Yerli Tesla mı Geliyor? 75 TL ile 4650 Km Gidebilen Yerli ve Elektrikli Otomobil: Milat 1453

5.9bPAYLAŞIM

Yerli otomobil nasıl olur diye uzun zamandır ülke olarak kafa yoruyoruz, biz kafa yorarken İstanbul Üniversitesi'nden bir ekip fikirleri icraata çevirdi ve çeşitli yarışmalarda derece alan Milat(MİlAT) 1453'ü geliştirdi.

Ekip 2014 yılnda TÜBİTAK'ın Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı'nda Elektromobil kategorisinde birinci olarak "Türkiye’nin En Verimli %100 Milli Elektrikli Aracı" ödülünü kazandı.

Milat Sürüm-1'in bu başarısının ardından 3 yıl boyunca yapılan çalışmalarla hedefleri büyüten ekip hem verimli hem de ülkemizi alanında temsil edecek bir elektrikli otomobil için kolları sıvadı.

Ekip hedefini tek bir otomobil üretip yarışmalar kazanmakla sınırlı tutmuyor.

Projedeki amaçlarını şöyle belirtiyorlar: "Elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, milli alt sistemler üreterek tamamen milli bir araç tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etmek"

25 şehirlik Türkiye turuyla yapılan testte toplam 4650 kilometre katedildi.

Bu yolculuğun ilk bölümü olan İstanbul-Ankara arası tek şarj ile 7,2 TL gibi bir maliyetle tamamlanmış. Aradaki mesafe 400 kilometreden fazla ve ortalama 6 saat, bu verilerle seyahat bedavadan biraz daha pahalı!

Siz sormadan cevaplayalım, neden Milat 1453?

Milat adında hem bir tarih referansı hem de "Milli Araç Tasarımı" kısaltması gizli. 1453 ise ekibe göre İstanbul Üniversitesi'ne çağrışım yapması için seçilmiş. Tabii Milat adı önümüzdeki dönemde gerçekleşecek elektrikli araç çalışmalarına da bir çatı isim olarak düşünülmüş.

Milat 1453 proje itibarıyla kâr amacı gütmese da hedeflerden biri endüstriye ve satışa uygunluğu sağlayabilmek.

Bu amaçla da kullanılan sistemler ve yapılan geliştirmeler tek bir araca uygunluktan ziyade uzun vadede endüstriyel olarak faydalanılabilir biçimde tasarlanıyor. Proje ve yarışmalarda yer alan Milat 1453 geliştirmelere açık ve ekibin vizyonuyla ilerledikleri yolda heyecanla onları takip ediyor olacağız.

Neden bir yerli Tesla doğuyor olmasın?

Birçok ödül alan Milat 1453 hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinan-kazak

10 senedir istanbuldan ankaraya 1 tl haberleri kol geziyor üniv geliştirdi sonuç sıfır malesef ...

tc-necla-o

Elektrikli Magnum bademli :D

palimoglu

Ve yakalanma anı. Algida gizli sponsor. Subliminal çalışmışlar :D

marv

75 tl ile 4650 km anca atmosferin dışında uzay boşluğunda gidersin hatta gidemezsin bile gittiğini varsay devlet yerli araba üretmez.Atıyorum Honda ayarında arabalar üreteceksiniz gümrükten vergi alamayacağınız için ürettiğiniz araba kendi sınıfındaki arabalardan en az 2 kat ucuz olacak bu da ihtal araba piyasasını baltalamak olur.Fiyat farkını dengelemek için yerli arabaya 2 kat fazla vergi de koyamazsın bu kezde devlet yerli üreticiyi yok ediyor derler bu kaba mantık o yüzden yerli araba işini unutun

emrexxx

At yalanı sikeyim inananı diye bir söz var.

kuduz-doktor-hektor

Elektrikli otomobiller yaygınlaşırsa, elektriğe sürekli zam yaparlar bu tasarruf özelliğini hiç ederler. İsterse suyla çalışan araba yapsınlar vatandaşa ucuza kullandırtmamanın bir yolunu bulurlar.

Görüş Bildir