Görüş Bildir
Haberler
Yağmur Duasına Çıkarız Hiç Olmazsa Daha Maliyetsiz

Yağmur Duasına Çıkarız Hiç Olmazsa Daha Maliyetsiz

Onedio Medya
20.02.2014 - 09:10 Son Güncelleme: 20.02.2014 - 09:40

Yağmur Duasına Çıkarız Hiç Olmazsa Daha Maliyetsiz

Kuraklık yaşanacağı iddiaları üzerine B planları olduğunu belirten Bakan Eroğlu, yağmur bombasının etkili olmadığını da espriyle dile getirdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kış aylarının sıcak geçmesi nedeniyle yaz aylarında kuraklık yaşanacağı iddiaları üzerine B planları bulunduğunu söyledi.

Nuray Babacan'ın Hürriyet'teki haberine göre Eroğlu, yağmur bombasının bir seçenek olmadığını ve sonuç vermediğini dile getirdi. Eroğlu, “Yağmur duası, yağmur bombasından maliyetsiz” diye espri yaptı. Eroğlu, TBMM’deki sohbetinde, sorunun daha çok Orta Anadolu bölgesi için geçerli olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

YAĞMUR BOMBASI SEÇENEK DEĞİL

“Su sorunu yaşanmaması için önem alıyoruz, bu konuda acil eylem planlarımız var. Bölgelerdeki arkadaşlarımızla düzenli toplantı yapıyoruz. Sorun daha çok Orta Anadolu’da görülüyor. Bizim B planımız var. Yeraltı sularıyla ilgili planlama yapıyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin meteorolojik verileri de olumlu. Bahar yağmurları beklediğimiz gibi gelecek. Sorunu yaza gelmeden çözeceğimize inanıyoruz.

Yağmur bombası düşünmüyoruz, çünkü anlamlı bir getirisi yok. İstanbul’da Nurettin Sözen döneminde denenen ve başarısız olan yağmur bombasının faturasını biz ödedik. Bu bir seçenek değil. Yağmur duasını da çıkarız, hiç olmazsa onun maliyeti yok. Su ile ilgili karar verecek kurulda bakanlığımızın da olması gerekiyor. Yeni torba tasarıda bu düzeltilecek. Arkadaşlarla da görüştüm, suyla ilgili bir karar verilirken, bizim olmamız gerekir. Tüm teknik alt yapı zaten bizde var.

KAZANÇ KAPISI YAPMIŞLAR

Jeotermal kaynaklarla ilgili yapılan düzenleme doğru bir düzenlemedir. Bir karar verilirken, o bölgede yapılacak diğer yatırımların topluma yararı dikkate alınmalı. Bazen ekonomik getirisi hiç olmayan jeotermal bir kaynak bulunuyor, yasa gereği öncelik ona veriliyor. Oysa orada daha verimli bir yatırım yapma imkanı olabiliyor. Bunun düzeltilmesi doğal. Bazı bölgelerde bu ruhsatlar pazarlık ve para kazanma aracı olarak kullanılıyor. Örneğin, bir bölgede yatırım yapacaksınız ‘benim jetormal ruhsatım var şu kadar para verirsen devrederim’ diyebiliyor. Böyle mahkemelik olanlar var.”

Etiketler:

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu

kuraklık

B planı

yağmur bombası

yağmur duası

Nurettin Sözen

Kaynak: http://www.finansglobal.com/haber/yag...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın