Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Adımda Vicdanın Kapanmayan Gözünü Tasvir Eden Horus'un Gözü

 > -

Mitolojide çok önemli bir yere sahip olan Horus ve Horus'un gözü konusunda toplum olarak edindiğimiz yanlış bilgiler var. Çok genel bir tabir ile Horus'un gözünü, illüminati ile ilişkilendirip, tamamen karşı çıkan bir toplumuz. Halbuki gerçek manada oldukça değerli bir yere sahip olması gereken bu mitolojik kavramı elimden geldiğince anlatmak istedim.

İyi eğlenceler!

1. Horus, eski Mısır dinine göre şahin başlı olarak tasvir edilen gök (güneş) tanrısıdır. Bir rivayete göre İsis ile Osiris’in oğullarıdır.

2. Efsaneye göre İsis Horus’a, Osiris öldükten sonra hamile kalmıştır. Kötülüğün temsilcisi olarak bilinen Seth (Osiris’in kardeşi), Osiris’i öldürür fakat Isis’in büyüleri sayesinde Horus doğar.

Horus’un, Osiris’in yeniden canlanmış hali olduğunu iddia edenler de vardır.

3. Horus babasının intikamını alır, Seth’i öldürür ve Mısır tahtına çıkar. Her sabah yeryüzüne bereket ve ışık getirmek için yeniden doğduğu söylenir.

4. Firavunlar kendilerini Horus'un yeryüzündeki cisimleşmiş halleri olarak gördükleri için Mısır'ın, Ra ile birlikte en önemli tanrılarından biridir.

5. Horus'un gözü eski Mısır tasvirlerinde İlâh Horus'un “Ay gözü” de denilen sol gözüne verilen addır.

6. Şahin başlı Horus’un yırtıcı kuşların keskin bakışıyla tasvir edilmesi, kişinin hiçbir hareketini gözünden kaçırmayan bir tanrı oluşunu, yani vicdanın gözünden hiçbirşeyin kaçmayacağını simgeler.

Horus’un gözünün Antik Mısır geleneğinde başlıca iki anlamda kullanıldığı belirtilir.

7. Horus’un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür.

8. Bu yüzden Güneş ve Ay, Horus’un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay’ın her ikisi nöbetleşe, gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz, Horus’un 24 saat açık kalan gözleri gibi. (Bu nedenle Horus'un gözü güneşle temsil edilen Ra'nın gözü olarak da ifade edilir.)

Bu, vicdanın karşıtı olan nefsaniyetin hiç işine gelmez; nefsaniyeti ve kötülüğü temsil eden Seth de bu yüzden bu gözü çıkarmaya çalışmıştır.

9. Horus’un gözü, biçimsel anlamıyla, Tanrı’nın "bir"liğini (tekliğini) matematiksel olarak gösteren bir semboldür.

Bu anlam şöyle açıklanır: Bir bütün ikiye bölündüğünde 1/2 elde edilir. Bu da ikiye bölündüğü takdirde 1/4 elde edilir. İşleme bu şekilde hep ikiye bölme ile devam edilirse sırasıyla, 1/8, 1/16, 1/32 ve 1/64 elde edilir. Bunların tümü toplandığında ise 63/64 bulunur.

10. Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam edilirse, toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman bire, birliğe ulaşılamaz; yalnızca Mutlak (Tanrı) bir’dir.

11. "Beyaz, Büyük Doğu Gök'ünde yükseldiği zaman tanrıların ibadetini güzelliği ile umutlandıran Horus'un Gözü, sana övgüler."

12. Horus’un gözü, Mısırlılar tarafından kutsal kabul edilmiştir. İyileştirici ve koruyucu güçleri olduğuna inanan Mısırlılar, bu gözü vücutlarında dövme şeklinde de taşımışlardır.

Günümüzde ‘nazar boncuğu’ olarak bilinen cismin kaynağı da Horus’un gözüdür.

13. Horus’un gözü ile ilgili dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise insan beyni ile arasındaki benzerliktir.

Horus’un gözünün altında bulunan kıvrımın, Tanrıya ulaşmak için kat etmemiz gereken yolu ve bu yolda göze almamız gereken zorlukları, alt bölümdeki göz yaşı şeklinin ise Tanrı’nın merhametini ve bize olan sevgisini simgelediğine inanılır.

14. Bazı kişiler için beyin ile ilişkilendirilen bu gözün insanda bulunan Üçüncü Göz’dür. Üçüncü Göz: İç gözümüz olarak da bilinir ve 7 çakradan biridir. Gözlerimizin göremediği şeyleri algılayabildiği söylenen bir gözdür.

15. Mısır tarihini incelediğimizde, ölümden sonra başka bir yaşamın geçişinde tanrıların önlerine sürdüğü tehlikelere karşı fiziksel bedene ihtiyaç duyulmuştur, bu sebeple mumyalama işlemleri yapılırdı.

