200 kişilik liste olduğunu gösteriyor. 

Çoğunluğu general ve amirallerden oluşan bu liste, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. 

Habere göre ‘Paralel yapı’nın askerdeki ayağına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ulaşılan bilgilerle çıkartılan bir listeydi bu. 

Savcılık, emniyet ve istihbarat kurumlarının ortak çalışmasıyla 2016 Temmuz ayından bir süre önce liste şekillenmişti.

Savcılık çalışmasını Genelkurmay’a bildirdi

Listede Genelkurmay karargâhında görevli isimler de vardı. Kapsamı ve haklarında işlem yapılacak kişiler arasında çok sayıda general ve amiralin de bulunması sebebiyle Genelkurmay Başkanlığı'na önceden haber verilmesi kararlaştırıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 200 kişilik listeyi Genelkurmay Başkanlığı’na iletti ve bunu yaparken ‘söz konusu listedeki isimlerle ilgili işlem yapılacağını’ da vurguladı.

 İşlemin, ‘gözaltı mı yoksa ifadeye davet mi şeklinde olacağı’ konusunda ise net bir bilgi yok.

Liste Gülencilere sızmış

Ancak bir süre sonra liste bilgisi Gülen örgütünün Genelkurmay içindeki adamlarının eline geçti. 

Genelkurmay’a bilgi verildikten sonra sızan bu liste üzerine, Gülen yapılanmasına mensup askerler tasfiye edilecekleri endişesi yaşamaya başladılar. 

Darbe kararının veya darbenin daha erken bir tarihe çekilmesi kararının bunun üzerine alındığı anlaşılıyor.

Asıl Endişeleri YAŞ değildi

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında “Ağustos’taki YAŞ’ta Gülenciler atılacaktı. O nedenle darbe yapıldı” yorumları yapılmıştı. Ancak daha önce bunun böyle olmadığını gösteren veriler vardı. Bunlardan biri emekli askeri hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un verdiği bilgiler.

Albay Üçok: YAŞ’ta sadece 14 isim vardı

Al Jazeera’ye konuşan Üçok, "Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Gülenciler ile ilgili aktif davranmadığını sık sık medyada anlatıyordum. Genelkurmay bundan rahatsız oldu. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı ( Yaşar Güler) bana haber gönderdi. Bana gelen aracı kişi ‘Biz geçen sene (2015) 15 generali terfi ettirmedik, bu sene de (2016) 14 tanesini terfi ettirmeyeceğiz. Böyle çıkıp TV’lerde konuşmasın’ dediğini anlattı. Ancak ben bu sayının çok çok az olduğunu bildiğim için görüşlerimi kamuoyu ile paylaşmaya devam ettim" diye konuştu.

Listedeki isimler darbe girişiminde etkin rol oynadı

Peki bu 200 kişilik liste doğru isimlerden mi oluşuyordu?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından general ve amirallerin de arasında bulunduğu çok sayıda asker tutuklandı.

Savcılık kaynakları darbe girişiminde aktif rol alan isimler ile Genelkurmay'a iletilen 200 kişilik listenin 'hemen hemen örtüştüğünü' belirtiyor. 

Bu 200 kişilik listedeki askerlerin, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde gerçekleştirilen darbe girişiminde etkin rol oynadıkları tespit edildi.

Selahattin Günday, Al Jazeera Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir