Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil?

177PAYLAŞIM

Aşılanma olmazsa çocuklar virüs rezervi haline gelip salgın bir süre sonra yeniden baş gösterebilir.

Aşılanmaya başladık, yavaş yavaş yaş grupları yaşlıdan gence doğru çekiliyor ve sıra bize geliyor.

Bu esnada sürecin yavaş işlediğine dair eleştiriler var, neden söylenen sürelerde başlanmadığı da tartışılıyor. Aşının etkinliği ve yan etkilerinden dolayı yaptırıp yaptırmamakta tereddüt edenleri ise ayrı bir yerde tutuyoruz, aşı karşıtlarının da dahil olduğu o tartışma başka bir içeriğin konusu olsun.

Diğer tartışma aşıların fiyatlarıyla ilgili belirsizliği konu alıyordu, yani aşı olmadan evvel bunun aydınlatılmasını istiyordu herkes.

Teyit'in hazırladığı bu infografik olayın büyük bir kısmını özetliyor esasen.

Şimdi, bizim asıl tartışacağımız konu bu tabloyla direkt olarak ilgili olmasa da aşıların durumuyla ilgili. Aşılamaya önce yaşlılardan başlandı, bunu anlayabiliyoruz ancak bir yandan daha savunmasız olan ve okula başlaması beklenen çocuklara neden aşı yapılmıyor?

Yetişkinlerden daha fazla akran iletişime sahipler, temasları çok daha yüksek ancak aşı olmamalarının bir sebebi var.

www.memurlar.net

Çünkü ortada 16 yaşından küçük çocuklara uygulanabilecek bir aşı yok.

Böyle bir aşının olmama sebebi çocukların Covid-19'dan yetişkin ve yaşlılara nazaran daha az etkileniyor olmaları. Bir de etik sebep var, 18 yaşından küçük birinin rızasını alıp aşı denemelerinde yardımını istemek pek mümkün değil.

Madem öyle, çocuklar aşı olamayacakmış gibi mi düşünmemiz gerek?

Bir süre bunun imkan dahilinde olmadığını söylemek mümkün ancak gecikmenin ne kadar süreceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Örneğin altı ay boyunca çocuklar aşılanamadı diyelim. O esnada 16 yaş altında virüs etkisi az olsa bile yayılmaya devam ederse bir anda çocuklar virüs rezervi haline gelip salgın yeniden baş gösterecek. 

Aşılanmış kişiler için de büyük bir risk bu tabii.

Aşı olduktan sonra ne risk var diye düşündünüz, bizim de aklımıza geldi bu soru.

Şu an yapılmakta olan, onaylanmış aşılar Covid-19'a karşı üst düzey okuma sağlıyor ancak hiçbir zaman tam korumadan bahsedilemiyor. En azından şimdiki bilgiler bunu gösteriyor. Klinik çalışmalarda az sayıda yetişkin aşılanmış bile olsa virüsten etkileniyor.

Beklenenden daha az semptom yaşıyor olsalar da virüsü bünyelerine almış olmaları asıl endişe kaynağı.

Yani hangi yöne adım atılırsa atılsın bir risk var.

Ancak nihai olarak çocuklar ve gençler de Covid-19 için aşılanacak, aşılanmaları da gerekiyor. Tüm yaş gruplarına farklı etkiler yaratsa bile bir şekilde bulaşan virüs bir kısmı aşılanmamış olan halkta sürü bağışıklığının önünde en büyük engel olacak. Aşı üreticileri, sağlık kuruluşları ve devletler de bunun farkında.

Şimdilik yüksek riskli grupların önceliklendirilmesi, yaşlıların bu açıdan hedeflenmesi gayet normal.

Belki riskli grupları önceliklendirirken onların aşılanmasının bitmesi beklenmeden çocuklar için de bir aşılama takvimi oluşturulabilir. 

