Görüş Bildir
Haberler
Yeni Yılda Yeni Hedefler

Yeni Yılda Yeni Hedefler

yelda kahveci
01.01.2014 - 15:56
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni yılda yeni hedefler

Yılın son günü olan 31 Aralık pek çok kişi için eski hayatın son günü anlamına da gelir. Son sigaralar içilir, yüksek kalorili yemekler son kez yenir; herkes kendisine zararlı alışkanlıklarını terk etme sözü verir. Yeni yılda daha fazla spor yapılacak, diyet yapılarak kilo verilecek, sigara paketine el sürülmeyecek, strese veda edilecektir. 'deals.com' adlı internet sitesi tarafından yapılan bir ankete göre, 2014 yılı için hedef listesinin ilk üç sırasında spor yapmak, sağlık beslenmek ve tasarruf yapmak bulunuyor. Dördüncü sırada ise kilo vermek geliyor. Peki, bu hedeflere ulaşmak için neler yapmak gerekiyor?

Alman sağlık sigortası şirketi Techniker Krankenkasse'den psikolog Heiko Schulz, “Şimdiye kadar sağlıklı yaşamamış olan kişiler, bugünden yarına yaşam tarzlarını değiştirmeyecektir. Önemli olan ulaşılabilir, ara hedefler koymaktır” diyor.

Alman Psikoloji Toplumu derneğinin başkanı Prof. Gerhard Stemmler de “İki yıl arasında bir bilanço çıkarmak, 'nerede duruyorum, varmak istediğim yer neresi?' diye sorular sormak iyi olur” yorumunda bulunuyor. Uzmana göre, hedeflerin gerçekçi ve somut bir şekilde formüle edilmiş olması hedefe ulaşmayı kolaylaştırıyor . Stemmler, “İşimi değiştirmek istiyorum” demek yerine, yapılan işte rahatsız olunan unsurun net bir şekilde belirlenmesi ve ona göre bir yol izlenmesini öneriyor.

Uzmana göre, 2014 yılı için konulabilecek en önemli hedeflerden biri de insanları kendi hayatını sorgulaması. “Hayatımda beni mutlu eden bir şey var mı, hobi veya bir iş? Ailem, arkadaşlarım, sosyal çevrem bana destek oluyor mu?” sorularını herkesin kendisine sorması gerektiğini belirten uzman, yanıtlara göre hayatta bazı değişiklikler yapmak gerektiğinin altını çiziyor. Schulz psikolojik sağlığın her gün yeniden inşa edilen bir süreç olduğunu vurguluyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Kaynak: http://www.dw.de/yeni-y%C4%B1lda-yeni...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0