Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zaman Gazetesi'ne Kayyum Atandı; Polis TOMA ve Gazla Girdi

409PAYLAŞIM

Bugün İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliğince Zaman gazetesine kayyum atanmasının ardından saat 23:30 sularında gazete binası önünde toplanan kalabalığa TOMA ve biber gazıyla müdahale edildi. Kalabalığı dağıtan polis kapıdaki kilidi kırarak gazete binasına girdi. "Özgür basın susturulamaz" ve "Hırsızlar" sloganları atan gazete çalışanları ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Kayyumlar güvenlik güçleri eşliğinde gazetenin yönetim katına girerken, binada bulunanlar da dışarıya çıkarıldı.

Polisin gruba müdahale anı

İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesinin bağlı olduğu Feza Gazetecilik şirketine kayyum atanmasına karar verdi. 

Kayyum atanmasının ardından Zaman gazetesinin Yenibosna'daki binasının ana giriş kapısı gazete çalışanları tarafından zincirle kilitlendi. 

Polis saat 23:30 sıralarında kapıyı kırarak binaya girdi. Bu sırada polise engel olmaya çalışan kalabalığa da tazyikli su sıkıldı.

Zincirlenen demir kapı kesildi

Fotoğraf: AP

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Abdulhamit Bilici - Fotoğraf: AP

6. Sulh Ceza Hakimliği'nin kayyum kararının duyulmasının ardından Zaman gazetesi önünde, destek için gazetenin yazarları ve okuyucuları toplanmaya başlamış, burada çeşitli konuşmalar yapılmıştı.

Gazete önünde yoğun güvenlik önlemleri

AFP

Cumartesi sabahı ise gazete önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Bahçedeki ana kapı önüne sabah saatlerinde bariyer yerleştirildi. Gazete önünde TOMA ve diğer polis araçları bekletiliyor.

Çalışanlara polisten kimlik kontrolü

AFP

Zaman çalışanları polisin kimlik kontrolü ardından içeri alınıyor.

Bu arada Zaman gazetesi bugünkü ana sayfasında siyah renkte bir font kullanarak karara tepki gösterdi.

Ana sayfada büyük puntolarla 'Anayasa askıda' başlığı kullanıldı.

Zaman gazetesi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada 'kaygılıyız' demişti

Açıklamada kayyum tehdidi ile karşı karşıya olunduğu belirtilmiş ve şöyle denilmişti: 

"Türkiye'nin en yüksek tirajlı gazetesi Zaman, iki yılı aşkın süredir akreditasyon, vergi incelemesi, reklam verene müdahale ve okurları tehdit gibi ağır baskılar yaşıyor. Şimdi ise el koyma ve kayyım atama tehdidi ile karşı karşıyayız.

Türkiye'yi demokrasi liginde küme düşüren bütün bu gelişmelerden dolayı Kaygılıyız. İçinde bulunduğumuz bu kabus ortamından tek çıkış yolunun, yeniden demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dönmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Bu kaygımızı halkımızla, demokrasiye inanan aydınlarımızla ve uygar dünya ile paylaşıyoruz."

Today's Zaman GYY Sevgi Akarçeşme AA'nın haberi duyurmasından dakikalar önce bu paylaşımı yaptı

Ve evet, Fuat Avni daha önce bu iddiayı dile getirmişti...

Twitter fenomeni Fuat Avni, dün akşam yaptığı paylaşımda Zaman gazetesine, "kayyum" atanacağını iddia etmişti.

Atanan kayyumlar belli oldu

EPA

CNN Türk'ün haberine göre gazetenin bağlı bulunduğu Feza Gazetecilik A.Ş.'ye Sezai Şengönül, Avukat Tahsin Kaplan ve Avukat Metin İlhan, kayyum olarak atandı.

Kayyum ne demek?

"Kayyum" hukuken "Bir malın yönetilmesi ya da bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" anlamına gelir. Görevi, zan altında olan şirket ya da kuruluşu aklanana veya suçlu bulunana kadar yönetmektir. Yetki alanının sınırı mahkeme tarafından çizilir ve bu geçici görevi yerine getirirken şirketin finansal durumunu, malvarlıklarını, hak ve alacaklarını korumakla yükümlüdür. Alacağı ücret, atandığı şirketin cirosuna göre belirli bir oran üzerinden belirlenir.

ABD'den tepki: Tedirgin edici

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby kayyum kararıyla ilgili olarak, “Bu durumu Türk hükümetinin kendisini eleştiren medya kuruluşlarına ve diğerlerine karşı uyguladığı tedirgin edici yasal eylemler serisinin bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

“Türkiye hükümetine, hukuka uygun davranılması ve herkese eşit davranılması çağrısında bulunduk” diyen Kirby, Türk yetkilileri basın özgürlüğüne saygılı olmak konusunda uyardıklarını da ifade etti.

İpek Medya Grubu, 29 Şubat 2016 tarihinde kapatılmıştı

Kayyuma Devredilen İpek Medya Grubu'na Kilit - onedio.com
Kayyuma Devredilen İpek Medya Grubu'na Kilit - onedio.com

Şu ana kadar Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Akın İpek'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ve Ekim 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine yönetimine el koyularak kayyum atanan İpek Medya Grubu, 29 Şubat 2016 tarihinde kapatıldı.

Bu kapsamda Kanaltürk, Bugün TV, Bugün gazetesi, Millet gazetesi ve Kanaltürk Radyo'nun faaliyetlerine son verdi.

Zaman gazetesini de içinde yer alan Feza Yayıncılık bünyesinde Today's Zaman, Cihan Haber Ajansı ve Aksiyon dergisi yer alıyor.

Sosyal medyadan kayyum kararına ilişkin ilk yorumlar:

Onedio, Ajanslar ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir