Vogue Dergisi Aynı İsimli İki Ünlü Müslüman Kadını Karıştırınca Özür Dilemek Zorunda Kaldı

494PAYLAŞIM

Son yıllarda dünya medyasında bugüne dek azınlık olarak tabir edilen gruplara yönelik bir iade-i itibar söz konusu malum. Farklı ırklardan, farklı dinlerden, farklı bedenlerden insanların geçmişe kıyasla daha "görünür" olduğu günümüzde halen bakış açılarında bazı sıkıntılar var. Bunun son örneğini dünyaca ünlü moda dergisi Vogue yaşadı.

Noor Tagouri, Amerikalı ünlü bir gazeteci, konuşmacı ve aktivist.

25 yaşındaki genç kadın, moda dünyasıyla da iç içe.

Kendisi 2016 yılında Playboy dergisine poz veren ilk tesettürlü kadın olarak konuşulmuştu.

Bu hareketi oldukça tepki almış olsa da, o kalıpları yıkmak için elinden geleni yapacağını söylemişti.

👇

Playboy Dergisi İçin Poz Veren Türbanlı Gazeteci Noor Tagouri - onedio.com
Playboy Dergisi İçin Poz Veren Türbanlı Gazeteci Noor Tagouri - onedio.com

Lübnanlı bir ailenin Amerika'da doğan ilk jenerasyonundan olan genç gazeteci, birkaç yılın ardından yine bir dergi çekimiyle gündemde.

Küçüklüğünden beri en büyük hayali olan Vogue dergisine poz verme fırsatı yakalayan genç kadın, dergiyi eline aldığında büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Dergiyi ilk gördüğü anı videoya çeken Noor Tagouiri başta sevinç çığlıkları atarken, sonradan adının yanlış yazıldığını fark edip sinirleniyor.

Dergide bir karışıklık olmuş ve kendisi bir başka Müslüman kadın, Pakistanlı oyuncu Noor Bukhari olarak tanıtılmış.

Bu durumun kasıtlı olduğunu düşünen gazeteci kendini "kırgın ve harap olmuş" olarak tanımladı.

"Benim adım Noor Tagouri, ben bir gazeteciyim, aktivist ve konuşmacıyım. Medyada pek çok defa yanlış tanımlanmıştım -hayatımı tehlikeye atacak noktaya kadar-. Ancak hiçbir zaman bunu çok saygı duyduğum ve çocukluğumdan beri okuduğum bir yayından beklemezdim." diyerek dergiye sitemini iletti.

“Eğer Amerika'da Müslüman iseniz, karıştırılma ve yanlış tanımlanma sürekli bir sorundur."

Amerika'da Müslümanlara tek tip bir bakış açısıyla yaklaşıldığını söyleyen genç kadın; "Bununla mücadele etmeye çalışırken kendimi harap ettiğim anlar da oluyor" diyerek mağdur olduğunu dile getirdi.

Vogue dergisi, konuyla ilgili hızlıca bir özür metni yayınladı.

Dergi, medyada -özellikle beyaz olmayan kişiler arasında- daha büyük bir yanlış kimliklendirme sorunu olduğunu anladıklarını,ileriye dönük çalışmalarında daha düşünceli ve dikkatli olmaya çalışacaklarını söyleyerek Tagouri ve Buhari'den özür diledi.

Bu hatanın ardından Noor Tagouri, Vogue Arap versiyonunda dört sayfalık bir çekimde yer aldı.

Böylece aralarını düzeltmiş oldular. Ancak ana akım medyanın beyaz olmayanlara, kilolulara, eşcinsellere ve Müslümanlara yaptığı özensizliğin bir örneği olarak düşünülen yanlışlık konuşulmaya devam ediyor.

Ne diyorsunuz; sizce medya günümüzde bazı tabuları aşıyor mu, yoksa ikiyüzlü mü davranıyor?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bearofnorthwest

Bazı insiyatif yoksunu andavallar buraya gelip hiç üşenmemiş -büyük ihtimalle aha müslümanlar her yerde vay anasını vögiye çıkmış lan diyerek tıklamıştır- sona kadar okumuş ve anladığı tek şey kadının saçının görünmesinden dolayı normal hayatında makyaj yapmamasına karşın tırnağında fotoğraf çekimlerinde dahi oje olmamasına karşın ''abi bunun nesi tesettür nasıl namaz kılıyor bu mk makyajını beş vakit çıkartıp geri mi yapıyor amk'' gibi saçma sapan yargılamalarda bulunmuşlar üstüne üstlük tanımadığı bir insana küfür ederekte ne kadar dindar(!) olduklarını beş vakit namazı kılıp 5 vakit küfür eden insan müsveddeleri olduklarını göstermişlerdir. Tanrı sizden uyum sağlamanızı istedi ama siz uyum sağlayanları taşladınız. ŞİMDİ ADAM OLUN KLAVYE DELİKANLISI OLUN VE SİKTİRİN GİDİN BURADAN.

erhan-armada-ozsoy

2016 yılında Playboy dergisine poz veren ilk tesettürlü kadın olarak konuşulmuştu. Bu hareketi oldukça tepki almış olsa da, o kalıpları yıkmak için elinden geleni yapacağını söylemişti. kalıplarımı yıkıcan :S vay amk

tintin

Madem Amerika Müslümanlara hep bunu yapıyor o zaman Müslüman ülkeye git onlar sana Müslüman gibi davranır.

tospuklan

orda da ananı sikiyolar

begumdebegum

medyanın bu ikiyüzlülüğünden çıkar sağlayan fırsatçılar da medyanın kendisi de ikiyüzlü.

alwrich

Asıl iki yüzlü bu türbanlı bacıdır, hem kapanacak hem de pileybooyda poz verecek🤔... bu şekilde kapanan(!) kadınları bir türlü çözemedim gitti. Bunlar müslümansa o makyajla nasıl namaz kılıyorlar yani günde 5 vakit makyaj mi siliyorlar🤔🤔...türbanlı full makyajlı bacılarımızı gördükçe aklıma bunlar namaz kılmıyor mu acaba geliyor hemen, Makyajla neyi amaçlıyorlar, turban dikkat çekmemek için değil mi, o kıpkırmızı dudaklar ipek kirpikler...çelişkideler ve komik duruyorlar.

seko_m

bide o ojeli tırnaklarla abtest kabul olmaz ki

Görüş Bildir