Bilim insanları böyle diyor, uygulamalar da her gün genişliyor. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Lider Dediklerinizin Aynı Ortamda Görseniz "Boş Adam" Diyeceğiniz Kadar Sıradan Olduğu Gerçeği - onedio.com
Lider Dediklerinizin Aynı Ortamda Görseniz "Boş Adam" Diyeceğiniz Kadar Sıradan Olduğu Gerçeği - onedio.com
O Sakallı Baristanın Sattığı Bilgileri Boşverin, İyi ve Ucuz Kahve Seçerken Etiketleri Okumayı Anlatıyoruz! - onedio.com
O Sakallı Baristanın Sattığı Bilgileri Boşverin, İyi ve Ucuz Kahve Seçerken Etiketleri Okumayı Anlatıyoruz! - onedio.com
Kullandığınız Uygulamaların Zor Kullanarak Sizde Nostalji Hissi Yarattığını Söylemeden Edemezdik! - onedio.com
Kullandığınız Uygulamaların Zor Kullanarak Sizde Nostalji Hissi Yarattığını Söylemeden Edemezdik! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bozokk

Şu virüse karşı çocuklar kadar dayanıklı olsak yeter.

feyk

salginin bir an once sona ermesi icin nufusun buyuk kisminin hizli sekilde asilanmasi gerek. belli bir kesim asilanmaz rezarvuar olarak kalirsa virus mutasyon gecirecegi alan bulur bir sure sonra asilara dayanikli yeni virus turunun cikmasi an meselesi olur, tekrar en basa doneriz. tabi milyarlarca insani asilamak kolay is degil, heleki asagida cahil cahil yorum yazmis asi karsiti tiplerin coklugunu dusununce.

izinde

Biri beni aydınlatabilir mi, neden öğretmenler öncelikli aşılanıyor. neden bankacı, nüfus ve vergi memurları, kargocular, kuryeler, gıda sektörü vs.vs. dururken öğretmenlere öncelik veriliyor. onların çocuklara bulaştırma tehlikesi mi var, çocuk çocuğa daha kolay bulaştırmaz mı, yoksa onların sayısı çok fazla seslerini her alanda rahatça duyurabildikleri gibi bu alanda da duyurdular mı, yoksa sendikaları bu alanda da onları korudu mu. aaaa aklıma daha başka şeyler de geldi, neden öğretmenler daha fazla maaş ek ödeme vs aldıkları halde toplu taşımayı, müzeyi, hatta plajı milli parkı vs.vs. daha indirimli kullanıyor. neden öğretmenlerin maaşları ve atama sayıları sürekli artarken diğer memurlar yerinde sayıyor, halbuki öğretmenlerin özel sektörde de çalışma alanları çok iken neden diğer bölümlere göre hep hep öncelik tanınıyor. polis, sağlıkçı ve diğer memurları ve hatta memur olamayanları da görün. diyeceksiniz ki öğretmenler kadar başına taş düşsün. evet düşsün belki darısı bulaşır.

kanatsiz-balik

aşının zararının olmadığını göstermek için. tehlikeli olsa bir devlet hem sağlıkçılarını hem öğretmenlerini aynı anda öldürmez

sumeyye-gorguc

Çünkü o bahsettiğin meslek grubunda çalışan insanlar gün boyu bir odada 40 kişi ile mesailerini geçirmiyorlar. O kadar öğrencinin öğretmenine bulaştırması hiç de zor değil. Bu yüzden öncelikliler. Aslında biraz düşünsen yazmazsın bu boş yorumu.

izinde

Başka meslek grubunda olup da aynı odada akşama kadar yüzlerce kişiyle kapalı olduğumuzu bilsen bu kadar bomboş konuşmazdın

csa

Aşının bir boka yaradığı meçhul de ondan... Grip aşısı olmayan milyonlara nasıl hiçbir şey olmuyorsa covid için de aynısı geçerli. Maalesef olay ciddi bir abartı ve algı yönetimiyle gerçekten çok uzak bir hal aldı. Çocuklarınız aşı olsa da olmasa çocuk ölüm oranına etkisi olmaz. Siz aşı olursanız da sözde çocuklarınız virüsü taşısa bile size bulaşmayacak ya :D Bir de işin şu kısmı var. Hadi diyelim aşı acaba sizin taşıyıcılığınızı tamamen ortadan kaldırıyor mu yoksa sadece virüsün vücuda girse bile virüsle daha evvel tanışan vücudun ona kolayca, bir takım öksürük, halsizlik, yoğun bakımlık durumlara düşmeden kısa sürede savaşmasını mı sağlıyor ? Benim bildiğim ikincisi...

ibrahim-colak

sadasdas

Görüş Bildir