Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Mehmet Vefik Yazıcıoğlu Profil Resmi

Mehmet Vefik Yazıcıoğlu

KALBİNE SAĞLIK

icon

Hakkında

Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ABD Eğitim Görevlisi. Kardiyoloji İdari Sorumlusu. Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı.Kardiyoloji Klinik Şefi. Baba Adı: Prof.Dr. Selahattin Yazıcıoğlu (Dicle Üniversitesinin Kurucu Rektörü- Asbestozisin akciğer kanserine yol açtığını ilk tespit eden bilim adamı olarak Sedat Simavi 1980 Sağlık Bilimleri Ödülü sahibi).
icon

Tüm İçerikler

görsel

Aşı Olmak ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu!

Neredeyse 21 aydan beri tüm insanlık, dünya sağlığını tehdit eden bir canavar virüs ile mücadele ediyor. Konuyla ilgili bir sürü komplo teorisi üretilmiş olmasına rağmen, her gün acı gerçeklerle yüzleşmeye de devam ediyoruz. Ben annemi Covid enfeksiyonu nedeniyle kaybettim. Birçok doktor ve sağlıkçı arkadaşım da bu hastalığa yenik düştü. Çoğumuzun bir çırpıda ismini sayabileceği birden fazla akraba, tandık, komşu ve arkadaşı maalesef bu hastalıktan kaybettik, kaybetmeye de devam ediyoruz.
7 Eylül 2021
görsel

Tatlı Tatlı Ölüyoruz!

Covid enfeksiyonu ile ilgili bilgilendirmeler sürekli gündemi meşgul ederken, arka planda kalp hastalığı olup da korkudan hastaneye gelemeyenler büyük risk alıyorlar. Çünkü şeker hastalığında 'sessiz kalp krizi' geçirilebilinir. Eğer zamanında müdahale edilmez ise, sonradan bu hastalarda kalp yetmezliği gelişme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda tedavi bizim açımızdan daha zor hale gelir ve hastalar tedaviye rağmen eski sağlıklarına kavuşamayabilirler.
20 Mayıs 2021
görsel

Oruç Kalbi Teskin mi Eder Tehdit mi?

Kalbin ana yakıtının vücudun genel yakıtı olan şekerden daha çok “yağ” olduğunu biliyor muydunuz? Evet kalp, şekerden ziyade yağı tüketen bir organdır. Kalbe bakınca her zaman sabır ve özveriyi görmüşümdür. Metabolizması da buna uygundur. Yağ, uzun ve kararlı etkili enerjiyi; şeker ise kısa ve güçlü enerjiyi temsil eder. Birçok güncel kilo verme rejiminde ketojenik diyet ve egzersiz önerilmektedir. Oruç, eğer iftar veya sahurda fazla karbonhidrata yüklenmezseniz metabolizmanın ketojenik tüketimini artıran bir rejimdir. Yani hem yağdan kilo vermeyi kolaylaştırır hem de kalbin enerji metabolizması için uygun bir zemin sağlar.
23 Nisan 2021
görsel

Son Meddahı Yaşatmak

Yüzyıllarca yaşayarak günümüze kadar gelen geleneksel sahne sanatı meddahlık, doğaçlama yönüyle günümüz tek kişilik gösterilerinin de öncüsü ve yaratıcısı olmuştur. Bu sanat, yaşatılması ve unutulmaması gereken önemli bir Türk kültür-sanat değerimizdir.
11 Mart 2021
görsel

Covid Aşı Çeşitleri ve Etkileri

Bir hekim olarak bu aralar en çok Covid aşısı konusu ile ilgili sorulara maruz kalıyorum. Tıp ile alakalı soruları bazı benzetmelerle açıklamak her zaman konuyu daha anlaşılır kılmaktadır. Aşılanma, vücudumuzda bulunan savunma hücrelerimizin hedef antijene (riskli protein molekülü) karşı antikor (antijeni anahtar kilit modeli ile bağlayarak yok eden madde) üretimi ile bağışıklık sağlamayı amaçlar.
21 Ocak 2021
görsel

Bir Zar Kadar Uzak

Yaşamın çalışan sistemleri, kendine özgü bir “zar” ile çevrilidir. Mesela atmosfer, dünya için bir hava zarıdır. Anne karnındaki bebeği dış ortamdan ayıran “amnion kesesi” de bir zardan ibarettir.  Kalbimiz de diğer organlarımız gibi bir zar ile çevrilidir.  Kalp, otomatik olarak çalışabilen, anne karnında yaşamın startını veren, duruşuyla da yaşam denilen serüvenin bittiğini tescilleyen, gece gündüz ara vermeden çalışan mucizevi organımızdır. Kalbin antik çağlardan beri üzerine derin anlamlar yüklenmiş, evrenin büyük yaratıcısının bedenimizdeki en önemli iletişim odağı olduğu üzerine birçok algı ve inanç zaman içinde gelişmiştir. Çünkü yaptığı iş o kadar naziktir ki 3-5 saniye görevinde tutukluk yapsa beden devrilir, baygınlık geçirirsiniz. Görevini saniyeler içerisinde bile terk etme lüksü olmayan bir yaşam makinesi tabi ki vücudumuzun efendisi olmaya layıktır.
12 Ekim 2020