Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunanistan'da 12 Türk Dağcı Kayboldu İhbarı Asılsız Çıktı

 > 
0PAYLAŞIM

Yunanistan’da cuma günü Avrupa Acil Yardım Hattı 122’yi arayan bir kişi ‘Türk vatandaşı 12 kişilik dağcı grubu olduklarını ve yerleşim merkezinden uzak bir bölgede kayboldukları’ ihbarında bulunmuştu.

Hürriyet'ten Uğur Ercan'ın haberine göre; Türk ve Yunan makamları heyecan yaratan ihbarın asılsız çıktığını açıkladı.

Cep telefonu sinyalinin, Ketirini şehrinin 20 kilometre kuzeybatısındaki kayak merkezi Elatohori’nin de bulunduğu Pieria dağlarında, Moshopotamu, Elatohori ve Katalonia köyleri arasındaki dağlık bir noktadan geldiği ileri sürülmüştü.

'BULGARİSTAN DA OLABİLİR' DENMİŞTİ

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, şunları söylemişti:

“Yunan telekom şirketi OTE’ye aynen şu çağrı yapılmış: ‘Türk, Bulgar, 12 kişi imdat.’ Bundan dolayı belki de kayıp çağrısı Bulgaristan tarafından da gelmiş olabilir. Çünkü verilen bilgi 30 kilometrelik alanı kapsıyor. 3 helikopter ile Pieria Ori dağı civarında arama yapıldı, bir sonuca varılmış değil.”

DIŞİŞLERİ DE DOĞRULADI

Yunanistan’da dağcı oldukları ileri sürülen 12 Türk’ün kaybolduğu haberinin asılsız olduğunu Dışişleri Bakanlığı da doğruladı.

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç ihbarın yapıldığı yerin Selanik yakınlarında bir bölge olduğunun düşünüldüğünü, burada yapılan aramadan bir sonuca ulaşılamadığını ve daha sonra ihbarın yapıldığı telefondan en son gelen sinyalin tespit edildiğini dile getirdi.

"Sinyalin yapıldığı yer ovalık, yerleşime açık bir bölge. Burada aramalar yapılıyor ama herhangi bir sonuç alınamıyor" diyen konuşan Bilgiç, ayrıca o bölgede herhangi bir kayıp ihbarı olmadığı bilgisini verdi. Bilgiç, "Böylelikle yapılan ihbarın gerçekçi olmadığı ortaya çıkıyor. Şu aşamada bölgede kaybolan bir kişi yok" dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir