Ve Tartışmalı İnternet Düzenlemesi Yasalaştı...

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Torba Yasa teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı'nın, kürsüde konuşma yaptığı sırada 'Hırsız Var' diye seslenmesi Genel Kurulda tansiyonu yükseltti.

İnternet Düzenlemesi Meclis'ten Geçti

İnternet düzenlemesinde TİB Başkanlığı'na yeni yetkiler verilmesini de içeren "Torba Kanun" teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

İnternet düzenlemesinde TİB Başkanlığı'na yeni yetkiler verilmesini de içeren "Torba Kanun" teklifinde Cumhurbaşkanı Gül'ün düzeltilmesini istediği maddeler değişti ve teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun, internet alanında da yeni düzenlemeler içeriyor ve TİB Başkanı'na yeni yetkiler veriyor.

YENİDEN TANIMLANAN TRAFİK BİLGİLERİ NELER İÇERECEK?

Buna göre, yeniden tanımlanan trafik bilgisi, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abonelik bilgilerini içerecek.

TİB tarafından yalnızca mahkemelerce talep edilen trafik bilgileri istenebilecek. Trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı veya erişim sağlayıcıdan alınarak, verilecek.

TİB BAŞKANI'NIN ERİŞİME ENGELLEME KARARI 24 SAAT İÇİNDE HAKİM ONAYINA SUNULACAK

TİB Başkanı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim, onayına sunulan konuyla ilgili 48 saat içinde karar verecek.

Soruşturma aşamasında verilen hakim kararı, sulh ceza mahkemeleri tarafından verilecek. Bu karar, birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde, HSYK tarafından belirlenen mahkeme tarafından verilecek.

GENEL KURUL'DA "HIRSIZ VAR" GERGİNLİĞİ

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, Torba yasa teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda söz aldı. Sarı, Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını eleştirerek, "Bu mecliste hırsız var diye bağırırken boşa bağırmamışız. Evet hırsız var" dedi ve eleştirilerini sürdürdü.

Konuşmasını tamamladıktan sonra Sarı yerine geçerken, AK Partili milletvekilleri, konuşmanın hakaret içerdiğini iddia ederek, Sarı'ya müdahale etmeyen TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'ya tepki gösterdiler. Bazı AK Partili milletvekilleri seslerini yükselterek Mumcu'ya seslenirken yaşanan tartışma nedeniyle Mumcu, birleşime ara verdi.

TANSİYON YÜKSELDİ

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı'nın konuşmasına tepki gösteren çok sayıda AK Partili milletvekili CHP sırasına giderek bağırmaya başladı ve Sarı'nın üzerine yürüdü. Bunun üzerine CHP ve AK Partili milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışma, araya giren Grup Başkanvekillerinin ortamı yumuşatmasıyla kavgaya dönüşmeden sonlandırıldı. Müslim Sarı ise, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal tarafından sıraların bulunduğu yerden uzaklaştırıldı.

Genel Kurula yaklaşık 20 dakika verilen aranın ardından birleşime devam edildi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Partili milletvekillerinin CHP sıralarını işgal ettiğini belirterek duruma tepki gösterdi. Hamzaçebi, "Meydan okuyan üst perdeden konuşan arkadaşlarınız var. İşgal ettiniz. Ayıp denen bir şey var" dedi.

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAkaryakıtBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBilal ErdoğanCumhuriyet Halk PartisiİstanbulRecep Tayyip ErdoğanRüşvetTürkiye Büyük Millet MeclisiTürkiye İstatistik Kurumutatilvergi
Görüş Bildir