..diyelim ve ‘Mumyalama’ konusunu da bir sonraki galeriye saklayalım..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cml-goc

bildiğim herşey birbirine karışmış durumda! ISIS, Horus, Sağ göz, Sol Göz vs vs .. kısaca bildiklerim Ra’nın Gözü (Udcat, Wadjet) Ra’nın Gözü, eski Mısır tasvirlerinde yer alan ilâh Ra’nın Ay gözü de denilen sol gözünü anlatır.[1] Sıklıkla "Wadjet" olarak bilinir.[2] Vicdanın gözünü temsil ettiği gibi, yaşam kaynağını, bitmeyen enerjiyi ve sezgisel gücü sembolize eder.[1] Ra’nın gözü ile Horus’un gözü yine birbirlerine çok benzerler. Ra’nın gözü sağ göz, Horus gözü ise sol göz olarak çizilir. Ra’nın gözü güneşi, Horus’un gözü ise ayı tasvir etmektedir.[3] Ra, eski Mısır’da uzun süre devlet tanrısı kabul edilmiştir. Mısır tarihinde yeri önemlidir. İnanılan diğer tüm tanrılar Ra’nın bir yansıması olarak kabul edilir. Ra, şahin kafalı insan vücutlu bir tanrıdır. Karşımıza çokça çıkan tek göz simgesi de Ra’nın gözüdür. vs vs gider

Gizli Kullanıcı

unutmadan her ne kadar illuminati vs komplo teorilerine bolca konu olan grupların başlangıçları süleyman mabedi'nin inşaasına kadar götürülse bile, grupları iki şey bir hayli etkilemiştir. 1- iskender'in seferleri 2- sezar ve marcus antinius'un mısır ilişkileri. ezoterizm ile ilgilenen herkes için eşsiz beslenme noktalarıdır. bizde ise bu türden faaliyetler havas olarak adlandırılır. bu konularda rahmetli aytunç altındal dünyaca ünlü, iyi bir başvuru kaynağıdır.

djcengizhan

Horus güneş tanrısıysa Ra Kim ?

luna_diana_hades

Aslında orada hata yapılmış. Horus gök tanrısı Ra Güneş tanrısı. Yunan mitolojisinde ki Zeus gök tanrısı Apollon Güneş tanrısı gibi..

Gizli Kullanıcı

harika galeri. nazar boncuğu hakkındaki bilgi şerh düşmek kaydıyla. 10 -12 yüzyıllar arası kaynaklarda İslamiyete geçiş arefesinde olan Türkler arasında yaygın Göktanrı inancında şeytan (albız, bazi yerlerde erlik) mavi gözlü olarak adlandırılır. bazı kaynaklarda meşhur "kovulma" hadisesi sonrası yılan cennet bekçiliğinden alınır, kıyamete kadar sürünmeye mahkum edilir. şeytan ise güzel görünümünden alıkonulur, ancak gözleri değişmez, aynı kalır. şeytan gözlerini gördüğünde cennet günleri aklına gelir. Bu yüzden tüm nazar boncukları mavidir. Ayrıca nazar kelime olarak her ne kadar Sanskritçe dahi olsa da İslami terminolojide özel yeri vardır. Cahiliyye Arapları arasında önemli kişilerin düşmanlarına karşı "nazarcı" adamlar bulundurduğu, hatta bunların savaşlara dahi götürüldüğü vakiidir. Nazar galerisi hazırlamak isteyen olursa yardım ederim.

oguzcn.dogan

bu bilgilerin kaynağını ya da nereden duyduğunuzu söyleyebilir misiniz. detaylarını merak ettim.

Gizli Kullanıcı

oğuz bey, tek bir kaynaktan ya da çok spesifik kaynaklardan bahsedemeyeceğim ancak türk mitolojisi hakkında bahattin ögel, ahmet taşağıl, yaşar kalafat, mustafa aksoy gibi isimlerin kitaplarının tamamına yakınını edindim, okudum. servet somuncuoğlu çok yakın bir ağabeyimdi. çalışmalarını birebir konuşma imkanım oldu. son zamanlarda özellikle iskandinavlardan da ilginç asya çalışmaları çıkmaya başladı. alpler ve elfler benzerliği üzerine iki türk bunlardan faydalanarak iyi bir makale yazdılar. haricinde altıparmak peygamberler tarihi, islami olmasından daha çok mitolojik bir eser. çoğu yerde sami mitologyasına bulanmış. tesbihin hint kültüründen İslamiyet'e geçmiş olması gibi ya da Ahmed Yesevi'nin başlattığı Horasan Erenleri özel adıyla "Alperenler"in kam benzeri vazifeler üstlenmesi gibi birçok kültürler arası etkileşim sonucu oluşmuş bahsedebiliriz.

alfaromeo-ise-bende-julietim

sıkılmadan bir çırpıda okunan bir galeri daha... eline sağlık yine döktürmüşssün :) mumyalama için çok bekletmezsen sevinirim :)

Başlıklar

IŞİDMısırhamiletattoo
Görüş Bildir