Yeşilçam'ın Jönüne Veda: Tarık Akan Son Yolculuğuna Uğurlandı...

 > -

Geçtiğimiz gün hayata veda eden Yeşilçam'ın efsane aktörü Tarık Akan bugün son yolculuğuna uğurlandı. Sevenleri cenaze töreni öncesinde Kadıköy Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde onun adına bir anma töreni gerçekleştirdi. Akan'ın cenazesi, Teşvikiye Camisi'ndeki cenaze töreninin ardından toprağa verilmek üzere Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'na götürüldü. Binlerce kişi ustayı uğurladı...

66 yaşında yaşamını yitiren Yeşilçam'ın yakışıklısı, Türk sinemasının efsane ismi Tarık Akan için cenaze öncesinde ilk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde gerçekleştirildi.

Tören saat 14:00'da başladı ve yoğun katılım nedeniyle izdiham yaşandı.

Yeşilçam’ın ünlü yüzleri de Tarık Akan’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın’ın sunduğu anma programı Nebil Özgentürk’ün hazırladığı ‘Tarık İçin’ isimli belgesel ile başladı. Belgeselde Tarık Akan’ın, Yılmaz Güney’le tanışmalarını anlatan bölümde salondan alkışlar yükseldi.

Kızı Özlem Üregül: "Her yöreden insan sevdi Tarık Akan'ı"

Belgesel gösteriminin ardından Tarık Akan’ı anma konuşmaları yapıldı. Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül, babasına duyduğu sevgiyi şu sözlerle dile getirdi:

“Onca belgesel, film ve şöhretin arasında bizi aksatmadan, tüm sevgisiyle ilgilendi. Biz üç kardeşiz, hepimizi ayrı ayrı çok sevdi. Her zaman bize eşit davrandı. Babamın en değer verdiği şey kardeşler arası eşitlikti. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Türkiye olarak büyük kocaman bir aileyiz, hepimiz sevgide birleşiyoruz. Her yöreden insan sevdi Tarık Akan’ı. Babam attığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Bunları yaparken sizlerin sevgisinin her zaman yanında olduğunu bildiğini bilmenizi isterim. Biz babamı kaybetmedik, Türkiye Tarık Akan’ı kazandı.”

Dostları gözyaşlarına boğuldu

Tarık Akan’la anılarını anlatan dostları gözyaşlarını tutamadı. Sanatçı Rutkay Aziz 1967 yılında tanıştığı Tarık Akan’la dostluklarını “Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı. Ama benim Bakırköylü, devrimci, canım ciğerim arkadaşım. Onun veda edişiyle bizden de bir parça gidiyor” sözleriyle anlattı. 

Rutkay Aziz konuşmasına şöyle devam etti: 

“Hep emeğin yanında yer aldık. Onurlu, gururlu, kavgacı bir adamdı. 3 şeye toz kondurmazdı: Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet ve İlhan Selçuk. Tarık Akan sadece filmleri ile değil, 25 yıldır yetiştirdiği öğrencileriyle birlikte aydınlık Türkiye’ye doğru koşuyor. Dünyanın bütün ışıkları onun yakışıklı yüzünde yansıyacak”.

Şair Ataol Behramoğlu, Akan’ın 52 yıllık arkadaşı Zeki İrfanoğlu da Tarık Akan’ı anlatan konuşmalar yaptı.

Salonda 'Yiğidim Aslanım' yankılandı...

Fazıl Say’ın piyano ile eşik ettiği anma töreninde tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Nazım Hikmet şiirleri okudu. Nazım Hikmet Korosu’nun şarkılar seslendirdiği törende Güvenç Dağüstün, Zülfü Livaneli, Zuhal Olcay, Mazlum Çimen, Melike Demirağ, Cahit Berkay, Hüseyin Turan gibi isimlerin de katılımıyla “Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor” şarkısı seslendirildi. Şarkıya tüm salon alkışları ile eşlik etti. Kuruluculuğun yaptığı Özel Taş İlköğretim Okulu öğrencileri de Tarık Akan’ı şarkılarla uğurladı. Okul yıllar önce Tarık Akan’ın da eğitim gördüğü Taş Mektep’ti.

Ahmet Necdet Sezer ve Kemal Kılıçdaroğlu da törene katıldı

Tarık Akan için düzenlenen törene ayrıca 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da törende yer aldı. Törene DİSK başkanı Kani Beko da katıldı.

Ahmet Necdet Sezer törende büyük alkış aldı

Törenden kareler...

Kalabalık, usta sanatçıyı alkışlar ve sloganlarla uğurladı...

Tarık Akan için, Teşvikiye Camisinde cenaze namazı kılındı. Caminin etrafında binlerce kişi toplandı.

Yeşilçam'ın Jönüne Veda: Tarık Akan Son Yolculuğuna Uğurlandı...
Yeşilçam'ın Jönüne Veda: Tarık Akan Son Yolculuğuna Uğurlandı...
Yeşilçam'ın Jönüne Veda: Tarık Akan Son Yolculuğuna Uğurlandı...
Yeşilçam'ın Jönüne Veda: Tarık Akan Son Yolculuğuna Uğurlandı...

Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'nda toprağa verildi

Akan'ın cenazesi Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Binlerce kişi, Tarık Akan'ı çok sevdiği Bakırköy'de Zuhurtbaba Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurladı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir