Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zorlukları Olsa da Bir Dönem Öğrenci Yurdunda Kalmanın İnsana Kazandırdığı 13 Özellik

-

Eğitimin için pek çok nedenden ötürü yolun yurt ortamına düştüyse oranın sana kazandırdıkları say say bitmez. Yirmi metre karede kimisinin 4 kimisinin 8 kişi kaldığı, koridorlarında seslerin eksilmediği bu ortamda acaba neler kazanılıyor olabilir bir bakalım:

1. Herkese, her şeye tahammül edebilme yeteneğin zirveye çıkar.

Mesela o gecenin sabahında sınavın vardır, uyuman gerekiyordur ama koridorda sesler olur, odanın ışığı kapanmaz, ışık kapansa çat diye kapı açılır, herkes uyusa birisi horlar ve dahası...

Her zorluğa sabretmeyi öğrenirsin.

2. Açık sözlü birine dönüşürsün. Eskiden kırarım, incitirim diye söylemediğin şeyleri yurt ortamında rahatlıkla söyleyebilirsin.

Çünkü bir süre sonra karşındaki insanın seni rahatsız eden hareketlerine katlanmak zorunda olmadığını anlarsın. "Kapıyı kapat, ışığı söndür, gürültü yapma, çoraplarını değiştir" gibi cümleleri söylemekten kaçınmazsın artık.

3. Yurda, ülkenin dört bir yanından çeşit çeşit insan geldiği için onlarla bir arada yaşamak tecrübe kazandırır.

Farklı diller, farklı yaşam tarzları tanıyınca bazı özellikler garip gelse de bunlar olgunlaşmanı sağlar. Erkekler için askerlik öncesi bir provadır aynı zamanda.

4. Tam bir insan sarrafı olursun. Bundan sonra tanıştığın insanları çözmen iki dakikanı almaz.

Özellikle 4 yıl boyunca böyle bir ortamda kalınca kime güvenmen, kime güvenmemen gerektiği konusunda uzmanlaşırsın.

İnsanları, okulda aldıkları eğitimden çok anlayış/hoşgörü gibi erdemlere göre değerlendirmeye başlarsın.

5. Yurt yıllarını atlattıktan sonra herkese ilginç gelen durumlar seni kolay kolay şaşırtmaz.

Kettle'da yemek pişirenler, uykusunda bağıranlar, uyurgezerler... Bu kadar çok tuhaflığın içinde yaşayınca kolay kolay şaşırmayan birine dönüşüyorsun haliyle. 😁

6. Her türlü pisliğe karşı bağışıklık kazanırsın ve iğrenme hissin körelir. 😖

İki hafta yıkanmayan insanların varlığına, steril olmayan tuvaletlere, odadaki ayak ve ter kokusuna tanık olunca kaçınılmaz oluyor.

Sonra kolay kolay hasta olmuyorsun tabii. 😁

7. Sürekli maruz kaldığın için gürültülü ortamda uyuyabilme/çalışabilme gibi özellikler kazanırsın.

Yurt öncesinde sessiz ve karanlık olmayan bir ortamda uyuyamayan birisindir, ama gecenin bir yarısına kadar kağıt oyunları oynayanların arasında mecburen alışırsın ve ileride böyle bir ortamda bile uyuma yetisini kazanırsın.

8. Empati yapma becerin gelişir; seni rahatsız eden bütün davranışları başkalarına karşı uygulamamaya özen gösterirsin.

Çünkü sana işkence gibi gelen şeyleri bildiğin için başkasına karşı daha saygılı olursun, böylece o ortamdan çok daha iyi bir insan olarak çıkarsın.

9. Özgüvenin artar; çünkü o kadar çok tuhaf davranışları olan insan görürsün ki, aslında ne kadar normal biri olduğunu anlarsın.

O ortama girmeden önce gereksiz heyecan yaptığını görürsün böylece. İleride de yeni ortamlara girerken gereksiz heyecanlardan kaçınırsın.

10. Bu kadar insanın arasında yaşayınca sosyal olmaman mümkün olmaz.

Gerek okulda gerek yurtta çok sayıda arkadaş edinirsin. İletişim kabiliyetin arttığı için ileride iş yaşantısında da işine yarar.

11. Özgürlüğünün değerini anlarsın ve bir daha üzerine toz kondurmazsın.

Giriş-çıkış saatleri olsun, anlamsız disiplinler olsun iyice bezdirdiği için yurt sonrası hayatında en küçük baskı ortamından kaçınmaya özen gösterirsin.

12. Hayatı, yurtta kalmayanlara göre çok daha erken yaşta tanırsın.

Kimsenin senin gibi olmadığını anlayınca dünyanın senin etrafında dönmediğini daha iyi fark edersin. Zorluklarla birlikte hayata karşı daha dik durursun.

13. Kazandırdığı en değerli şey ise, aradan seneler geçmesine rağmen görüşmeye devam ettiğin dostluklar edinmiş olmandır.

Küçük sorunlar haricinde o yıllarda saatlerce muhabbet ettiğin, birlikte ders çalıştığın, şehrin gezmedik yerini bırakmadığın insanlarla, beraber ağlayıp beraber gülersin.

Tabii bunların haricinde kaybettirdikleri vardır bir de.

Onları say say bitmez.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-aysun-gunes

Kazandırdıkları bence daha çok, zorluk çekerek öğrenilen deneyimlenen şeyler daha kıymetli. Ev güzel tabi ama eve gidenlere yancı olmak daha güzel :) kiraydı elektrikti suydu yakıttı aman, paramı yerim daha iyi diyerek 5 yıl kaldım. İyi ki de kalmışım ;)

canbaz67

Ne cins, değişik insanlar tanıdım ya, belki bende onlara cins geldim :)

fruttare

yurttaki ikinci senem allah kurtarsın

mistral

Ev iyidir iyi.

so-far-so-good

anlaşabildiğin insanı buldun mu yurt kral ortamdır. bulamazsan ızdırap. not: 7,5 yıl yurtta kaldım

Görüş Bildir