YÖK'ten Üniversitelere: Yemek Ücreti Makul Düzeyde Tutulsun

 > 
41PAYLAŞIM

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelere yemek ücretlerinin ‘makul düzeyde tutulması’ için telkinde bulunduklarını söyledi. Üniversitelerdeki yemek ücreti tartışması, İstanbul Üniversitesi’nin indirimli öğünleri üçten bire indirmesi ve kahvaltıyı kaldırmasıyla gündeme gelmişti. 

Hürriyet’ten Esra Ülkar’a konuşan Prof. Dr. Yekta Saraç, her üniversitesinin gelirinin farklı olduğunu belirterek yemeklere standart ücret getirilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

YÖK başkanı, vakıf üniversitelerinin idari ve mali açıdan özerk olduğunu, buradaki yemek fiyatlarına müdahale edemediklerini aktararak “Öğrencilerin nerede okuyor ise yemek maliyetinin ne olacağını bilmesi lazım. Devlet üniversitelerine de makul düzeyde olması için telkinlerde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerin eylemleri sonrası geri adım atmak zorunda kalmıştı. 👇

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Geri Adım Attı: 'Yemekhane ile İlgili Kararı İptal Ettik' - onedio.com
İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Geri Adım Attı: 'Yemekhane ile İlgili Kararı İptal Ettik' - onedio.com

‘Yüzde 75 burs’ bitti

Prof. Dr. Saraç ayrıca özel üniversitelerde artık yüzde 75 burs olmayacağını, ya yüzde 25/50 ya da ücretli olacağını ifade etti. 

YÖK Başkanı, “Bazı üniversitelerin 10 lira koyacağı yerde 15 lira koyup, sonra ‘Yüzde 75 indirim yaptım’ demesi hepimizi zan altında bırakıyor” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir